Arcybiskup Mordowicz z „Kleru”

„Kler” to tytuł, obok którego nie da się przejść obojętnie. Już od pojawianie się pierwszych informacji o nowej produkcji w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, wzbudzał on wiele kontrowersji. Nic więc dziwnego, że film przyciągnął do kin ponad 5 milionów widzów i tym samym zdobył tytuł trzeciego obrazu z największą oglądalnością w Polsce po 1989 roku. I chociaż opinie na temat fabuły „Kleru” są bardzo podzielone, to na uznanie zasługują wybitne kreacje aktorskie z Januszem Gajosem na czele. Aktor wcielił się w postać Arcybiskupa Mordowicza, który dzięki licznym koneksjom buduje największe sanktuarium w Polsce.


 

Prokurator Andrzej Kostrzewa z „Układu zamkniętego”

Posiadający wpływy duchowny to nie jedyna rola Gajosa, w której władza i korzyści z niej płynące są motorem napędzającym bohatera. Do jego ostatnich podobnych kreacji należy postać Andrzeja Kostrzewy z „Układu zamkniętego”. Kostrzewa to skorumpowany prokurator, który z kilkoma innymi urzędnikami tworzą państwową mafię i dzięki swojej zmowie niszczą świetnie prosperującą spółkę młodych przedsiębiorców. 

 

Janek Kos z „Czterech Pancernych i Psa”

Janek Kos to kultowa postać i jedna z pierwszych ról Janusza Gajosa. „Czterej Pancerni i Pies” wpisało się do historii, przez co pomimo upływu lat jest to serial, do którego widzowie wracają

z dużym sentymentem. Młody strzelec, a później także dowódca załogi czołgu „Rudy” 102 szybko stał się idolem. Wszystkich aktorów serialu chętnie zapraszano na wiele spotkań z publicznością: na stadionach, do szkół oraz domów kultury. I choć sama rola przyniosła Gajosowi ogromną popularność, to także go zaszufladkowała, co można nazwać zawodowym krokiem wstecz. Ponadto, aktor na planie omal nie stracił życia, kiedy w czasie odpoczynku od pracy zasnął w mundurze na trawie i obudził się pod kołami ciężarówki.

 

Benek z „Pitbulla”

Młodszy aspirant Zbigniew Chyb to postać, która pojawiła się tylko w pierwszej serii kultowego serialu „Pitbull”, ale na zawsze zapadła w pamięć widzów ze względu na swoje cięte riposty. Chyb jest policjantem z najdłuższym stażem w sekcji Jacka Goca. Z powodu chorego serca planuje przejście na emeryturę, której niestety nie udaje mu się doczekać.

 

Gross z „Psów”

Janusz Gajos świetnie radzi sobie z czarnymi charakterami, czego najlepszym przykładem jest postać Grossa „Siwego”. Były major SB, który został szefem gangu to bardzo przebiegły i wyrachowany typ. Gajos genialnie stworzył niezwykle wyrazistą i bezwzględną postać.

 

Bohater z „Żółtego szalika”

Ten film to dogłębne studium alkoholizmu. Aktor wcielił się tu w postać zamożnego prezesa firmy, który od lat zmaga się z nałogiem. Poruszająca kreacja Janusza Gajosa pozwala na wejście do świata osoby uzależnionej i refleksję nad tym niszczącym życie problemem.

 

Prokurator Janusz Koprowicz z „Body/Ciało”

Pełen cynizmu i siły bohater filmu Małgorzaty Szumowskiej to rola, w której Janusz Gajos znakomicie się odnalazł. Aktor wcielił się w prokuratora, który po śmierci żony, wpada w wir pracy i traci porozumienie z córką. Gajos razem z Mają Ostaszewską i debiutantką Justyną Suwałą stworzyli niezwykłe trio, które pomimo wielkich różnic dzielących ich bohaterów, w scenie obrzędu wywoływania ducha, stwarza magnetyczną więź.

 

Marek Kotański z filmu „Najlepszy”

W filmie Łukasza Palkowskiego, „Najlepszy”, Janusz Gajos wciela się w postać Marka Kotańskiego, twórcy Monaru, ośrodka dla osób uzależnionych od narkotyków. Monar i wsparcie Kotańskiego to nieodłączny element sukcesu Jerzego Górskiego, tytułowego bohatera filmu „Najlepszy”,  któremu udało się wyjść z nałogu i zostać mistrzem świata w podwójnym triatlonie.

 

Bazyli Miotke z „Kamerdynera” 

Miotke to kaszubski patriota, który po zakończeniu pierwszej wojny światowej, walczy o przyłączenie Kaszub do terenu II Rzeczypospolitej. Bazyli to postać stworzona na wzór Antoniego Abrahama, propagatora polskości Pomorza. Gajos z wielkim zaangażowaniem podszedł do budowania tego bohatera  – aktor zdecydował się nawet nauczyć kaszubskiego i nalegał, aby odgrywać swoją rolę z wykorzystaniem tego języka. Na uznanie zasługuje znakomity akcent, z jakim mówi po kaszubsku, co bardzo pozytywnie wpływa na odbiór tej postaci. 

 

 

Która z ról Janusza Gajosa jest waszą ulubioną? 

Wszystkich zainteresowanych filmem „Kler” zapraszamy na spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim 6 lutego.