Jakie są rodzaje wózków dla niemowlaków?

Najłatwiej podzielić wózki dziecięce na dwa podstawowe typu: jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne. W pierwszym przypadku trzeba przygotować odpowiedni wózek na dany okres życia niemowlaka. Do 6. miesiąca przydatna jest głęboka gondola, natomiast gdy maluch podrośnie, może przesiąść się do spacerówki.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o innym rozwiązaniu ułatwiającym podróżowanie, czyli o foteliku samochodowym, który razem ze stelażem również może służyć jako wózek. Wymienione modele to trzy najczęściej używane rodzaje wózków. Z drugiej strony producenci akcesoriów dla dzieci stworzyli również wózki wielofunkcyjne, czyli takie, które dają możliwość zamontowania na jednym stelażu trzech rodzajów siedzisk.

 

Wózki i nosidła

 

Niektórzy rodzice są zwolennikami wózków jednofunkcyjnych, gdyż wolą wybierać akcesoria dla dziecka na bieżąco i skupić się na właściwościach poszczególnych elementów. Jednak zakup wszystkich wózków osobno może okazać się bardziej kosztowny niż wersji 3w1 lub 2w1. Ponadto wózki wielofunkcyjne są bardzo cenione za uniwersalność, funkcjonalność i stabilność konstrukcji. Taki wózek wystarczy dziecku na około 3 lata.

 

Elodie Details, Mondo, Wózek spacerowy, Meadow Blossom

 

Czym zatem charakteryzują się poszczególne wózki dla noworodka? Kiedy przestawić się z jednego rodzaju na kolejny? Który będzie dobry do spacerów po mieście, a który w lesie? Na co zwracać uwagę pod kątem bezpieczeństwa? Aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przeczytaj charakterystykę poszczególnych wózków dziecięcych.

Gondola, czyli wózek dla noworodka

Głęboka gondola służy do wożenia noworodka w pozycji leżącej do około 6-8 miesiąca życia. Powinna mieć wysokie ścianki, aby była bezpieczna dla maluszka, który z biegiem czasu zacznie się przewracać na brzuszek oraz będzie próbował usiąść. Dodatkowym atutem jest możliwość podniesienia oparcia do pozycji półleżącej i siedzącej. Ważny jest także rodzaj dna wózka. Jeśli będzie drewniane lub styropianowe, to stworzy właściwą ochronę przed zimnem. W przypadku materacyka szukajmy takiego, który będzie gładki i sprężysty. Niektóre wersje posiadają materac redukcyjny, którego zadaniem jest utrzymywanie głowy dziecka za pomocą wkładki o kształcie rogalika.

 

Babyzen, Zestaw kolorystyczny do gondoli Babyzen YOYO+, Miętowy, 0m+

 

Gondole mają dość masywne konstrukcje, co przekłada się na ich znaczny ciężar. Dlatego też przy wybieraniu wózka z gondolą, dobrze jest szukać wersji modułowej. Pozwoli ona rozłożyć sprzęt na kilka części, a to pomoże przy wnoszeniu na wyższe piętro oraz pakowaniu do samochodu. Ponadto jeśli są dodatkowo zamontowane szelki, ułatwią one przenoszenie wyposażenia. Ten typ wózka jest bardzo przydatny, gdy rodzice lubią chodzić z pociechą na długie spacery, jak również podczas wyjazdów urlopowych. Wówczas gondola posłuży jako łóżko do spania.

 

Cybex, Cot S, Gondola wózka Balios S, Passion Pink

 

Przy wyborze gondoli warto sprawdzić jej wymiary. Lepiej kupić większą, o długości minimum 75-80 cm. Przyda się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy do wózka trzeba zapakować zawiniętego w kombinezon i kołderkę maluszka. Również w miesiącach letnich większy rozmiar będzie bardziej przewiewny. Dodatkową wentylację zapewnia budka z okienkiem, które w razie potrzeby można odsłonić. Pozostając przy kwestii budki w gondoli, ale także w spacerówce, najlepiej wybierać wysokiej jakości materiały, które są wodoszczelne oraz posiadają filtry UV. Niektóre modele mają też opcje przestawienia daszka z jednego krańca gondoli na drugi. Przydaje się to, gdy promienie słońca zbyt mocno świecą w buzię dziecka.

 

Gondola do winner blue EUROBABY

 

Jaką wybrać spacerówkę dla niemowlaka?

Kiedy dziecko zacznie samodzielnie siadać, wtedy przechodzimy do kolejnego etapu, a mianowicie spacerówki. Z takiego środka transportu maluch może podziwiać świat, ale także się w nim zdrzemnąć. Dlatego też dobra spacerówka będzie posiadała opuszczane oparcie. Siedzisko musi być głębokie, dobrze wyprofilowane i wykonane z naturalnego, hipoalergicznego materiału. Ponieważ dzieci szybko się brudzą, a przez to wózek szybko się brudzi, lepiej wybrać model, z którego można odpiąć tapicerkę, aby wyprać ją w pralce. Warto także zwrócić uwagę, czy przy wózku znajdują się jakieś zawieszki odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo malucha podczas spaceru.

 

Wózki spacerowe, wózki typu parasolka, trójkołowe i czterokołowe

 

Kolejny element warty uwagi to rodzaj zamontowanej rączki. Najwygodniejsza jest wersja regulowana teleskopowo. Wówczas można dopasować jej wysokość i kąt nachylenia do wzrostu osoby prowadzącej wózek. Przydaje się także możliwość przepinania uchwytów, przez co zmienia się ustawienie wózka względem kierunku jazdy.

 

Lionelo, Elia Oslo, Wózek spacerowy + folia przeciwdeszczowa + moskitiera, Edycja limitowana

 

Aby wózek spacerowy dla niemowlaka był jak najbardziej bezpieczny, potrzebne są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, odpinany pałąk dający dodatkową ochronę i oparcie oraz regulowany wraz ze wzrostem dziecka podnóżek. Podobnie jak w przypadku gondoli bardzo przydatna będzie obszerna budka, która zabezpieczy pociechę przed wiatrem, deszczem, śniegiem, ale także słońcem.

Kiedy dziecko staje się na tyle duże, za zaczyna chętniej chodzić i rzadziej korzysta ze spacerówki, przyda się wózek typu parasolka. Taki sprzęt jest lekki i bardziej polecany do spacerów po mieście i na wyprawy na zakupy, niż np. do lasu.

 

Baby Jogger, City Tour Lux Wózek spacerowy, Iris

 

Jakie są inne typy spacerówek dla niemowlaka?

Poza klasycznymi gondolami oraz spacerówkami na rynku dostępne są także specjalistyczne wózki o konkretnych funkcjach. Dla aktywnych rodziców, którzy lubią uprawiać jogging, przeznaczone są modele do biegania. Najczęściej to trójkołowce, z możliwością blokady przedniego koła, które są lekkie, szybkie i zwrotne. Posiadają większe, pompowane koła, przez co powstające drgania redukują się i dziecko odczuwa tylko przyjemne kołysanie. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa takie wózki zostały zaopatrzone w solidne pasy pięciopunktowe oraz wbudowaną amortyzację.

 

Thule, Chariot, Zestaw do joggingu Sport/Cross/Lite

 

Innym typem wózków specjalistycznych są wózki podwójne. Mogą być przeznaczone dla bliźniąt lub dla rodzeństwa tzw. „rok po roku”. Wózki dla bliźniaków to jednakowe siedziska zamontowane na jednym stelażu obok siebie lub jedno za drugim.

Modele mające miejsca dla dzieci usytuowane sąsiednio mogą być rozłożone do pozycji leżącej, co jest niemożliwie w wersji tandemowej (czyli jeden za drugim). Z drugiej strony opcja jeden za drugim jest węższa, więc łatwiej się z nią zmieścić np. w sklepie, w przychodni albo w komunikacji miejskiej.

 

Wózki podwójne dla bliźniąt

 

Wielofunkcyjny wózek dla noworodka

Coraz częściej rodzice wybierają wózki wielofunkcyjne, które są dostępne w wersjach 2w1, 3w1, a nawet 4w1. Wszystkie posiadają jeden stelaż, a różnią się zestawem wyposażenia. W przypadku wózków 2w1 najczęściej mowa o gondoli i spacerówce dla niemowlaka, rzadziej o spacerówce z fotelikiem samochodowym. Opcje 3w1 posiadają komplet, na który składa się gondola, spacerówka oraz nosidełko lub fotelik samochodowy. W zaawansowanych modelach wózków wielofunkcyjnych 4w1 dodatkowym wyposażeniem jest baza samochodowa, za pomocą której wpinanie i wypinane fotelika w samochodzie jest niezwykle sprawne. Przydaje się, gdy maluch często podróżuje autem.

 

Caretero, Spacer, Wózek spacerowy, Lavenda

 

Wózki wielofunkcyjne zyskały na popularności, gdyż dzięki nim nie ma potrzeby wybierania osobno każdego elementu wyposażenia. Pomimo iż są 2-3 razy droższe od wózków jednofunkcyjnych, to i tak ów zakup wiąże się z oszczędnością na przestrzeni kilku lat. Taki typ wózka przysłuży się dziecku aż do 2, a nawet 3. roku życia.

Przy wybieraniu wózka wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę na podobne parametry jak w modelach opisanych powyżej. Ponadto trzeba sprawdzić, czy posiada on uniwersalne adaptery, w które można wpiąć dodatkowe wyposażenie, nieznajdujące się w zestawie. Czyli jeśli kupujesz wózek 2w1, to czy oddzielnie kupiony fotelik da się wpiąć w stelaż?

 

Cybex, Talos S 2-in-1, Terenowy wózek dziecięcy, zestaw 2w1 z opcją 3w1, BLK Navy Blue

 

Do niewątpliwych zalet wózków wielofunkcyjnych, poza ich uniwersalnością i funkcjonalnością, należy bardzo stabilna konstrukcja oraz dobrej jakości koła. Niestety posiadają również wady, jak np. sporą wagę. Dlatego jeśli trzeba np. wnosić wózek po schodach, to lepiej postawić na lżejszy stelaż wykonany z aluminium. Niewygodna może również się okazać potrzeba dużej przestrzeni w domu na przechowywanie nieużywanych w danym momencie elementów wózka.

 

Caretero, Sonata, Wózek spacerowy, Beżowy

 

Decyzja o zakupie konkretnego modelu wózka dla noworodka nie jest łatwa. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze zdrowie i wygodę dziecka, jak również rodziców. Wózek powinien spełniać wszelkie wymagane atesty bezpieczeństwa. Jest to zakup niezwykle ważny, więc warto poświecić więcej czasu na podjęcie właściwej decyzji, aby wybrać sprzęt funkcjonalny i dopasowany do trybu życia prowadzonego przez rodzinę.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock