Tak naprawdę zmienić możemy wszystko w dowolnym momencie. Po prostu koniec roku może być symboliczną okazją i motywacją do podjęcia ważnej życiowej decyzji. Większość z nas obawia się jednak trudności, nawet jeśli na horyzoncie widzimy wydatne korzyści. Jak przełamać tę niepewność? W jakich aspektach możemy poprawić swoją codzienność? Na te pytania odpowiadają inspirujące książki za gatunku poradników!

Inspirujące książki, które warto znać – lista tytułów

  • „O zmierzchu”, Marta Niedźwiecka

Zaczynamy od nowości i to od jednej z najważniejszych postaci związanych ze wsparciem psychologicznym. Marta Niedźwiecka, terapeutka i autorka podcastu pod tym samym tytułem stworzyła kompleksowy poradnik związany z dbaniem o własne emocje pod najróżniejszymi względami: od kwestii relacji z innymi osobami, przez własną seksualność, aż po najtrudniejsze, filozoficzne pytania związane z sensem naszego istnienia. A wszystko to z empatią wobec czytelnika i głębokim zrozumieniem jego potrzeb, uczuć i wątpliwości. „O zmierzchu” to z jednej strony ogromna pochwała równowagi w życiu, a z drugiej bardzo praktyczny poradnik pełen przydatnych narzędzi i rozwiązań, które mogą przełożyć się na codzienne życie. Jedna z tych książek, z którymi warto wejść w Nowy Rok. 
 

O zmierzchu niedźwiecka
 

  • „Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia”, Anna Cyklińska

Początek roku to świetna okazja, żeby zajrzeć w głąb siebie, stanąć trochę z boku i zastanowić się nad wszystkim, co odczuwamy. W trafnym rozpoznawaniu swoich stanów uczuciowych bez wątpienia pomoże nam „Przewodnik po emocjach” Anny Cyklińskiej. Ten kompleksowy poradnik psychologiczny to prawdziwe vademecum wiedzy dotyczące uczuć – autorka w naukowy i rzetelny sposób przeprowadza nas przez dwadzieścia najważniejszych emocji, uczy uważności na własne stany oraz wskazuje narzędzia, które ułatwiają nam nawigowanie po tym, co się z nami dzieje pod względem emocjonalnym. Ważna i mądra książka.
 

Przewodnik po emocjach Anna Cyklińska
 

  • „Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy”, Brian Tracy

Postanowienia noworoczne u wielu osób oscylują wokół tematu pieniędzy – chcemy zacząć zarabiać więcej, lepiej zarządzać domowym budżetem lub nauczyć się nowych, skutecznych metod oszczędzania. W „Get Smart!” Brian Tracy – którego fanom rozwoju osobistego nie trzeba przedstawiać – pokazuje zestaw praktycznych narzędzi i ćwiczeń, które pomagają wytrenować mózg w znajdowaniu najlepszych rozwiązań i korzystania w pełni z własnego potencjału. Tu upatruje sposobu na odniesienie sukcesu – także finansowego!
 

Get smart inspirująca książka
 

  • „Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał, Alicja Grzesiak

Propozycja od Alicji Grzesiak to inspirująca książka, której cel jest bardzo prosty – autorka zachęca nas do tego, by odkryć w sobie wewnętrzne dziecko i zatroszczyć się o nie. Bo zrozumienie tego, czego brakowało nam w dzieciństwie, z jakimi traumami czy troskami musieliśmy się zmierzyć, pomoże nam pojąć, o co musimy zadbać w dorosłym życiu – przed czym się chronić, a na co szczególnie zwrócić uwagę. Ogromną zaletą tego poradnika jest jego ciepły, pełen zrozumienia i empatii ton – nie znajdziemy tutaj oceny, ale życzliwe poprowadzenie za rękę. Idealna na początek Nowego Roku!
 

Zatroszcz się o wewnętrzne dziecko
 

  • „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi”, Jarosław Gibas

Jak mówi sam autor, jego najnowsza książka to „podręcznik antytoksycznej samoobrony”, która pomoże czytelnikowi bronić się przed toksycznymi relacjami w swoim życiu – osobom, przez które odczuwa dyskomfort czy wręcz emocjonalne wyczerpanie. Gibas krok po kroku przeprowadza nas przez rozpoznawanie toksycznych zachowań. Umożliwia odkrycie wiedzy teoretycznej, a także wypracowanie narzędzi ułatwiających odparciecudzego negatywnego wpływu na nasze życia. W tym wszystkim poradnik też zachęca do autorefleksji i sprawdzenia, czy sami nie powielamy toksycznych nawyków (mniej lub bardziej świadomie). Świetnie napisana książka inspirująca do działania i wprowadzania zmian w swoim życiu.
 

sposoby na toksycznych ludzi
 

  • „Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie” Thibaut Meurisse

Nasze emocje są niesamowicie ważne – mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy, jak prowadzimy swoje życie oraz z czym mierzymy się na co dzień. „Siła emocji…” to kompleksowy przewodnik po kalejdoskopie ludzkich uczuć. Znajdziemy tutaj przykłady z życia, elementy naukowych teorii psychologicznych, a całość pozwoli nam być bardziej samoświadomymi. Uczymy się nazywać nasze emocje, wypracować środki do ich kontroli – nie poprzez ich tłumienie, ale mądre zarządzanie. Fantastyczna książka, gdy chcemy spojrzeć na swoje zachowania z szerszej perspektywy i nieco lepiej je zrozumieć.
 

Siła emocji

 
  • „Jestem dość”, Magdalena Mikołajczyk

Główna myśl nowej książki Magdaleny Mikołajczyk została zawarta w tytule. Autorka udowadnia, że każde z nas jest „…dość”. Wystarczające. Wszyscy jako ludzie jesteśmy do siebie wbrew pozorom bardzo podobni – przeżywamy podobne lęki i rozterki, cieszymy się z małych sukcesów, ale popełniamy też drobne niezręczności, które zostają nam w sercu na długo. Książka Magdaleny Mikołajczyk ma przede wszystkim nieść ukojenie, pokazać, że sami siebie zazwyczaj oceniamy zdecydowanie surowej, niż innych. Zupełnie niepotrzebnie! Ciepła, mądra książka inspirująca do tego, by traktować siebie łagodniej i z większą czułością – co wydaje się szczególnie potrzebne, gdy presja noworocznych postanowień staje się nie do zniesienia.
 

Jestem dość mikołajczyk
 

  • „Dziennik radości”, Agnieszka Maciąg

Agnieszka Maciąg – modelka, dziennikarka, prezenterka, piosenka oraz autorka poradników od kilku lat sukcesywnie pisze inspirujące książki, w których dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi ludzkich emocji, odnajdywania siebie i bycia w zgodzie z samym sobą. Jej najnowsza książka ma inspirować do odnajdywania szczęścia i radości w życiu – niezależnie od tego, co się dzieje. Jak przekonuje sama autorka:

„Napisałam tę książkę na obecne czasy – aby pokazać Ci, że szczęście i radość nie są zależne od czynników zewnętrznych (…) Prawdziwa wolność zaczyna się w głowie. Nauczyłam się tego, przechodząc przez największe życiowe próby”.

Zainteresował cię temat? Sprawdź nasz wywiad z Agnieszką Maciąg na Empik Pasje.

Dziennik radości maciąg

  • „Dziennik wdzięczności. Jak jeden rok pozytywnego myślenia może zmienić twoje życie”, Janice Kaplan

Początek nowego roku to świetny moment, żeby zaplanować realizację nowych postanowień, poukładać sobie najważniejsze kwestie i zadbać o to, by kolejny rok był choć trochę lepszy od poprzedniego. Do tego świetnie sprawdzi się „Dziennik wdzięczności” Janice Kaplan – ta książka inspiruje do lepszego spojrzenia na własne życie i wszelkie doświadczenia, jakie napotykamy. Autorka wychodzi od praktyki wdzięczności – pokazuje, że budowanie w sobie umiejętności dostrzegania pozytywnych stron życia i doceniania jego istotnych elementów ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie pod wieloma aspektami. A wszystko to napisane w lekki, mądry i dowcipny sposób. Warto – nawet jeżeli tego typu inspirujące książki nigdy wydawały się wam szczególnie atrakcyjne.
 

Dziennik wdzięczności rok pozytywnego myślenia
 

  • „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce”, Marianna Gierszewska

Marianna Gierszewska przedstawia nam swoją historię – jak przez lata odnajdywała swoją drogę i siebie jako osobę, jak uczyła się wyrażania potrzeb i emocji oraz tego, co to znaczy cieszyć się życiem. Udało jej się na bazie własnych doświadczeń stworzyć opowieść niesamowicie uniwersalną o bólu, wolności, ale też prawdzie i szukaniu siły w miejscach czy momentach najbardziej nieoczywistych. Świetna książka inspirująca do tego, by spojrzeć na swoje życie z nieco innej perspektywy. I wyciągnąć wnioski z cudzych przeżyć.
 

Być tak naprawdę Gierszewska
 

  • „Cztery tysiące tygodni”, Oliver Burkeman

Wszyscy to znamy – poczucie notorycznie uciekającego czasu. Zawsze jest go za mało, zawsze mamy za dużo rzeczy do zrobienia, a zegarek nie wybacza. Oliver Burkeman chce nam pomóc odnaleźć wewnętrzny spokój i uświadomić, paradoksalnie, że nasze życia są krótkie – średnio trwają właśnie te tytułowe cztery tysiące tygodni. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by ten czas wykorzystać maksymalnie dobrze. Książka Burkemana balansuje na granicy rozwoju osobistego i poradnika filozoficznego, pokazuje alternatywne style życia, wskazuje na to, jak współczesny świat zaburza nam koncentrację, wspiera nerwowość, za którą idzie właśnie to poczucie uciekającego czasu. Świetna książka dla osób, które czują potrzebę wyhamowania i wprowadzenia zmian w życiu. Najwyższy czas!
 

Cztery tysiące tygodni
 

  • „Ciałożyczliwość. Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą”, Agata Głyda

Książka, która ma stanowić jedną z cegiełek do zdrowej relacji z własnym ciałem. Agata Głyda przekonuje, że nasza postrzeganie własnej fizyczności powinno się opierać przede wszystkim na poczuciu życzliwej troski i szacunku do samego siebie – nie na nieustającym oskarżaniu się, krytykowaniu czy zarzucaniu nieatrakcyjności. Autorka idzie też o krok dalej, pokazuje z czego zazwyczaj wynika negatywny obraz ciała oraz jak należy dbać o dobre nastawienie do swojego ciała– a wszystko to za sprawą praktycznych narzędzi czy projektów „krok po kroku”. Inspirująca książka, po którą szczególnie warto sięgnąć, jeżeli czasami czujemy się źle we własnym ciele.
 

Ciałożyczliwość
 

  • „A właśnie, że będę szczęśliwa! Sztuka tworzenia dobrego i pełnego radości życia”, Stephane Garnier

Według badań prowadzonych przez psychologów, zdecydowana większość z nas wychodzi z założenia, że na to czy jesteśmy szczęśliwi, największy wpływ ma to, co się nam przydarza. Zrzucamy więc odpowiedzialność za szczęście na los, który jak wiemy, bywa nieprzewidywalny. Tylko niewielki odsetek ludzi sądzi, że o własnym szczęściu decydują sami. Tę dysproporcję może zmienić inspirująca książka „A właśnie, że będę szczęśliwa! Sztuka tworzenia dobrego i pełnego radości życia” autorstwa Stephana Garniera. To napisana w bardzo przystępny sposób filozoficzna rozprawa, która zbiera różne wizje i sposoby na osiągnięcie szczęścia. Jedno jest pewne – trzeba zacząć od podstaw. Odkryć przyjemności codziennych, małych rzeczy, a także uwolnić się od ciągłych niepokojów. Garnier pomaga przeprowadzić nas przez ten niełatwy etap.
 

A właśnie że będę szczęśliwa
 

  • „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą”, Jennifer Ashton, Sarah Toland

Znakomity sposób na wdrażanie noworocznych planów przedstawia też dr Jennifer Ashton, która stawia na metodę małych kroków. W każdym miesiącu spróbujmy czegoś nowego, naprawmy coś, co dotychczas kiepsko funkcjonowało. Z planem rocznym zawartym w książce „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą” można wreszcie wytrwać w postanowieniach noworocznych. Nawyki mają związek nie tylko z samopoczuciem, ale również zdrowiem. Wśród miesięcznych zadań znajdują się np. miesiąc bez alkoholu lub ograniczenie spożywania cukru. Czasami właśnie taki zewnętrzny plan to brakujący element do sukcesu wewnętrznej zmiany. Z tym poradnikiem z pewnością będzie to łatwiejsze wyzwanie.
 

Jak być szczęśliwszą
 

  • „Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi”, Stefanie Stahl

Choć czasami lubimy samotność, większość z nas czuje się lepiej jeśli w naszym życiu obecny jest ktoś bliski. Niedobór relacji często wynika to z faktu, że obawiamy się nowych znajomości lub dystansujemy do ludzi, którzy chcieliby bardziej zaangażować się w relację z nami. Złe doświadczenia, wewnętrzny opór, lęk przed porażką – to najczęstsze przyczyny chłodnych kontaktów z innymi. Jeśli chcesz to zmienić, możesz sięgnąć po poradniki napisane przez doświadczonych psychoterapeutów, którzy poznali w swojej karierze zawodowej wiele podobnych przypadków. Stefanie Stahl ma w swoim dorobku wiele publikacji na temat psychologii i poszczególnych jej aspektów. Jej najnowsze dzieło, „Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi” pozwala poznać przyczyny obaw związanych z zawieraniem lub zacieśnianiem znajomości, a następnie pomaga zbudować zdrową relację z drugim człowiekiem.
 

jak nie bać się bliskości
 

  • „Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu”, Hope Kelaher

Dużo praktyki i teorii znajdziemy też w inspirującej książce „Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu” autorstwa Hope Kelaher. Nowojorska terapeutka kieruje swój poradnik do wszystkich, którym brakuje w życiu przyjaciela lub po prostu osoby, która okaże wsparcie w trudnych chwilach. Z książki dowiemy się sporo nie tylko o podstawach zachowań innych ludzi, ale przede wszystkim poznamy odpowiedzi na temat samych siebie. Niezwykle ciekawym elementem tego tytułu są praktyczne ćwiczenia, które mają na celu pokonanie obaw i zrozumienie, że możemy nawiązać ciekawą i wartościową znajomość w każdym momencie naszego życia.
 

Jak zdobyć przyjaźń w dorosłym życiu
 

  • „Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas”, Brian King

Każdego roku stres zbiera potworne żniwo na całym świecie. To bardzo groźny przeciwnik, który może objawiać się jako zwykły ból głowy, ale też popchnąć nas w szpony depresji. Autor książki „Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas” Brian King omawia zjawisko stresu z humorem, co często pozwala przełamać się osobom, które z dystansem podchodzą do zagadnień związanych z psychologią. W przystępny sposób wyjaśnia, jak działa stres, czym właściwie jest w naszym organizmie i jakie są mechanizmy jego działania. Dzięki tej wiedzy, łatwiej jest wykonywać czynności, które pomogą nam zwalczyć stres. Praktykowanie wdzięczności, optymizm, akceptacja – to tylko część rad, jakie znajdziemy w tej inspirującej książce.
 

Na luzie Brian King
 

  • „Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym”, Michael Mosley

W pracy nad własnym szczęściem istnieje wiele składowych. Jedną z nich jest jakość naszego snu. Każdy chyba wie, że niewyspanie jest raczej źródłem rozdrażnienia i gniewu niż radości oraz optymizmu. Jeśli z nowym rokiem chcecie zadbać o lepszy sen, koniecznie sprawdźcie wskazówki zawarte w poradniku „Moc dobrego snu” dr. Michaela Mosleya. Ta książka to lektura obowiązkowa dla każdego, kto często budzi się w nocy, ma lekki i niespokojny sen albo potrzebuje dużo czasu, żeby zasnąć. Autor sam borykał się z bezsennością i eksperymentował z różnymi terapiami. Jest zatem żywym przykładem tego, że warto zawalczyć o wysypianie się. Recepta jaką opracował to czterotygodniowy plan, który ma polepszyć nasz sen.
 

Moc dobrego snu
 

  • „Czytaj książki tak szybko, jak myślisz”, Robert Buszta

Częścią naszych noworocznych postanowień są nowe umiejętności, które przydałyby się nam na co dzień. Możemy zacząć naukę nowego języka, rozpocząć kurs tańca lub kupić zestaw do szydełkowania. Spośród morza możliwości wybraliśmy szybkie czytanie, żeby w ciągu roku móc przeczytać jeszcze więcej inspirujących książek. Pomoże nam w tym poradnik „Czytaj książki tak szybko, jak myślisz”. Na co dzień często brakuje nam czasu na lekturę, wobec czego jedną książkę czytamy tygodniami. Tymczasem jeśli poznamy techniki szybkiego czytania, 200 a nawet 300 stron pochłoniemy w 90 minut. Jak wyłapywać z tekstu kluczowe informacje, które pozwalają zrozumieć treść nawet popularnonaukowych książek? Tego dowiemy się z publikacji Roberta Buszty.
 

Czytaj książki szybciej
 

A jakie książki was Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com