Wzmacniacz sygnału Wi-Fi – co to jest? Kiedy się przydaje?

Wzmacniacz może w pierwszej myśli kojarzyć się z dużym, topornym urządzeniem, jakim jest ten dedykowany gitarom elektrycznym: spory, ciężki kwadratowy głośnik. W przypadku wzmacniacza Wi-Fi (repeatera Wi-Fi) jest jednak zgoła inaczej. To niewielki sprzęt, który – zależnie od modelu – często ma wielkość zbliżoną do kostki ładowarki smartfona. Jest nie tylko kompaktowy, ale także nie wymaga wydzielenia osobnej przestrzeni w okolicy routera, na szafce czy ścianie – wzmacniacz podłącza się bowiem bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. A do czego służy?

WZMACNIACZ SYGNAŁU XIAOMI WI-FI RANGE EXTENDER PRO

To urządzenie ma na celu, jak sugeruje sama jego nazwa, wzmocnienie sygnału Wi-Fi, czyli zwiększenie jego zasięgu. W przypadku kilkupiętrowych domów czy dużych mieszkań częstym problemem jest dobra dostępność Wi-Fi wyłącznie w określonych pomieszczeniach.

Przedstawiając zastosowanie wzmacniacza na przykładzie: użytkownik internetu ma router ustawiony w sypialni. Chciałby od czasu do czasu korzystać z laptopa także w ogrodzie. Między sypialnią a wyjściem na taras znajduje się jeszcze kuchnia i salon. O ile do salonu sygnał Wi-Fi jeszcze dociera, tak na zewnątrz znika całkowicie; lub dostępna jest jedna niestabilna kreska. Jeśli osoba ta podłączy wzmacniacz zasięgu Wi-Fi w salonie, to (oczywiście zależnie od jego mocy) zyska pełen dostęp do internetu także w ogrodzie. Można oczywiście, alternatywnie, zamontować w domu dwa routery, jednak jest to rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane.

Mocny wzmacniacz sygnału Wi-Fi – czyli jaki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poszukując dobrego wzmacniacza sygnału, należy pamiętać o zweryfikowaniu kilku podstawowych parametrów. Do najważniejszych należą:

Standard Wi-Fi

Prawdopodobnie nie jest to informacja, na którą często zwraca się uwagę. Warto jednak wiedzieć, że podstawą certyfikatów Wi-Fi jest grupa standardów IEEE 802.11. Ich wersje oznaczone są literami. To kolejno:

  • 802.11,
  • 802.11b,
  • 802.11a,
  • 802.11g,
  • 802.11n,
  • 802.11ac,
  • 802.11ax

Wzmacniacz sygnały Wi-Fi TP-LINK RE450 AC1750

Znajomość ich wszystkich nie jest wiedzą niezbędną; wystarczy wiedzieć, że wraz z wydawaniem nowych wersji podnosiła się między innymi przepustowość (standard podstawowy to zaledwie 1-2 Mb/s przepustowości maksymalnej, natomiast najnowszy (ax, nazywany Wi-Fi 6) to już nawet 10 Gb/s, a więc ok. 10 tysięcy razy większa, co przekłada się na tempo pracy. W bardzo dobrych warunkach może umożliwiać transfery danych w realnej prędkości 1, a nawet 1,5 Gb/s).

Wybierając repeater, należy zweryfikować, jaki standard Wi-Fi obsługuje. Najbezpieczniej jest wybierać wzmacniacze obsługujące najnowsze standardy, bowiem będą one również kompatybilne z urządzeniami obsługującymi starsze.

Częstotliwość Wi-Fi

Drugi istotny parametr. Domowa sieć Wi-Fi może wykorzystywać pasmo 2,4 GHz lub 5 GHz. To pierwsze bardzo dobrze radzi sobie z pokonywaniem przeszkód (takich jak np. ściany) dzięki czemu dostęp do sieci może być możliwy w kilku pomieszczeniach. 5 GHz znacznie trudniej się przez nie „przebija”, oferuje jednak wyższą prędkość transferu (nawet do 750 Mb/s – przy 2,4 GHz to maksymalnie 80 Mb/s). Co więcej, z 5 GHz kompatybilne jest mniej urządzeń.

Liczba anten

Przeglądając różne oferty wzmacniaczy Wi-Fi, nietrudno zauważyć, że różnią się między sobą Liczbą anten. Ujmując w największym uproszczeniu, antena wyłapuje krążący po pomieszczeniu sygnał, a ten, zanim dotrze do odbiornika, odbija się od różnych przeszkód, co może powodować nakładanie się na siebie poszczególnych fal, a więc ich późniejsze odebranie. Im więcej anten, tym sygnał będzie szybciej i lepiej odbierany, a zjawisko to nie będzie tak uciążliwe.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi D-LINK DAP-1610/E

Moc wzmacniacza

Ma związek z antenami, ale tym razem z ich mocą. dB (decybele) to wartość, która opisuje moc sygnału anteny. Im wyższa, tym większej obsługiwanej powierzchni można się spodziewać. Ta jednak nie zawsze jest wskazana przez producenta; w takiej sytuacji może podawać po prostu ilość metrów kwadratowych, na których rozprowadzi sygnał.

Kompatybilność z routerem

Licząc na naprawdę zauważalne wzmocnienie sygnału Wi-Fi, należy zwrócić uwag nie tylko na to, na jakiej powierzchni zostanie rozprowadzony, ale także jakiej jakości będzie. Szczególnie istotne będzie zweryfikowanie czy interesujący model wzmacniacza obsługuje taką samą prędkość transmisji, co router. Jeśli wartość ta będzie niższa, to wzmacniacz nie wykorzysta pełnych możliwości sieci bezprzewodowej – a raczej routera, bo ten z kolei może nakładać swoje ograniczenia dla samego Wi-Fi.

Obsługa inteligentnego Wi-Fi

Funkcja dodatkowa, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku, gdy posiada ją router. W innym przypadku po oddaleniu się od routera, zanim urządzenie mobilne połączy się ze wzmacniaczem, łączność może zostać całkowicie przerwania i minie chwila przed połączeniem – albo nie połączy się samodzielnie w ogóle (wówczas trzeba będzie zrobić to samodzielnie, wybierając metodę połączenia w telefonie, laptopie czy tablecie). Gdy i router, i wzmacniacz obsługują inteligentne Wi-Fi, wówczas urządzenie mobilne automatycznie i samodzielnie łączy się z tym „rozprowadzaczem” sieci, który oferuje mocniejszy sygnał. Przełączanie dzieje się w tle i nie zaburza pracy. Można porównać je do automatycznego przełączania się telefonu między korzystaniem z internetu mobilnego na zewnątrz budynku i automatycznego połączenia się z Wi-Fi po wejściu do domu.

Wzmacniacz sygnały Wi-Fi TP-LINK TL-WA850RE

Podsumowując, mocny wzmacniacz zasięgu Wi-Fi to taki, który dobrze współpracuje z routerem i standardem sieci. Przed jego zakupieniem koniecznie poznaj więc dokładniej te już posiadane sprzęty i możliwości samego internetu.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com