Miłość ma różne oblicza. Jeśli więc sądzicie, że znajdziecie tu tylko piękne, wzruszające filmy o miłości romantycznej, to czeka na was niespodzianka! Tematyka w naszym zestawieniu jest bowiem dużo szersza. Każdy znajdzie coś dla siebie. I ci zakochani po uszy, którzy chcą poznać inne historie, o równie pięknym uczuciu, i ci, którzy jeszcze nie zaznali szczęśliwej miłości. Obejrzyjcie i przekonajcie się – jest nadzieja! Inni widzowie dostrzegą też wartościowy przekaz, przez co będzie nam łatwiej docenić to, co mamy. Warto przecież spojrzeć na świat i kino z innej perspektywy, czyimiś oczami, nawet jeśli przez moment pojawią się w nich łzy.

11 najlepszych filmów o miłości

  • „Titanic” – James Cameron

Naszą listę filmów o miłości zaczynamy klasykiem, który powinien zobaczyć każdy, a jest to „Titanic” w reżyserii Jamesa Camerona. Ten obraz sprawił, że wszyscy nastolatkowie, którzy dorastali w 1998 roku kochali się albo w Kate Winslet albo w Leonardo di Caprio. Młodzi aktorzy w kilka tygodni po premierze byli znani dosłownie na całym świecie.

W czym tkwi sekret tego filmu? Na pewno jest nim wzruszająca historia - oto dwójka głównych bohaterów spotyka się na pokładzie luksusowego statku. On jest biednym malarzem, ona - dziewczyną z bogatego domu. Mimo tych różnic zakochują się w sobie. Jednak nad ich uczuciem wisi widmo katastrofy. I to chyba własnie ono sprawia, że właściwie od początku filmu widzowie płaczą ze wzruszenia nad ich losem. Ale poza samą historią siłą filmu jest aktorstwo - młodziutcy wykonawcy głównych ról chwytają za serce. I ta piosenka Celine Dion! Film warty tego, by nie tylko go obejrzeć, ale też mieć na półce i do niego wracać.

Titanic (DVD) Reżyser:	 Cameron James

  • „West Side Story” – Steven Spielberg

Jedna z najsłynniejszych historii miłosnych (premierę miał w 1957 roku) w nowej interpretacji - ty, razem legendy amerykańskiego kina Stevena Spielberga. 

„West Side Story” to musical, który pokauzje zakazaną miłość. Co jest przyczyną zakazu? Pochodzenie - Maria (Rachel Zegler) i Tony (Ansel Elgort) są związanie z dwoma różnymi gangami. Piękna choreografia, kostiumy i wpadająca w ucho muzyka – jeszcze długo po seansie tego filmu o miłości będziecie nucić takie hity jak „Tonight” czy „America”.

West Side Story (DVD) Reżyser:	 Spielberg Steven

  • „Pamiętnik” – Nick Cassavetes

Jeśli czytaliście choć jedną książkę Nicolasa Sparksa lub oglądaliście dowolną ekranizację, to już mogliście poznać styl autora. Tak jak Stephen King jest królem horrorów, tak Nicolas Sparks jest mistrzem wzruszających miłosnych historii. Każda jego powieść (nawet jeśli odrobinę schematyczna) staje się wielkim hitem – miłość dwojga ludzi, których uczucie zostaje wystawione na wielką próbę to w końcu bardzo uniwersalny temat.

Najważniejszą ekranizacją powieści Sparksa jest bez wątpienia „Pamiętnik” z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Co ciekawe, młodego Goslinga osadzono w tej roli, bo producentom wydał się… mało atrakcyjny! A taki właśnie miał być Noah – niezbyt urodziwy, z ubogiej rodziny. Z kolei postać grana przez McAdams (Allie) to piękna dziewczyna z bogatego domu. Nastolatkowie oczywiście zakochują się w sobie podczas letnich wakacji, a później rodzice starają się ich rozdzielić. Co stanie się, kiedy przypadkiem spotkają się po latach? Jakie tajemnice wyjdą na światło dzienne?

Film ten można oglądać wiele razy - to po prostu jeden z najpiękniejszych filmów o miłości. Za każdym razem na nowo odkrywamy i przeżywamy uczucie bohaterów, zachwycamy się pięknymi krajobrazami i całą otoczką. Jeśli czujecie niedosyt, pamiętajcie, że opowieści Sparksa jest bardzo wiele. Polecamy inne ekranizacje jego książek. To równie wzruszające filmy, a wymienić należy między innymi te tytuły: „Szkoła uczuć”, „Szczęściarz”, „Wciąż ją kocham”.

Pamiętnik film

  • „I że Cię nie opuszczę” – Michael Sucsy

Historia oparta na faktach i to jest w niej najciekawsze. Młode małżeństwo ulega wypadkowi samochodowemu. Mąż (Channing Tatum) wychodzi z niego bez szwanku, jednak żona (Rachel McAdams – królowa miłosnych filmów) traci pamięć. Nie poznaje ukochanego, nie pamięta nic z ich wcześniejszego szalonego, ale jakże udanego życia, a ich wspólny dom budzi w niej wręcz odrazę. Czuje się nieswojo, a jedyne co sobie przypomina, to okres młodości i były chłopak. Mąż jednak nie odpuszcza i stara się zadbać o partnerkę tak, by była w stanie na nowo się w nim zakochać i dać im jeszcze jedną szansę. Sprawdźcie, co z tego wyszło - emocje gwarantowane!

The Vow

  • „Gwiazd naszych wina” – Josh Boone

Melodramat na podstawie powieści Johna Greena, którego nazywa się „Sparksem dla nastolatków”. Jednak ten film o miłości nie jest tylko dla młodych odbiorców – poruszy każdego, niezależnie od wieku. Nastoletnia Hasel (Shailene Woodley – „Wielkie kłamstewka”) cierpiąca na raka tarczycy, podczas spotkań grupy wsparcia, poznaje Gusa (Ansel Elgort – „Baby driver”) – byłego koszykarza z amputowaną nogą. Młodzi zaprzyjaźniają się ze sobą, a to staje się początkiem wielkiej, pierwszej miłości – pełnej pasji, namiętności, ciekawości świata, buntu i gniewu. Zakochani chcą cieszyć się życiem, bo cenna jest każda chwila, tym bardziej że nie wiadomo, która z nich będzie tą ostatnią. Co tu dużo mówić – smutny film, ale piękny i wzruszający.

Gwiazd naszych wina

  • „Zanim się pojawiłeś” – Thea Sharrock

Dziewczyna z małego miasteczka w poszukiwaniu pracy trafia do posiadłości młodego, ekscentrycznego milionera. Ona (z biednego domu, wielodzietnej rodziny) jest niepoprawną optymistką, szaloną, radosną, ubierającą się w kolorowe, dość specyficzne ubrania, a on – jedynak, oczko w głowie bogatych rodziców, sparaliżowany i zgorzkniały na skutek wypadku, który przeszedł. W ten sposób spotykają się dwa zupełnie różne światy, które na początku się ścierają, a potem wzajemnie zaczynają się uzupełniać. Lou zostaje opiekunką Willa, któremu chce udowodnić, że życie jest piękne, a marzenia można spełniać każdego dnia. Jak potoczy się dalej ich relacja?

Historia jak z bajki, jednak czy zakończy się happy endem? W role głównych bohaterów wcielili się Emilia Clarke („Gra o tron”) i Sam Claflin („Igrzyska śmierci”). Film powstał na podstawie światowego bestselleru Jojo Mojes - autorka napisała też scenariusz do opisywanego filmu. Warto poznać ten niezwykły film o miłości i jego książkowy pierwowzór, a także literacką kontynuację pt. „Kiedy odszedłeś”.

Zanim się pojawiłeś dvd

  • „Narodziny gwiazdy” – Bradley Cooper

O duecie Lady Gagi i Bradley’a Coopera mówiło się bardzo wiele – głównie o ich świetnym wykonaniu oscarowej piosenki „Shallow”. Sam film był remakiem dramatu o tym samym tytule z Judy Garland - powstała również wersja z Barbrą Streisand.

Lady Gaga gra tu początkującą piosenkarkę, którą przypadkiem wypatruje dawny gwiazdor – niestroniący od używek, zniszczony showbiznesem i intensywnym życiem rockmana. Artyści zakochują się w sobie, a muzyk pomaga młodej wokalistce zyskać sławę. Tylko co stanie się, kiedy uczeń przerośnie mistrza, a w ich związek wkradnie się zazdrość i powrócą demony z przeszłości?

„Narodziny Gwiazdy” to mocny, poruszający film o wielkiej miłości, pasji i destrukcji. Ze świetnymi rolami i wspaniałą muzyką w tle.

Narodziny gwiazdy

  • „Czas na miłość” – Richard Curtis

Jeśli uważacie, że smutne filmy o miłości nie są dla was, to sięgnijcie po „Czas na miłość". Bardzo pozytywny, wzruszający i refleksyjny obraz – trochę taka fantastyczna bajka dla dorosłych, mówiąca o tym, co w życiu jest ważne i podkreślająca rodzinne wartości. 

Kończąc 21 lat, Tim Lake (Domhnall Gleeson) odkrywa rodzinny sekret – może tak jak jego ojciec, podróżować w czasie. Chłopak postanawia w ten sposób ułatwić sobie odnalezienie dziewczyny. Trzeba tylko uważać, by tę niezwykłą umiejętność właściwie wykorzystać, a cofając się, nie przegapić najważniejszego.

To mądry, uroczy film z przesłaniem, który oprócz magicznej aury porusza też wiele poważnych tematów. Nie zabraknie brytyjskiego humoru i westchnień wzruszenia. Nic dziwnego, bo za tę produkcję odpowiada reżyser i twórca, hitów takich jak „To właśnie miłość”, „Cztery wesela i pogrzeb” czy „Dziennik Bridget Jones”.

Czas na miłość

  • „Tajemnica Filomeny” – Stephen Frears

Wolicie nieco ambitniejsze kino? Koniecznie obejrzyjcie „Tajemnicę Filomeny” - opowieść o dojrzalszej miłości z zupełnie innej perspektywy. To film, który wzruszy was wielokrotnie. Najpierw będą łzy ronione nad smutnym losem głównej bohaterki, później popłaczecie się ze śmiechu, a na koniec dopadnie was nostalgiczne wzruszenie.

Filomena (genialna jak zwykle Judi Dench) ma dość skrywania swojego sekretu. Wyznaje bliskim, że będąc nastolatką zaszła w ciążę, a rodzice się jej wyrzekli i trafiła do zakonu. Siostry zabrały jej nowonarodzone dziecko i oddały do adopcji. Po 50 latach kobieta dojrzewa do decyzji, by odnaleźć syna. Czy to się uda? Kim jest i gdzie się znajduje jej dorosłe już dziecko? Z pomocą Filomenie przychodzi lokalny dziennikarz, który zaciekawiony jej historią, chce pomóc rozwiązać zagadkę sprzed lat i ją opisać. Fascynująca i emocjonująca podróż. Film ma na swoim koncie wiele nagród m. in. BAFTA czy wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, nominacje do Oscarów i Złotych Globów.

Tajemnica FIlomeny

  • „Wierzę w Ciebie” – Andrew Erwin/Jon Erwin

Wzruszająca i inspirująca historia prawdziwej wielkiej miłości z wiarą w tle. Jeremy Camp (K.J. Apa – „Riverdale”) jest wielką gwiazdą chrześcijańskiej muzyki – ma na swoim koncie miliony sprzedanych płyt, tłumy fanów i koncerty na najpopularniejszych stadionach. Jednak największym szczęściem jest dla niego ukochana – Melissa. Oboje są piękni, młodzi, zdolni, świat stoi przed nimi otworem, dopóki nie okazuje się, że dziewczyna jest poważnie chora, a szanse na przeżycie są niewielkie. Terapia nie przynosi rezultatów. Pozostaje im wiara i wspólna modlitwa. Czy miłość czyni cuda?

To przykład filmu, który nie jest kinem typowo religijnym, moralizatorskim, ale w subtelny sposób mówi o etyce, wierze. Jeśli lubicie takie klimaty, polecamy również dramat „Chata” (reż. Stuart Hazeldine), o ogromnej miłości rodziców do dzieci i o tym, jak ojciec próbuje odnaleźć sens życia po stracie najmłodszej pociechy. W skrzynce znajduje list, który prowadzi go do starej, leśnej chaty. Okazuje się, że jest to miejsce zbrodni, gdzie ktoś zabił jego córkę. Pogrążony w rozpaczy mężczyzna odkrywa, że za drzwiami chaty znajduje się dziwna kraina, przypominająca niebo. W rolach głównych wystąpili: Sam Worthington („Avatar”) i Octavia Spencer („Służące”).  Efekty specjalne robią wrażenie, a historia, choć łzawa, wbije was w fotel.

Wierzę w ciebie

  • „Tamte dni, tamte noce” – Luca Guadagnino 

Idealny film do płakania? To właśnie „Tamte dni, tamte noce”. Fani tego filmu urządzali sobie specjalne seanse, żeby oglądć go i wzruszać się do łez.

Głównymi bohaterami są Elio (Timothée Chalamet - więcej o aktorze przeczytacie w tym artykule Timothée Chalamet - symbol pokolenia) i Oliver (Armie Hammer), którzy spotykają się podczas wakacji we włoskiej posiadłości rodziców Elia. Czy odważą się pójść za uczuciem? Jak na to zareaguje otoczenie? Niezwykle wzruszający film, dzięki któremu Timothée Chalamet stał się aktorem znanym na całym świecie. Piękne krajobrazy, słońce, stylowe kostiumy i urok Włoch z lat 80. sprawiają, że jest to film o miłości idealny na wakacje. 

 Tamte dni, tamte noce (wydanie książkowe) (DVD) Reżyser:	 Guadagnino Luca

Co sądzicie o naszych propozycjach do obejrzenia? Jakie wzruszające, romantyczne filmy są na waszych listach – tych z ulubionymi tytułami i tymi, które chcecie zobaczyć? Sprawdźcie na empik.com więcej kinowych melodramatów w wersjach na DVD. Polecamy zaopatrzyć się w chusteczki i życzymy miłego, pełnego wrażeń seansu.

A jeśli szukacie więcej ciekawostek i nowości ze świata filmu to przeczytajcie też te artykuły: