Na terenie Polski znajduje się tyle zamków, że chcąc zwiedzać jeden z nich tygodniowo, obejrzenie wszystkich zajęłoby… ponad 8 lat! W naszym kraju jest bowiem aż 419 tego typu obiektów - i chociaż wiele z nich to ruiny, są też i takie, które zachowały się w nieskazitelnym stanie. Dzisiaj przedstawiamy Wam najciekawsze zamkowe lokalizacje, niekoniecznie te najbardziej znane, ale na pewno warto odwiedzić w trakcie majówki.

 

Zamek w Mosznej, czyli odrobina Disneya na opolskiej ziemi

Jeden z najpiękniejszych polskich zamków położony jest w województwie opolskim, a wyglądem mocno przypomina ten, który wszystkie dzieci na świecie znają z czołówki Disneya - głównie za sprawą bajkowych wież i niemniej bajkowego otoczenia. Jego początki sięgają XVIII wieku, ale budowla w kształcie, który znamy obecnie, powstawać zaczęła w 1896 roku i do zakończenia II wojny światowej była siedzibą śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Posiadłość w Mosznej posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek, a otoczona jest ponad dwustuhektarowym parkiem z okazami trzystuletnich dębów. W zamku można nocować, urządzić konferencję, a także… obejrzeć spektakl teatru muzycznego.

 

Pieskowa Skała, czyli najbardziej „filmowy” polski zamek

Położony w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego zamek w Pieskowej Skale był tłem dla wielu polskich filmów – Janosik odbijał tam Marynę z rąk hrabiego, podczas akcji „Liść Dębu” skradał się Hans Kloss, a Skrzetuski z „Ogniem i mieczem” spotkał się z Heleną i dał wolność Bohunowi. Pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się już w dokumentach z początku XIV wieku, który był wówczas elementem łańcucha obronnych Orlich Gniazd. Wielokrotnie rozbudowywany, dwa razy został poważnie zniszczony w wyniku pożarów, za każdym razem jednak odbudowywano go z ogromną starannością. Po II wojnie światowej posiadłość przejęta została przez Skarb Państwa, obecnie znajduje się w nim wystawa stała pt. „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku”.

 

Zamek Czocha, czyli witamy w świecie Wiedźmina

Znajdujący się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim okazały zamek został wzniesiony w XIII wieku na rozkaz księcia czeskiego Wacława, zaś kilka wieków później trafił w ręce polskie. Podobnie jak posiadłość w Pieskowej Skale, zamek Czocha również jest bardzo „filmowy” – w jego niesamowitym otoczeniu kręcono m.in. „Wiedźmina”, „Gdzie jest generał” czy „Tajemnicę twierdzy szyfrów”. Historycznie pełnił funkcję obronno-graniczną, w ciągu następnych wieków przeżywał wiele wzlotów i upadków, zaś w 1909 roku trafił w ręce producenta cygar Ernsta Gütschowa, który przebudował go zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie 1703 roku. Po II wojnie światowej, kiedy przeszedł pod zarząd państwowy, sukcesywnie niszczał – dopiero po 1989 roku zdecydowano o gruntownej renowacji i remoncie. Dzisiaj Zamek Czocha jest publicznie dostępny jako centrum hotelowo-konferencyjne.

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyli zapomniana siedziba Gryfitów

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest stosunkowo mało znany, chociaż znajduje się w samym centrum czterystutysięcznego miasta. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to zaczęto prace nad siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. W trakcie II wojny światowej poważnie zniszczony bombardowaniami alianckimi, po jej zakończeniu, w związku z przyłączeniem Ziem Odzyskanych do Polski, trafił pod zarząd Skarbu Państwa. Jego odbudowa trwała od lat 50. aż do połowy lat 80. Dzisiaj znajduje się tam muzeum oraz kilka instytucji kultury, m.in. Opera na Zamku.

 

Zamek w Niedzicy, czyli dyby Janosika

Nazywany również Zamkiem Dunajec, wzniesiony na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, początkowo miał pełnić jedynie funkcję kontrolowania drogi z Węgier do Polski, stał się jednak potężnym obiektem obronnym. Miłośników legend i polskich seriali na pewno zainteresuje fakt, że w podziemiach przetrzymywany był Janosik – do dzisiaj znajdują się tam dyby, w które był zakuty. Niezaprzeczalnym atutem zamku jest piękne położenie i niecodzienne widoki na Pieniny, zaporę na Dunajcu i Zamek Czorsztyński.

 

Zamek Książ, czyli cień hitlerowskich tajemnic

Chociaż historia jednego z najsłynniejszych polskich zamków zaczyna się w XIII wieku, to najbardziej kojarzy się on z działalnością nazistów podczas II wojny światowej. W 1941 roku władze III Rzeszy zaczęły przekształcać go w jedną z siedzib Adolfa Hitlera, niszcząc tym samym większość zabytkowego wystroju. Wydrążono 40 metrowy szyb windowy, system podziemnych tuneli oraz schron, jednak Führer ostatecznie nigdy się w Książu nie pojawił. Po wojnie splądrowany przez wojska radzieckie zamek przejęły władze polskie, jednak odbudowę rozpoczęto dopiero w 1974 roku. Dzisiaj okazały zespół pałacowy dostępny jest dla zwiedzających, od 2016 roku także z podziemiami. Można tam również przenocować.

 

Zamek w Krasiczynie, czyli perełka polskiego renesansu

Znajdujący się w województwie podkarpackim Zamek w Krasiczynie wybudowany został pierwotnie na przełomie XVI i XVII wieku w stylu renesansowo-manierystycznym. Charakteryzują go cztery wieże: Boska (w której umiejscowiono imponującą kaplicę), Papieska, Królewska i Szlachecka. Posiadłość otoczona jest pięknym parkiem, w którym drzewa rosną zgodnie ze staropolską tradycją: kiedy rodziła się dziewczynka sadzono lipę, kiedy zaś rodził się chłopiec – sadzono dąb. W Zamku Krasiczyn znajdują się też hotel i restauracja.

 

Zamek Krzyżtopór, czyli najpiękniejsza polska ruina

Miejsce absolutnie niezwykłe – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe niedaleko Sandomierza do zbudowania przez Ludwika XIV kompleksu w Wersalu był największą tego typu budowlą w Europie. Chociaż dziś zostały z niego tylko ruiny, wciąż prezentuje się niezwykle okazale, robi ogromne wrażenie i przywodzi na myśl czasy swojej największej świetności. W ich skład wchodzą obszerne fortyfikacje, bastiony, fosa, a także pozostałości po umocnieniach i mostach. Chociaż plany odbudowy zamku dyskutowane są od lat 50. ubiegłego wieku, wciąż nie zabrano się za ich realizajcę.