Dla kogo twardy materac?

Dobry materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Istotne jest, aby ciało śpiącej na nim osoby było równomiernie podparte. Innymi słowy, twardość posłania powinna być tak dostosowana do wzrostu i wagi użytkownika, żeby kładąc się nie odczuwał dyskomfortu ani nie miał wrażenia „zapadania się” w materac. Dlatego nie można jednoznacznie dopasować stopnia twardości materaca do jakiegoś konkretnego typu budowy lub wzrostu.

Zastanawiasz się czy twój materac charakteryzuje się optymalną miękkością? Zrób test! Leżąc na plecach, na wznak, spróbuj włożyć wyprostowaną dłoń pod odcinek kręgosłupa ponad biodrami. Ręka powinna zmieścić się, ale z niewielką trudnością. Gdy miejsca jest dużo, oznacza to, że twój materac jest zbyt twardy. Odwrotnie zaś, jeśli ręka nie mieści się wcale – twoje posłanie odznacza się zbyt dużym stopniem miękkości, przez co ciało zapada się, a kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia.

Jakie objawy możesz odczuwać przez za twardy materac?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dolegliwości, które odczuwają na co dzień, mogą mieć źródło również w źle dobranym posłaniu. Najbardziej oczywisty sygnał, że czas zmienić materac, płynie z pleców – nawet jeśli charakterystyczne uczucie łamania w kościach znika w ciągu dnia, nasilona dolegliwość może powrócić wieczorem. Osoba może uskarżać się także na ból głowy, sztywność karku, skurcze oraz uczucie drętwienia mięśni. Powstają one w wyniku ucisku naczyń krwionośnych, wywołanego przez długotrwałe tkwienie w niewygodnej pozycji. Dlatego, jeśli zwykle długo nie możesz zasnąć albo często się wybudzasz w środku nocy to znak, że czas rozważyć zmianę materaca.

Za twardy materac – co zrobić, by rozwiązać ten problem?

Najprostszym rozwiązaniem kłopotu ze zbyt twardym materacem jest wymiana na bardziej miękki model. Jeśli z jakiegoś powodu nie można tak zrobić, warto rozważyć inne sposoby by zniwelować jego twardość.

Dobrym, i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wyborem zakup specjalnego materaca nawierzchniowego. Topper (inna jego nazwa to po prostu top) różni się twardością od samego posłania. Odpowiednio dobrany, może stać się skutecznym rozwiązaniem problemów, uwalniając od dolegliwości. Szczególnie poleca się nakładki wykonane ze specjalnej pianki termoplastycznej, która dopasowuje się do ciała i umożliwia przyjęcie najwygodniejszej pozycji. Wśród innych polecanych materiałów warto wymienić lateks oraz piankę wysokoelastyczną. Topper dobrej jakości nie tylko może zwiększyć komfort snu, ale także chroni materac przed szybkim zużyciem.

Kolejnym pomysłem jest zmiana stelaża. Jeśli jest on wykonany z listew elastycznych lub sprężynujących, wpływa korzystnie na miękkość całego posłania, jest zwykle mniej kosztowny niż nowy materac, a dodatkowo przedłuża jego żywotność.

Jak zmiękczyć za twardy materac – korzyści ze stosowania topperów

Wyżej wspomniane nakładki z pianki termoelastycznej, tzw. materace nawierzchniowe, są niedrogą metodą na dopasowanie twardości posłania do twoich potrzeb. Cienka warstwa pianki wystarcza do tego, aby idealnie dopasować się do kształtu twojego ciała. Praktyczne gumki mocujące ułatwiają założenie nakładki i zapobiegają jego przesuwaniu. Po wyjęciu wkładu, pokrowiec można łatwo wyprać w pralce, co znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniego stopnia higieny posłania. Niektóre toppery mogą być również używane jako samodzielne materace.

Właściwa twardość materaca, na którym śpisz, wpływa na jakość i komfort snu, a prawidłowe podparcie ciała podczas nocnego spoczynku ma znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień. Porównanie cech różnych modeli materacy i dokładne pomiary ramy łóżka pozwalają wybrać egzemplarz, który przyniesie odpoczynek i niezakłócony niczym, spokojny sen.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock