Jak działa sokowirówka? 

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, trzeba przede wszystkim zapoznać się ze sposobem działania obydwu urządzeń. Sokowirówka stanowi najpopularniejszy sposób na przygotowywanie soków we własnym mieszkaniu poprzez rozdrabnianie składników na gładką masę, za pomocą wbudowanych ostrzy. W następnej kolejności składniki wewnątrz urządzenia ulegają sile odśrodkowej, a uzyskany miąższ jest dociskany do sita, przez którego otwory zaczyna przepływać sok.

 

Sokowirówka ADLER AD 4124

 

Urządzenia te charakteryzują się wysokimi obrotami (od kilku do kilkunastu tysięcy na minutę), przez co uzyskany sok jest napowietrzony i w szybkim tempie ulega utlenieniu. Z tego względu napój jest od razu gotowy do spożycia – nie należy odkładać go więc na późniejszą porę. Finalny owoc pracy sokowirówki to klarowny sok o wodnistej konsystencji, przykryty pianą. Zawarte w nim wartości odżywcze są jednak mniejsze niż w przypadku produktu uzyskanego z wyciskarki – sokowirówka nie radzi sobie bowiem tak dobrze z wydobywaniem substancji z komórek roślinnych, z racji tego, iż miąższ pozostaje wewnątrz urządzenia.

Sprzęt ten o wiele lepiej sprawdzi się więc w przypadku przyrządzania soku z twardych składników. Będzie więc idealna dla tych, którzy pragną przygotowywać napoje z marchwi, buraków czy jabłek. W przypadku miękkich składników, jak choćby zieleniny, sokowirówka nie poradzi sobie już tak dobrze.

Wady i zalety sokowirówki 

Bez wątpienia urządzenie to ma więc swoje wady i zalety. Głównym atutem jest możliwość przygotowanie dużej ilości soku w bardzo krótkim czasie (przez wzgląd na wysokie obroty). Zaletą jest także sama jego konsystencja, bowiem jest ona klarowna i wolna od miąższu.

 

Sokowirówka BOSCH MES 4010.

 

Wśród największych wad wymienia się oczywiście brak możliwości sprawnego wyciskania soku z miękkich i małych składników – oprócz zieleniny sokowirówka źle radzi sobie również z owocami leśnymi. Dużym minusem jest również konieczność szybkiego spożycia wyciśniętego soku. Dla niektórych wadę stanowi też skomplikowana i trudna do wyczyszczenia konstrukcja.

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa? 

Drugim urządzeniem jest wyciskarka do soków wolnoobrotowa. W przeciwieństwie do sokowirówki każdy z umieszczanych w niej składników jest dokładnie i wolno miażdżony przez wałek ślimakowy, a następnie przeciskany przez zamontowane sitko. W związku z powolnym procesem pozyskiwania napoju wyciskarka charakteryzuje się niskimi obrotami, sięgającymi najczęściej kilkudziesięciu obrotów na minutę. Dzięki temu włókna roślin ulegają dokładnemu zmiażdżeniu, co ma wpływ na zwiększoną ilość substancji odżywczych, przedostających się do soku.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa TEFAL Infiny Juice ZC255B38

 

Wyciskarka wolnoobrotowa pozwala uzyskać gęsty i mniej klarowny sok. Jednak jego konsystencja jest o wiele bardziej esencjonalna. Co więcej, wyprodukowany napój wolniej ulega utlenieniu, przez co nie trzeba spożywać go tuż po wyciśnięciu. W przeciwieństwie do sokowirówki wyciskarka doskonale radzi sobie zarówno z twardymi składnikami, jak i miękkimi.

Wady i zalety wyciskarki wolnoobrotowej 

Bezsprzecznie największą zaletą wyciskarki wolnoobrotowej jest sam finalny produkt jej pracy. Otrzymany sok (przy którego produkcji nie trzeba ograniczać się wyłącznie do twardych produktów) jest lepszy i zdrowszy. Co więcej, można bezpiecznie przechowywać go w lodówce. Ponadto urządzenie to jest mniej skomplikowane, przez co o wiele łatwiej jest je wyczyścić. Niektóre sprzęty oferują także inne funkcje, jak robienie musów czy mielenie orzechów.

Jedną z najczęściej wymienianych wad jest długość pracy urządzenia – mniejsza ilość obrotów sprawia, że sok jest dłużej przygotowywany. Niemniej jego wartość odżywcza powinna rekompensować oczekiwanie. Osoby decydujące się na zakup wyciskarki wolnoobrotowej powinny także liczyć się z koniecznością przeznaczenia na ten cel większej ilości pieniędzy.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa TEFAL Juiceo ZC150838

 

Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać? 

Osoby, które pragną zaopatrzyć swoją kuchnię w urządzenie do robienia domowych soków, bardzo często zastanawiają się nad wyborem: sokowirówka czy wyciskarka? Po zestawieniu wad i zalet obydwu urządzeń odpowiedź na to pytanie wydaje się praktycznie oczywista. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto także przeanalizować kilka istotnych wątków.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa PHILIPS Avance Collection HR1945/80

 

Składniki na soki 

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, z jakich składników będą wytwarzane soki. Jeżeli interesuje cię wyłącznie korzystanie z twardych produktów, zakup sokowirówki będzie w zupełności wystarczający. Osoby, które preferują różnorodne składniki – w tym zdrowe soki z sałatą czy jarmużem – zdecydowanie powinny zainwestować w wyciskarkę.

Odpowiednia konsystencja 

Kolejną kwestią jest konsystencja otrzymywanego napoju. Nie każdy bowiem chce, aby wyciśnięty sok był gęsty i posiadał w sobie miąższ. Osobom, którym zależy na uzyskaniu klarownego produktu, zaleca się używanie sokowirówki. Niemniej trzeba liczyć się z koniecznością natychmiastowego spożycia napoju, o co nie trzeba martwić się w przypadku soków pozyskiwanych z wyciskarki.

Częstotliwość użytkowania 

Bez znaczenia nie pozostaje również częstotliwości korzystania z urządzenia. Każde użycie wiąże się bowiem z koniecznością dokładnego wyczyszczenia sprzętu. W przypadku sokowirówki, której budowa jest skomplikowana i składa się z wielu elementów, proces ten może być trudny i pracochłonny. W tym przypadku lepsza okaże się wyciskarka wolnoobrotowa – najlepiej jednoślimakowa, bowiem posiada ona najmniej części.

 

Sokowirówka BOSCH VitaJuice MES25A0

 

Ilość otrzymywanego soku 

W całym procesie niezbędne jest także przeanalizowanie ilości soku, jaki będzie produkowany przez urządzenie. W tej kwestii istotne są obroty: sokowirówka umożliwia szybsze wyciśnięcie większej ilości soku, podczas gdy na efekty pracy wyciskarki wolnoobrotowej trzeba poczekać nieco dłużej.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock