1. Olejowanie włosów

Domowy zabieg pielęgnacyjny, który coraz częściej stosujemy na co dzień. Na czym polega? Najprościej mówiąc na rozprowadzaniu wybranego oleju naturalnego przeznaczonego do pielęgnacji włosów (i nierafinowanego) na mokrych, suchych lub nawilżonych mgiełką w sprayu włosach.

Po co olejować włosy? By dłużej zachować wilgoć we włosie, uelastyczniać go i poprawiać strukturę. Olejowanie często bywa porównywane do konserwacji włosa i zabieg ten powinien być przeprowadzany regularnie. Nawet dwa razy w tygodniu. Jak olejować włosy? Nic prostszego! Na początek można spróbować dodawać odrobinę oleju do maski lub odżywki do włosów. Jeśli twoje włosy go polubią, spróbuj nałożyć olejek na całą długość włosów przed myciem. Pozostaw go na 15 minut i dopiero po tym czasie umyj włosy. Wybór olejku do włosów powinien być podyktowany stanem kosmyków i ich porowatością. Jednak na szczęście są też olejki uniwersalne, jak choćby arganowy. Możesz spróbować oleju Lullalove.

 

Olej arganowy  Lullalove 100 ml

 

  1. Rypacz

Jest to rodzaj szamponu o właściwościach głęboko oczyszczających. Nie nadaje się do codziennego stosowania, za to używany rzadko, świetnie radzi sobie ze zmywaniem pozostałości kosmetyków do stylizacji, przygotowuje włosy do farbowania, albo specjalnych regenerujących zabiegów fryzjerskich.

Silne działanie rypacza jest zasługą obecności mocnych detergentów w składzie:

  • SLS,
  • SLES,
  • ALS.

Uwaga, taki szampon podnosi łuski keratyny, więc po jego użyciu, należy zastosować odpowiednią pielęgnację, na przykład maskę odżywczą do włosów oraz balsam bez spłukiwania. Jeśli szukasz mocno oczyszczającego szamponu do włosów, spróbuj na przykład K-Pack od Joico.

 

Joico K-PAK  szampon intensywnie oczyszczający  1000 ml

 

  1. Wcierka

Płynny kosmetyk, zwykle w postaci serum, ampułki lub sprayu. Dba o włosy i nie tylko. Wcierka, jak łatwo się domyślić, służy do wcierania w skórę głowy i pozwala uzyskać konkretny efekt jak:

  • powstrzymanie nadmiernego wypadania włosów,
  • wzmocnienie cebulek włosowych,
  • wyciszenie podrażnień,
  • ograniczenie przetłuszczania.

Wszystko zależy od składu i przeznaczenia wcierki. Wcierki stosowane w ramach kuracji , nakładamy zwykle po myciu włosów i na czystą skórę głowy. Wcierka to lekki, płynny kosmetyk, więc nie obciąża skóry ani włosów, błyskawicznie się wchłania i nie wymaga spłukiwania. Bardzo praktyczną i uniwersalną wcierkę do skóry głowy z sokiem z owoców rokitnika i biotyną, znajdziesz w linii Marion.

 

Marion  Enjoy Fruit wcierka do skóry głowy 120 ml

 

  1. Maska do włosów

Wydaje się, że to prosty kosmetyk, który każda z nas ma w swojej kolekcji łazienkowej. Warto się jednak zastanowić, czy na pewno dobrze go stosujesz? Maska często bywa mylona z odżywką do włosów. Ta pierwsza ma działanie upiększające, a więc owszem ułatwi rozczesywanie, nabłyszczy i wygładzi, ale na tym koniec. Z kolei maska to zupełnie inny rodzaj kosmetyku. Wypełniona jest zwykle składnikami poprawiającymi kondycję włosów, działa na strukturę włosa głębiej niż szampon czy odżywka. Ponadto regeneruje, naprawia mikrouszkodzenia, nawilża, uelastycznia i wreszcie wzmacnia oraz chroni keratynę włosa.

Wybór maski powinien być podyktowany rodzajem i kondycją włosów. Mocno regenerująca maseczka na bazie masła shea czy olejków naturalnych, będzie świetna dla włosów zniszczonych zabiegami rozjaśniania. Jednak dla włosów niefarbowanych i grubych, może być za ciężka. Poza tym maseczkę należy stosować inaczej niż odżywkę. Najprościej nałożyć maskę po myciu, na odciśnięte w ręcznik włosy. Warto też potrzymać ją dłużej, nawet kwadrans, a w ekstremalnych przypadkach – całą noc. Jeśli szukasz nawilżającej maski do włosów suchych, spróbuj wegańskiej, ziołowej formuły z Vis Plantis.

 

Vis Plantis  maska do włosów  suchych i matowych   400 ml

 

  1. Hennowanie włosów

Czyli po prostu farbowanie włosów henną, a więc barwnikiem roślinnym, pochodzącym z rośliny (liści i pędów) o nazwie lawsonia bezbronna. Proszek po połączeniu z wodą ma właściwości koloryzujące i dodatkowo pielęgnuje i dba o włosy. Taka naturalna koloryzacja ma pewne ograniczenia, bo paleta barw jest tu niewielka (rudości, czerwienie i ciepłe brązy) i jej moc zależy od wyjściowego koloru włosów.

Jak przeprowadzić hennowanie? Proszek należy połączyć z wodą tak, by powstała gęsta pasta. Następnie należy równomiernie rozprowadzić go na włosach i zawinąć głowę w czepek, by nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Zwykle zaleca się, by pozostawić pastę na włosach na minimum dwie godziny. Możesz sprawdzić bio hennę w odcieniu karmelowego brązu marki Orientana.

 

Orientana Bio Henna  naturalna roślinna  farba do włosów  50 g

 

  1. Laminowanie włosów

Czyli profesjonalne powlekanie ich powierzchni preparatem na bazie keratyny. Wnika ona w strukturę włosa, wypełnia ubytki i odbudowuje. Efektem są zdrowsze, miękkie, lśniące i gładkie włosy. Włosy po laminowaniu nie mają tendencji do puszenia, rozdwajania i łatwiej poddają się stylizacji. Cały zabieg trwa około godziny, a efekt utrzymuje się przynajmniej przez trzy miesiące. Zabieg rozpoczyna się od mycia głęboko oczyszczającym szamponem. Następnie fryzjer dokładnie rozczesuje pasma, a potem nakłada na nie preparat z keratyną i poddaje włosy działaniu ciepła. Po kwadransie z głową nagrzewaną urządzeniem zwanym infrazon, fryzjer myje włosy i suszy.

Laminowanie można przeprowadzić domowym sposobem, nakładając na włosy żelatynę. Jednak profesjonaliści przestrzegają przed takimi praktykami, bo działają one raczej jak maseczka, a efekt jest krótkotrwały i prowadzi do nadmiernego obciążenia kosmyków. Możesz jednak spróbować użyć kosmetyku na bazie keratyny i samodzielnie zrobić sobie odżywczy zabieg na włosy w bezpieczny sposób. W tym celu możesz zastosować formułę z płynną keratyną w ampułkach Allwaves. 

 

Allwaves Reconstructuring Keratin ampułki do włosów z keratyną  12 szt.

 

  1. Trychologia

Dziedzina medycyny, poświęcona włosom i skórze głowy. Trycholog zajmuje się badaniem włosów, szuka przyczyn ich nadmiernego wypadania oraz leczy inne poważne schorzenia, jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz łupież.

Badanie trychologiczne polega na dokładnym wywiadzie zdrowotnym, zbadaniu skóry głowy i cebulek włosa specjalnym urządzeniem powiększającym oraz dzięki analizie pierwiastkowej włosa. Pozwala ona określić nie tylko braki w pierwiastkach, ale również wskazać na nieprawidłowości w codziennej diecie.

 

tołpa  trychologiczny peeling  do skóry głowy  100 ml

 

  1. PEH

Jeśli chcesz wiedzieć jak dbać o włosy, warto poznać ten skrót. Wziął się od słów:

  • proteiny,
  • emolient,
  • humektant.

Są to trzy ważne grupy składników, które możesz znaleźć w kosmetykach do włosów: odżywkach, oraz maskach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Skrót ten, choć nie funkcjonuje w profesjonalnej nomenklaturze, to ułatwia nam, amatorom i amatorkom, zrozumienie sposobu, w jaki działają kosmetyki. Otóż:

  • proteiny to białka, które uzupełniają braki w keratynie włosów, innymi słowy naprawiają uszkodzenia spowodowane różnymi czynnikami jak rozjaśnianie. Białka sprawiają, że matowe i szorstkie włosy odzyskują sprężystość. Przykłady protein? Keratyna, kolagen, proteiny sojowe,
  • emolienty pokrywają włosy cieniutką warstwą ochronną, która zapobiega utracie wilgoci. Dla suchych włosów są najlepszym ratunkiem, przy okazji zmiękczają je i wygładzają. W składzie odżywki znajdziesz je od razu, są to masła, oleje naturalne, woski i oleje mineralne.
  • humektanty mówiąc ogólnie to składniki nawilżające, ale mają też działanie nabłyszczające i ułatwiają układanie niesfornych pasm. Najbardziej popularne humektanty to gliceryna, panthenol, aloes i miód. By odpowiednio zadbać o włosy i odnaleźć w pielęgnacji równowagę między składnikami z trzech grup, trzeba dokładnie poznać swoje włosy.

Bardzo ważne jest, by czytać składy kosmetyków i wszystkie preparaty stosować według uniwersalnej zasady: najczęściej emolienty, rzadziej humektanty i sporadycznie proteiny.

 


Zainteresował Cię temat? Poznaj nasze poradniki dotyczące pielęgnacji włosów:


 

  1. Skalp

Czyli po prostu skóra głowy. Słowo pożyczone z języka angielskiego coraz częściej można usłyszeć w salonie fryzjerskim. A to dlatego, że skóra głowy, podobnie jak cera, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz dbać o włosy, należałoby zadbać również o skalp. I tu warto poznać ogólne zasady pielęgnacji:

  • po pierwsze: skóra głowy potrzebuje dokładnego oczyszczania, stąd ważne jest włączenie specjalnych peelingów do pielęgnacji przed lub po myciu włosów. Wystarczy stosować je raz na tydzień lub dwa. Możesz sprawdzić peeling trychologiczny marki Element,
  • po drugie: jeśli stosujesz olejek na włosy, nakładaj go czasem też na skórę głowy, szczególnie jeśli masz wrażenie, że jest bardzo sucha.
  • Po trzecie: chcąc zadbać o kondycję skalpu, warto stosować masaż, który w czasie mycia włosów jest nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry głowy i w naturalny sposób pobudza cebulki włosa do pracy.

Alternatywą dla wcierki może być tonik. Taki preparat świetnie poprawia kondycję skóry głowy i podobnie, jak w przypadku klasycznej wcierki, wybór konkretnego rodzaju należy uzależnić od stanu skalpu. Dla posiadaczy i posiadaczek skóry z tendencją do przetłuszczania się, polecany jest tonik normalizujący firmy Vianek.

 

Vianek Seria Normalizująca  tonik do skóry głowy  150 ml

 

  1. Dyfuzor

Nakładka na suszarkę, która sprzyja zwiększeniu objętości włosów. Genialnie się sprawdza przy włosach kręconych, ponieważ podkreśla loki i zapobiega ich puszeniu. Dobry dyfuzor jest wyposażony w kolce.

Im dłuższe kolce w naszym dyfuzorze, tym lepszy efekt uniesienia włosów u nasady. Przed zakupem suszarki do włosów, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona funkcję regulowania mocy i temperatury nawiewu. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli codziennie suszysz włosy lub chcesz móc układać swoje pasma na różne sposoby. Wszystkie niezbędne funkcje posiada na przykład suszarka z dyfuzorem marki AEG.

 

Suszarka z dyfuzorem AEG HTD 5584  biała