Czytanie się liczy

Dzięki akcji „1000 powodów, by czytać” Empik już od pięciu lat wspiera szkoły podstawowe i promuje czytelnictwo wśród uczniów. W końcu dobrze wyposażona szkolna biblioteka pozwala dziecku na własną rękę odkryć, że czytanie książek to wyjątkowa przyjemność. A zaszczepienie w uczniach pasji do literatury z pewnością zaprocentuje im w przyszłości.

"1000 powodów, by czytać” to akcja, która łączy w sobie dwa ważne cele – z jednej strony jest promocją czytelnictwa wśród najmłodszych, z drugiej aktywizuje lokalne społeczności do współpracy. W ubiegłych latach miałam okazję brać udział w uroczystym wręczaniu książek zwycięskim placówkom – było to prawdziwe święto dzieci i nauczycieli. I choć w pandemii wszystko wygląda inaczej, to budowanie wspólnoty wokół czytania jest dokładnie tak samo fajne i wartościowe – mówi pisarka i publicystka Anna Dziewit-Meller.

W tegorocznej edycji „1000 powodów, by czytać” wzięło udział aż 550 podstawówek z całej Polski – co jest tym bardziej imponujące, że odbyła się w czasie pandemii i szkoły online. Zadaniem placówek było przygotowanie prac plastycznych, które następnie były oceniane przez użytkowników aplikacji mobilnej Empiku. W głosowaniu mogli wziąć udział wszyscy, a każdej osobie oddaliśmy do dyspozycji jeden głos dziennie. W wyniku głosowania wyłonionych zostało 10 zwycięskich placówek – każda z nich dostanie aż 1000 książek!

1000 powodów by czytać

Jakie książki trafią do bibliotek?

W akcji „1000 powodów, by czytać” chodzi przede wszystkim o to, by uczniowie chcieli korzystać z nowych zbiorów i znaleźli na półkach książki, które ich naprawdę interesują. Dlatego laureaci sami wybierają tytuły, które znajdą się w paczkach od Empiku. Chodzi przede wszystkim o to, by biblioteka stała się magicznym miejscem, które uczniowie po prostu chcą odwiedzać.

Zastanawiasz się nad najciekawszymi tytułami dla najmłodszych? Chcesz poszukać inspiracji razem z dziećmi? Sprawdź nasz poradnik „ „TOP 10 książek dla uczniów podstawówek

prace 1000 powodów by

Zwycięskie szkoły – mniejsze i większe

W ramach wyrównania szans dla mniejszych podstawówek, podzieliliśmy szkoły na dwie kategorie – do 120 uczniów oraz powyżej 120 uczniów. Wśród 10 zwycięskich szkół wyłoniono po 5 z każdej kategorii.

Lista zwycięskich szkół 5. edycji „1000 powodów, by czytać”:

Szkoły powyżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie
  • Zespół Szkół w Serokomli

Szkoły poniżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi
  • ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze

szkoły empik

Warto pamiętać, że 1000 książek to nie jedyne nagrody, jakich mogą spodziewać się uczniowie. Placówki otrzymają również łącznie 45 czytników PocketBook z 30 tysiącami (!) e-booków w aplikacji Empik Go.

W naszym konkursie nie ma „przegranych” – specjalne nagrody dla każdej zgłoszonej szkoły obejmują 10 000 kodów dla nauczycieli na pełny, 60-dniowy abonament Empik Go, 900 000 kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne w Empik Go oraz nagrody specjalne od Empik Foto.

Prace 1000 powodów

Sięgaj po lektury – w każdym wieku

Finał akcji „1000 powodów, by czytać” jest zawsze małym świętem dziecięcej literatury i doskonałym pretekstem, by uświadomić sobie, jak ważne jest czytanie . Zwraca też uwagę, jak ogromną rolę w edukowaniu i prowadzeniu najmłodszych przez świat literatury ma szkolna biblioteka.

„Udowadniamy, że lektura to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a biblioteka jest wspólnym dobrem, które potrafi zjednoczyć całą szkolną społeczność. W każdej edycji uczniowie i nauczyciele podstawówek, a także rodzice, dziadkowie, przyjaciele i mieszkańcy miejscowości walczą o tysiąc nowych książek, które wzbogacą szkolny księgozbiór. Co ważne, tytuły wybierane są przede wszystkim przez same dzieci, które kierują się swoją niezawodną czytelniczą intuicją. Dzięki temu mamy pewność, że na półkach bibliotek znajdą się takie książki, po które uczniowie będą sięgać z prawdziwym zapałem.” - Justyna Chmielewska, menedżerka projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.