Tematyka okrucieństwa II Wojny Światowej jest nadal żywa w literaturze i nie mamy na myśli tylko szkolnych lektur. Losy ludzi, którzy trafili do obozów koncentracyjnych, poruszają nawet dziś, dlatego nie dziwiło ogromne zainteresowanie bestsellerem „Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa Heather Morris. Pisarka powróciła w 2020 roku z kolejną wzruszającą opowieścią "Podróż Cilki", by następnie w 2021 roku powrócić do tematu w "Trzech siostrach". Do dzisiaj wśród popularnych pozycji wciąż możemy obserwować wiele książek o Auschwitz. Oto kilka popularnych propozycji dla czytelników zainteresowanych tą tematyką.
 

trzy siostry
 

„Podróż Cilki” Heather Morris

Kontynuacja „Tatuażysty z Auschwitz”, czyli historii Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w obozie koncentracyjnym. Autorka, która spisała opowieść Sokołowa, zaprezentowała również „Podróż Cilki”. Tytułowa bohaterka pojawiła się w poprzedniej książce Morris, a historia rozpoczyna się w Auschwitz, do którego wkracza Armia Czerwona. Cilka tylko przez chwilę może cieszyć się wolnością, ponieważ zostaje skazana na piętnaście lat łagru w głębi Związku Radzieckiego, na Syberii. Kolejne okrutne miejsce i ponowna walka o przetrwanie – tak rozpoczyna się jedna z najpopularniejszych książek o Auschwitz.
 

podróż cilki
 

„O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz. Prawdziwa historia” Jeremy Dronfield

Wojna była jednym z największych koszmarów dla rodzin, które rozdzielały się, tracąc ze sobą kontakt na wiele lat. Książka o Auschwitz Jeremy’ego Dronfielda to prawdziwa opowieść o Gustawie i jego nastoletnim synu, Fritzu. W 1939 roku w Austrii bohaterowie zostają oddzieleni od reszty rodziny i wywiezieni do obozu w Buchenwaldzie. Przeżycie w tym strasznym miejscu jest niezwykle trudne, ale bohaterowie mogą wspierać się nawzajem. Jednak Gustaw ma trafić do Auschwitz, co w wojennych realiach było równoznaczne z wyrokiem śmierci. Fritz jednak woli towarzyszyć ojcu i sam zgłasza się do transportu. Książka Dronfielda o tematyce Auschwitz to wspaniały portret głębokiej relacji międzyludzkiej, której nie złamie nawet wizja śmierci.
 

o chłopcu który poszedł do Auschwitz książka
 

„Położna z Auschwitz” Magdalena Knedler

Nawet tak bolesne historie mają swoich pozytywnych bohaterów. Jedną z takich osób była Stanisława Leszczyńska, położna z Łodzi. W obozie, w nieludzkich warunkach przyjmuje porody, ale przede wszystkim stara się ochronić matki oraz dzieci przed okrutnymi eksperymentami Josepha Mengele. Historia „Położnej z Auschwitz” powstała na bazie losów Leszczyńskiej, która podczas pobytu w obozie odebrała ponad 3000 porodów. To heroizm, który dziś trudno sobie wyobrazić. Tym bardziej warto poznać historię położnej, która ryzykowała własne życie, by ocalić inne istnienia.
 

Położna z Auschwitz książka
 

„Anioł życia z Auschwitz” Nina Majewska-Brown

Pobyt w obozie koncentracyjnym dla wielu ludzi oznaczał kres życia, jednak bieg natury nie zatrzymywał się, wobec czego w Auschwitz przychodziły na świat dzieci. „Anioł życia z Auschwitz” to kolejna opowieść o bohaterstwie Stanisławy Leszczyńskiej, która ukaże się w lutym. Położna z Łodzi oraz inne pielęgniarki, które ze wszystkich sił dbały o nowonarodzone dzieci, uratowały tym samym tysiące istnień, które od chwili narodzin były skazane na cierpienie. Książka o Auschwitz Niny Majewskiej-Brown to znakomite uzupełnienie historii „Położnej z Auschwitz”, a także innych kobiet, które poświęciły wszystko, żeby zadbać o niewinne dzieci, rodzące się w środku obozu zagłady.
 

Anioł życia z Auschwitz książka
 

„Stacja końcowa Auschwitz” Eddy de Wind

„Stacja końcowa Auschwitz” to wstrząsająca historia świadka wydarzeń z niemieckiego obozu koncentracyjnego. Eddy de Wind był holenderskim lekarzem żydowskiego pochodzenia. W 1942 roku pracował jako wolontariusz w ojczyźnie, gdzie poznał pielęgniarkę Friedel, swoją przyszłą żonę. Rok później oboje trafili do Auschwitz, gdzie zostali rozdzieleni. Friedel umieszczono w baraku nr 10, gdzie przeprowadzane były medyczne eksperymenty. W następnym roku do obozu dotarła Armia Czerwona, a hitlerowcy starali się zatuszować okropieństwa, jakich dopuszczali się w obozie. Więźniowie wywożeni byli w głąb Niemiec, jednak Eddiemu udało się ukryć przed żołnierzami. Właśnie wtedy zaczął spisywać swoją opowieść, którą dziś znamy jako „Stacja końcowa Auschwitz”.
 

Stacja końcowa Auschwitz książka
 

„Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” Hans Joachim Lang

Autor „Stacji końcowej Auschwitz”, Eddy de Wind, nie wiedział, co działo się z jego żoną Friedel, która trafiła do bloku 10. Zdawał sobie jedynie sprawę, że przeprowadza się tam eksperymenty medyczne. Książka o Auschwitz „Kobiety z bloku 10” przybliża realia okrucieństwa, do jakiego dochodziło w obozie. Do dziś nie znamy całej prawdy o tym, co działo się w okrytym złą sławą baraku, jednak publikacja Hansa Joachima Langa przybliża nam historię ofiar, dla których śmierć była niekiedy prawdziwym wybawieniem od bolesnych eksperymentów, jakie na nich przeprowadzano. To też opowieść o tym, jak poradzić sobie z codziennością powojenną, gdy wcześniej przeżyło się taki koszmar.
 

kobiety z bloku 10 książka o auschwitz
 

„Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano” Alan Scott Haft

Przekraczając bramy obozu Auschwitz, większość ludzi przestawała być traktowana jak żywe istoty. Zamieniali się w numerowane przedmioty, wykorzystywane do eksperymentów, z góry skazane na zagładę. Jednak niektórzy byli „użyteczni” i zyskiwali szansę na przetrwanie, dostarczając hitlerowcom rozrywki. Kimś takim był Hercka Haft, Żyd z Bełchatowa, który do obozu trafił w wieku 16 lat. Naziści zmuszali go do walk na gołe pięści z innymi więźniami. Każde starcie, a stoczył ich łącznie siedemdziesiąt pięć, mogło zadecydować o życiu lub śmierci Hafta. To doświadczenie nie tylko pozwoliło mu przeżyć, ale też stać się zawodowym pięściarzem, o czym opowiada książka „Harry Haft”. Po tragicznych wydarzeniach Harry wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie instynkt przetrwania pomagał mu dalej zwyciężać. Cena, jaką Haftowi przyszło zapłacić za dotarcie na szczyt kariery bokserskiej, była ogromna.
 

Historia boksera z Bełchatowa
 

„Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza” Patricia Posner

Okrucieństwo wojny potrafi wywrzeć duży wpływ na psychikę człowieka. Spokojny, wyważony rumuński aptekarz może zmienić się w bezwzględnego farmaceutę na usługach niemieckiej armii. Victor Capesius, bo jemu poświęcona jest książka „Farmaceuta z Auschwitz”, pracował w rumuńskim oddziale niemieckiej firmy farmaceutycznej. W 1943 roku zaczął jednak pełnić służbę w szpitalu SS w Warszawie. Jeszcze w tym samym roku przeniesiono go do Dachau, gdzie pracował jako aptekarz. Jego skrupulatność została doceniona. W 1944 roku trafił do Auschwitz. Wraz z Mengele brał aktywny udział w selekcji Żydów, a także towarzyszył lekarzom w nieludzkich eksperymentach. Choć w procesie oświęcimskim został skazany na 9 lat więzienia, do końca życia uważał się za człowieka niewinnego. Jego historia opisana w książce o tematyce Auschwitz przez Patricię Posner pokazuje jednak inną perspektywę.
 

Farmaceuta z Auschwitz książka
 

„Bibliotekarka z Auschwitz” Antonio Iturbe

Bibliotekarka z Auschwitz” autorstwa Antonio Iturbe, przedstawiaja losy nastoletniej Dity Kraus, która w obozie odnalazła siłę do przetrwania w literaturze. W Auschwitz przebywała wraz z rodzicami w obozie rodzinnym, gdzie potajemnie dzieci zdobywały edukację. Choć książki i zeszyty, których strzegła Dita, były nieliczne, ich wartość okazała się nie do przecenienia. Ta książka o Auschwitz pokazuje jak ważna, nawet w tak ciężkich czasach, jest ochrona kultury i jej dziedzictwa.
 

BIbliotekarka z Auschwitz
 

„Auschwitz. Szachy ze śmiercią” John Donoghue

„Auschwitz. Szachy ze śmiercią” opowiada o Paulu Meissnerze, który w wyniku ran odniesionych na froncie, mógł pełnić jedynie funkcje administracyjne w obozie w Auschwitz. Jednym z jego głównych zadań jest podniesienie wiary w zwycięstwo pracujących tam żołnierzy. Aby oderwać ich myśli od okrutnej wojny, Meissner założył klub szachowy. Szybko dowiedział się, że wśród więźniów także są szachiści. W ten sposób Meissner poznał Żyda francuskiego pochodzenia, który przed wybuchem wojny był zegarmistrzem.

Między Meissnerem a Emilem Clementem rozpoczeła się sportowa rywalizacja, z czasem przerodziła się ona w niemożliwą z pozoru, przyjaźń.
 

Książki o Auschwitz szachy ze śmiercią
 

Historie przedstawione w tych książkach o Auschwitz to zaledwie kilka wybranych z morza tragedii, jakie rozegrały się w obozie. Te powieści mają nam nie tylko przybliżyć losy jednostek, ale też zachować w pamięci cierpienie wszystkich ofiar obozów koncentracyjnych w całej Europie. Warto też sięgnąć po te tytuły, żeby przekonać się, jak straszna jest wojna oraz ile bólu za sobą niesie.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam