Jakie są zalety zabierania psa do biura?

Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że obecność zwierząt w biurze obniża poziom stresu nie tylko wśród ich opiekunów, ale także współpracowników. Badania wykonali naukowcy z Uniwersytetu Virginia Commonwealth. Jakie są pozostałe zalety zabierania psów do biura?

  1. Firmy przyjazne zwierzętom zyskują dobrą opinię.
  2. W trakcie przerwy opiekun wychodzi na krótki spacer, co sprzyja higienie pracy.
  3. Rośnie motywacja i produktywność pracowników.
  4. W końcu możesz przestać zamartwiać się o pupila!

 

Karmy i przysmaki

 

Wady zabierania psa do biura

Jeżeli świadomie zdecydujesz się na przyprowadzanie psa do biura, to trudno jest wspominać o wadach, ponieważ do wszystkiego jesteś w stanie się przygotować. Jedyną wadą może być brak twojej asertywności, gdy zaczniesz bawić się z pupilem kosztem obowiązków w pracy.

Jak przygotować psa do przebywania w biurze?

Przed przyjściem z psem do pracy należy go odpowiednio przygotować do tej sytuacji. Nowe miejsce, dźwięki, zapachy oraz dużo obcych ludzi mogą powodować stres u pupila i w następstwie agresje — a przecież nie tak wyobrażamy sobie wspólne chwile z ukochanym czworonogiem. Co można, a nawet trzeba zrobić zanim przyprowadzimy psa do pracy?

  1. Przed przyjściem do biura z psem warto nauczyć go kilku komend. „Siad” przyda się w rozpraszających miejscach, takich jak winda, a „zostań” oraz „na miejsce” mogą okazać się nieocienione w sytuacjach, kiedy musisz całość uwagi przekierować na obowiązki.
  2. Jeżeli jest taka możliwość, w pierwszych dniach przyprowadź psa tylko na kilka godzin, ponieważ 8 godzin może okazać się zbyt męczące i stresujące.
  3. Przed wejściem do biura wykonajcie długi spacer, najlepiej w drodze do pracy.
  4. Jeżeli twój pupil jest nieśmiały i wycofany, unikaj przedstawiania go wszystkim współpracownikom, aby nie potęgować stresu.

 

Zabawa i trening psów

 

Biurowa wyprawka dla psa

Przygotowując się do zabrania psa do pracy, musisz pomyśleć też o wyprawce, która pomoże czworonogowi komfortowo spędzić czas. Pamiętaj o:

  • ulubionym kocyku lub legowisku - dzięki znajomemu zapachowi pupil szybko odnajdzie własne miejsce do odpoczynku. Pamiętaj, by położyć posłanie daleko od ciągów komunikacyjnych,
  • zabawce i gryzaku - pozwolą psu bezpiecznie się odstresować i zająć sobą,
  • dwóch miseczkach - jednej na wodę, a drugiej na jedzenie. Warto je ustawić tak, aby podopieczny mógł komfortowo z nich skorzystać,
  • karmie i smakołykach - zawsze warto zabrać odrobinę więcej jedzenia, aby w razie potrzeby nagradzać czworonoga za dobre zachowanie. W ten sposób możesz z nim pracować nad jego zachowaniem,
  • Smyczy, obroży i kagańcu - trudno jest przewidzieć wszystkie reakcje, które mogą wystąpić podczas gdy pies będzie przebywał z wieloma obcymi ludźmi. Dlatego zawsze na wszelki wypadek warto mieć ze sobą rzeczy, które pozwolą ci zapanować nad zwierzakiem w sytuacjach kryzysowych.

 

Miski i pojemniki dla psów

 

Jak przygotować znajomych z pracy do obecności psa?

Myśląc o przyprowadzeniu psa do biura, nie możemy zapominać o współpracownikach. Na początku zapytaj się, czy ktoś jest uczulony na psią sierść. Następnie warto ich uświadomić o kilku ważnych rzeczach:

  • jeśli pupil śpi, nie zaczepiamy go. Nagłe wyrwanie psa ze snu przez obcą osobę może spowodować agresje,
  • nie należy częstować psa żadnym jedzeniem przeznaczonym dla ludzi.

Oczywiście to nie wszystko. Opowiedz koleżankom i kolegom z pracy o swoim pupilu. Jeżeli jest wycofany, to przy kontakcie z nim należy przykucnąć, nie być natarczywym i dać smaczka na przełamanie lodów. Natomiast jeżeli twój pies uwielbia ludzi, uprzedź znajomych, że może skakać na nogi, a gdy to zrobi, powiedz, by reagowali sprzeciwem — w innym przypadku czworonóg nauczy się złego zachowania, które utrudni pracę w biurze.

 

Smycze i obroże dla psów

 

 

Z psem do biura – podsumowanie

Pies w biurze to nie tylko radość, ale również odpowiedzialność. Przed pierwszą wspólną wizytą w pracy pamiętaj, aby spytać współpracowników i przełożonych, czy zgadzają się na towarzystwo czworonoga. Następnie przygotuj pupila – naucz go odpowiednich komend oraz pomału, lecz systematycznie wprowadzaj w swój dzień w pracy. Pamiętaj, by cały czas realizować aktywności, które wykonywaliście po twoim powrocie do domu niezależnie, czy dzień wspólnie spędziliście w biurze, czy nie.

 

Budy i legowiska dla psów

 

Więcej porad najdziesz na Empik Pasje w Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock