Wyprawka do szpitala – warto przygotować ją z wyprzedzeniem

Na kilka tygodni przed planowanym porodem usiądź spokojnie i przemyśl, co będzie ci potrzebne na oddziale położniczym. Najlepiej, jeśli zadzwonisz lub napiszesz do szpitala, aby zapytać, czy oddział ma jakieś specjalne wymagania, a może zapewnia niektóre rzeczy (np. podkłady higieniczne lub kosmetyki). Niektóre szpitale publikują listy potrzebnych rzeczy na swoich stronach internetowych. Możesz także skonsultować się z położną lub personelem ze szkoły rodzenia. W tym artykule podamy listę podstawowych rzeczy, które z pewnością ci się przydadzą.

Pamiętaj, że dobra wyprawka nie musi kosztować fortuny. Może warto wybrać niedrogie pieluszki czy podkłady poporodowe krajowego producenta? Zamiast kupować nowe ubranie i bieliznę, sprawdź, czy nie masz w szafie starych koszul lub majtek, których od dawna nie nosisz. Jeśli są bawełniane, luźne i przewiewne, sprawdzą się doskonale. Tańsze kosmetyki dla mamy i dziecka od krajowych producentów także nie są gorsze od tych najdroższych.

 

Ziololek, Linomag, Zestaw/Wyprawka dla noworodka

 

Wyprawka dla mamy – co spakować na czas porodu?

  • Dokumenty

Na oddziale porodowym będziesz musiała mieć przy sobie dokument tożsamości i komplet badań z okresu ciąży. Zapytaj swojego ginekologa, jakie badania będą potrzebne, a następnie ułóż je w teczce lub segregatorze. W ten sposób unikniesz bałaganu i zagubienia ważnych dokumentów.

  • Leki i jedzenie

Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, także weź je ze sobą, podobnie jak butelkę wody i coś lekkostrawnego do jedzenia – sucharki, banany czy sok owocowy.

  • Ubrania i środki higieniczne

Przyda ci się szlafrok oraz kilka bawełnianych koszul, szerokich i rozpinanych na biuście. Na pewno się ubrudzą, więc nie zabieraj najładniejszych, jakie masz – najlepiej sprawdzą się stare, wygodne i szerokie. Po porodzie będą ci potrzebne luźne majtki oraz podkłady poporodowe (np. Akuku, Bella, Baby Ono lub Canpol). Są one większe i bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Do podkładów dobre są majtki poporodowe – jednorazowe lub wielorazowe, wykonane z siateczki. Możesz także wziąć kilka par własnych bawełnianych majtek, jeśli są przewiewne i luźne. Kilka podkładów higienicznych na łóżko może poprawić twój komfort. Jeśli zdecydujesz się na nowe koszule i bieliznę, wypierz je przed pierwszym użyciem, bez dodatku płynu do płukania. Przygotuj też ubranie na wyjście ze szpitala. Najlepsze będą wygodne, luźne ubrania ciążowe, ponieważ twój brzuch wciąż będzie duży, a w dodatku może być obolały.

 

Doctor Nap, Koszula ciążowa do karmienia

 

  • Kosmetyki i inne akcesoria

Weź do szpitala komplet łagodnych kosmetyków i przyborów toaletowych, a także klapki pod prysznic. Łatwo je umyć i wytrzeć, mogą też posłużyć za kapcie na oddziale. Nie warto brać tych z materiału, skóry lub futerka – istnieje duże prawdopodobieństwo, że się pobrudzą i trzeba będzie je wyrzucić. Aby zachować higienę w toalecie, zaopatrz się też w podkładki na deskę sedesową lub specjalny przyrząd, który ułatwia kobietom oddawanie moczu na stojąco - to tzw. lejek dla kobiet lub urinelka. Dzięki temu unikniesz kucania nad deską sedesową, a przed porodem i tuż po nim jest to szczególnie niewygodne. Weź także wazelinę lub balsam do ust. W czasie porodu usta mogą wyschnąć i popękać.

  • Karmienie

Może ci się przydać rozpinany biustonosz do karmienia i wkładki laktacyjne. Jeśli zamierzasz w szpitalu nauczyć się używania laktatora, weź go ze sobą, razem z akcesoriami oraz butelką do karmienia dla noworodka.

  • Inne rzeczy

Pomyśl także o swoich szczególnych potrzebach i zadbaj o potrzebne rzeczy, nawet jeśli tutaj nie są wymienione. Może będzie to zestaw ulubionej muzyki? Poduszka pod szyję lub plecy? A może jeszcze coś innego?

 

Canpol Babies, Biustonosz do karmienia

  

Lista potrzebnych rzeczy na wyprawkę do szpitala dla mamy:

  • komplet dokumentów i wyników badań lekarskich z okresu ciąży (o dokładny spis zapytaj w szpitalu, w którym chcesz rodzić),
  • leki, jeśli przyjmujesz jakieś na stałe,
  • woda niegazowana, coś lekkiego do jedzenia,
  • akcesoria higieniczne i toaletowe: łagodne mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, 2-3 ręczniki, chusteczki nawilżane, krem/balsam do ust,
  • podkładki higieniczne na deskę sedesową, ewentualnie urinelka, czyli specjalny lejek ułatwiający oddawanie moczu na stojąco,
  • szlafrok, klapki pod prysznic (mogą posłużyć też jako kapcie),
  • 2-3 luźne koszule do porodu i do karmienia (najlepiej bawełniane),
  • podkłady poporodowe i majtki poporodowe (majtki mogą być jednorazowe lub wielorazowe, z przewiewnej siateczki),
  • kilka podkładów higienicznych na łóżko,
  • biustonosz do karmienia, wkładki laktacyjne,
  • laktator i akcesoria do laktatora, jeśli chcesz w szpitalu nauczyć się odciągania pokarmu,
  • skarpety, luźne i wygodne ubranie na wyjście ze szpitala – zależne od pory roku.

 

Neno, Bella, Laktator elektryczny

 

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Kiedy dziecko przyjdzie na świat, będzie potrzebowało przede wszystkim bliskości mamy. Jedynymi z waszych pierwszych wspólnych chwil będzie kąpiel, ubieranie i karmienie, dlatego dobrze się do tego przygotuj. Noworodek musi mieć ciepło. Weź kilka bawełnianych ubranek dla noworodka: kaftaników, body, śpioszków lub pajacyków. Przydadzą się też skarpetki, bawełniane rękawiczki przeciw zadrapaniom i czapeczka. Jeśli są to nowe ubranka lub używane, po innym dziecku, wypierz je w płatkach mydlanych lub w proszku do ubranek dziecięcych. Weź też kocyk, rożek lub otulacz do owinięcia noworodka.

 

Bellochi, Pieluszki tetrowe LUX

 

Do kąpieli i pielęgnacji dziecka przyda się zestaw kosmetyków dla noworodków, chusteczki nawilżane i ręcznik kąpielowy, najlepiej taki z kapturkiem w rogu do ochrony mokrej główki. Ważne są też pieluszki – weź paczkę pieluch jednorazowych o rozmiarze 1, a dodatkowo kilka wypranych pieluszek tetrowych. Są bardzo uniwersalne – mogą posłużyć do wycierania dziecka, okrywania, jako podkład czy otulacz. Przygotuj także ubranka dla dziecka na wyjście ze szpitala, dostosowane do pory roku. Pamiętaj, że noworodek powinien nosić o jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły, ponieważ łatwo ulega wychłodzeniu. Jeśli kompletujesz wyprawkę latem, wystarczy pajacyk i lekki kocyk. Na zimę zaopatrz się w ciepłą czapeczkę i ubranka, ocieplany becik lub kombinezon.

 

Komplet śpiochy kaftanik dla noworodka

  

Wyprawka do szpitala dla noworodka w skrócie – lista potrzebnych rzeczy:

  • bawełniane ubranka: śpioszki, body, pajacyk, kaftaniki,
  • kocyk, otulacz lub rożek,
  • rękawiczki i skarpetki, aby dziecko nie zadrapało się paznokciami,
  • paczka pieluszek jednorazowych, kilka pieluch tetrowych lub muślinowych,
  • ręcznik kąpielowy (najlepiej taki z kapturkiem) i kosmetyki dla noworodków – płyn do kąpieli, krem pod pieluszkę, oliwka lub emolienty, chusteczki nawilżane,
  • czapeczka i ubrania na wyjście ze szpitala – zależnie od pory roku.

 

MimiNu, Rożek niemowlęcy, usztywniany

 

A co dla taty?

Jeśli będziesz rodzić w towarzystwie męża, partnera lub innej osoby, to twój towarzysz także powinien zadbać o „wyprawkę” dla siebie. Poród na pewno trochę potrwa, więc dobrze wziąć coś do jedzenia i picia. Może przyda się poduszka pod plecy do siedzenia albo koc do przykrycia. Najlepiej będzie wcześniej odwiedzić oddział i sprawdzić, jakie panują tam warunki, oraz zapytać pielęgniarkę, co może się przydać.

Gotowe wyprawki do szpitala

Jeśli nie masz głowy do przygotowania wyprawki, możesz kupić torbę do szpitala, wyposażoną w zestaw potrzebnych rzeczy dla ciebie i dziecka. Taka gotowa wyprawka bardzo ułatwi pakowanie, jednak trzeba dokładnie przejrzeć jej zawartość i dostosować do swoich potrzeb. Nawet taki gotowy zestaw warto więc kupić z pewnym wyprzedzeniem.

 

Canpol babies, Royal Baby set GIRL

 

Jak spakować wyprawkę do szpitala?

Przy pakowaniu pamiętaj, że na oddziale porodowym będzie liczyła się przede wszystkim wygoda. Spakuj wszystkie rzeczy tak, aby łatwo było je znaleźć i wyjąć. Weź też kilka torebek na brudne ubrania. Spakuj osobno rzeczy dla siebie i dla dziecka, aby ułatwić szybkie znalezienie potrzebnego przedmiotu. Pomocne mogą się okazać specjalne organizery lub torby z przegródkami, obszerne kosmetyczki czy woreczki. Możesz opisać poszczególne paczuszki markerem lub użyć samoprzylepnych etykiet. Jeśli poświęcisz kilka dni na dobre przygotowanie torby do szpitala, zyskasz później spokój i pewność, że nie zapomnisz niczego ważnego. Będziesz mogła się skupić na tym, co najważniejsze, czyli powitaniu swojego maleństwa!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock