Jogging vs slow jogging?

Założę się, że 99% z Was nie wie, że „Slow Jogging” to metoda biegowa, która jest opatentowana, ma swojego twórcę oraz rządzi się swoimi prawami. Ja sama do niedawna tego nie wiedziałam, ale geneza powstania tej metody jest fascynująca, no i efekty biegania w stylu „slow” mają swoje poparcie w badaniach, dlatego szczególnie warto o tym mówić.

Jogging to „po prostu” wolne bieganie. Zasady? Wychodzisz z domu i biegniesz. Biegniesz wolno, spokojnie, tak aby móc równomiernie oddychać, aby móc rozmawiać, aby móc czerpać z tego radość. Jogging to aktywność, która teoretycznie jest dla każdego i ma przynosić przede wszystkim korzyści w postaci dobrego samopoczucia oraz oczywiście korzyści zdrowotne, jak każdy inny sport uprawiany w wymiarze amatorskim. Czy coś więcej można powiedzieć o joggingu? Chyba nie. Natomiast o Slow Joggingu można pisać bez końca. O co w tym wszystkim chodzi?

Warto podkreślić, że Hiroaki Tanaka, twórca tej metody, ukończył maraton w wieku 50 lat z czasem 2:38:50. Robi wrażenie. Jak to się stało? Podobno większość jego treningów była oparta na metodzie Slow Joggingu. Profesor Tanaka to bardzo pozytywny, wesoły człowiek, który nieustannie śmieje się i czerpie z życia garściami, dlatego jako podstawową zasadę swojej metody ustanowił  „biegaj z uśmiechem”, co w języku japońskim oznacza „Niko Niko”.

 

Adidas, Buty damskie, 8K 2020 EH1440, granatowy, rozmiar 40

 

Slow Jogging to bieganie na śródstopiu

Większość amatorów, którzy wychodzą tak „po prostu” pobiegać, wykorzystują całą stopę, poprzez przetoczenie, metodą od pięty, przez śródstopie, aż do palców. I muszę zaznaczyć, że nie ma w tym absolutnie nic złego, to dobry sposób pokonywania kilometrów. Jest to także bardzo „oszczędny” tryb, nie prowadzi do przeciążeń, jednak jeżeli tak biegasz, wychodzisz poza ramy metody Slow.

Slow Jogging to swobodna praca ramion

Ręce pracują wzdłuż tułowia, łokcie są zgięte pod kątem 90 stopni, sylwetka wyprostowana, głowa zwrócona do przodu, delikatnie zadarta, jednak ze wzrokiem skierowanym do przodu i delikatnie do dołu, jakby spoglądać na linię horyzontu.

Slow Jogging to duża ilość kroków

Nawet aż 180 kroków na minutę. Dla ułatwienia kontroli tego parametru, możesz policzyć  ilość kroków w czasie 15 sekund i pomnożyć wynik razy 4. Łatwizna. To znaczy, liczenie to łatwizna, samo wykonanie dla wielu nie będzie takie łatwe, ponieważ naturalnie biegamy z troszkę inną kadencją, wykonujemy zazwyczaj dużo mniejszą ilość kroków.

 

Joma, Legginsy męskie, Olimpia 3/4 100139.117, rozmiar M

 

Slow Jogging to tempo

Takie, które pozwala Ci na swobodny, szczery uśmiech, a jeżeli mamsz czuć się swobodnie, na pewno nie możesz kontrolować oddechu. Zatem kolejną cechą tej metody będzie bieganie w takim tempie, które nie powoduje słynnej zadyszki, aby nie musieć skupiać się na oddechu. Oddychamy swobodnie, naturalnie, wsłuchujemy się w odgłosy natury. Brzmi bardzo przyjemnie.

Slow Jogging to przede wszystkim bieganie dla zdrowia

Ma na celu poprawę formy naszego układu oddechowego, sercowego, a także ma na celu przeciwdziałać wielu chorobom, między innymi takim jak otyłość, miażdżyca czy cukrzyca. Mówi się nawet o tym, że Slow Jogging uczy życia w rytmie slow, co w połączeniu z takim właśnie rodzajem aktywności, o określonych zasadach jest receptą na długowieczność.

Slow Jogging można uprawiać każdego dnia, między 30 a 60 minut dziennie i co najciekawsze w tej metodzie, ten czas może być rozłożony na kilka części, nawet na poszczególne minuty, grunt aby „uzbierać” chociaż te 30 minut.

Muszę Wam się do czegoś przyznać. Ja osobiście jako trener nigdy bym nie pomyślała, że coś „takiego” może mieć sens, jednak Profesor Tanaka słynie z tego, że uprawia Slow Jogging między salami wykładowymi, a Jego wyniki sportowe mówią same za siebie, więc ja nie śmiałabym nawet tego podważać. Zatem jeżeli komuś odpowiada taki rytm slow, bieganie z doskoku, kiedy tylko ma na to czas, bez planu, warto spróbować.

 

Spokey, Saszetka do biegania na biodro, Ghost

 

Slow Jogging – metoda nie dla każdego

Najważniejsze w tej metodzie jest to, że jest stworzona dla każdego, jednak nie każdy ma ochotę na takie bieganie. Z całą pewnością taki rodzaj treningu wyzwala uśmiech, wyzwala pozytywne emocje i jak wcześniej wspomniałam, poprawia samopoczucie, jednak nie kształtuje tak sylwetki, nie daje takich wyników sportowych i nie powoduje wyrzutu hormonów, jakie wyzwalają się po mocnym biegowym treningu.

Istnieje także taka grupa biegaczy, która biega właśnie po to, aby usłyszeć mocne bicie serca, aby uwolnić złe emocje, aby czuć strugi potu płynące po czole, aby w ten sposób oczyścić głowę. Ja sama jestem takim typem biegacza – uwielbiam to zmęczenie, uwielbiam tę satysfakcję po treningu, który wydawał mi się niemożliwy do wykonania, a jednak udało mi się go pokonać.

 

Daszek adidas Visor FK0859

 

Bieganie slow kontra bieganie

Podsumowując, bieganie to zdecydowanie szybsza forma poruszania się. W trakcie biegania, celem jest niższa kadencja kroków, czyli wydłużenie kroku. W trakcie biegania, duże zmęczenie wymaga kontroli oddechu, uczymy się oddychać, a do tego w miarę zmiany tempa, oddech także się zmienia.

W trakcie biegania poruszamy się w 5 strefach, określających rodzaj przemian zachodzących w naszym organizmie – tlenowych i beztlenowych. W bieganiu, trening ma na celu wykonanie zadania, gdzie dłuższa przerwa niż ta zapisana w treningu, burzy cały plan. Bieganie zakłada poprawną technikę, jednak u każdego będzie się ona delikatnie różniła. Bieganie to zróżnicowanie tempa, otwartość na bodźce, mocne akcenty, koncentracja na celu. Bieg to często obszerna praca ramion i wysoko podniesione kolano. Jak sami widzicie różnic jest wiele, zresztą widać je gołym okiem.

Może zadajecie sobie teraz pytanie, czy w obliczu tego co tutaj napisałam, osoby uprawiające Slow Jogging są biegaczami? Moim zdaniem tak, przecież biegają! Myślę, że jednak nie można nazwać ich sportowcami, szczególnie, że ich celem nie jest osiągnięcie wyniku sportowego, a jedynie poprawa zdrowia. Mam nadzieję, że się ze mną zgodzicie.

Niezależnie którą metodę wybierzecie, ważne, aby to wyzwalało uśmiech na Waszej twarzy.

 

Huawei, Smartband, Band 4, różowy

 

Abyście zrozumieli dobrze artykuł, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na zapis słów „jogging” i „Slow Jogging”. Slow Jogging to nazwa własna dla techniki biegowej i zapisujemy ją wielką literą. Jogging to sposób biegu i czynność.