Dlaczego olej silnikowy musi mieć określone ciśnienie? 

Rola tego parametru jest podobna do ciśnienia krwi człowieka – jeżeli jest zbyt niska lub wysoka mogą mu doskwierać pewne dolegliwości. Podobnie jest z silnikami benzynowymi i diesla, które pracują w określonych przedziałach ciśnienia oleju. Górna wartość w obu rodzajach jednostek mieści się na poziomie 400 kPa, natomiast dolne to 200 kPa w jednostkach benzynowych i 300 kPa w autach zasilanych olejem napędowym. Zegar ciśnienia oleju, który jest zaimplementowany w pojeździe, pokazuje aktualne ciśnienie substancji smarującej.

Niedostateczny poziom opisywanej wartości może powodować problemy ze smarowaniem silnika. Na skutek długotrwałego bagatelizowania tego problemu może dojść do zatarcia jednostki i zupełnego wyłączenia jej z dalszej eksploatacji. W skrajnych przypadkach remont nie ma większego sensu i należy dokonać wymiany silnika, co wiąże się oczywiście ze sporymi kosztami. Zbyt wysokie ciśnienie nie ma aż tak poważnych konsekwencji, może jednak powodować rozszczelnienie jednostki i nieprawidłową pracę rozrządu.

 

Olej silnikowy MOBIL SUPER 3000 XE, 5W30, 4L

 

Ilość oleju a jego ciśnienie 

W wielu przypadkach za nieprawidłową wartość ciśnienia medium smarującego odpowiada jego ilość. I analogicznie, jeśli jest go niewiele, ciśnienie spada, natomiast przy nadmiarze wzrasta. Dlatego kluczowe dla utrzymywania prawidłowych wartości, gdy wskaźnik ciśnienia oleju nie jest zamontowany w pojeździe, jest monitorowanie poziomu oleju. Służy do tego implementowany w pojazdach bagnet z określoną podziałką. Podczas okresowej wymiany oleju należy pamiętać o prawidłowym jego uzupełnianiu. Producent deklaruje, jak dużo substancji smarującej mieści się w silniku, dlatego po dokładnym spuszczeniu zużytego medium pozostaje jedynie uzupełnienie go w zalecanej ilości.

 

Olej silnikowy LOTOS SYNTHETIC SL/CF PLUS, 5W40, 1L

 

Jak ustalić poziom ciśnienia oleju? 

Jeżeli w pojeździe nie ma zainstalowanego odpowiedniego urządzenia, możesz je dołączyć do swojego auta. Służą do tego gotowe zestawy, które składają się z elektronicznego czujnika i wskaźników pokazujących określoną wartość. Taki zegar ciśnienia oleju sprawdza się szczególnie w pojazdach o charakterystyce sportowej, gdzie jednostka jest eksploatowana w ekstremalnych warunkach. Po aktualnych wskazaniach kierowca może ustalić, czy w pojeździe nie doszło do usterki i może wyłączyć silnik, zanim zostanie on trwale uszkodzony.

Innym sposobem jest wizyta w warsztacie mechanicznym. Za pomiar ciśnienia oleju odpowiada najczęściej specjalne urządzenie wyposażone w manometr nazywane próbnikiem. Za jego pomocą dokonuje się sprawdzenia ciśnienia. Należy przy tym pamiętać, że poziom opisywanej wartości jest odmienny na biegu jałowym i pod obciążeniem i w zależności od danej jednostki może się sporo różnić.

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900, 5W50, 4L

 

Mechaniczne przyczyny niskiego ciśnienia oleju 

Jeżeli wskaźnik ciśnienia oleju pokazuje zbyt niską jego wartość, należy szybko ją podnieść. W pierwszej kolejności możesz sprawdzić, ile oleju znajduje się w silniku. Jeżeli jest go zbyt mało, powinieneś go uzupełnić zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta lub informacją o aktualnie wlanym oleju. Wiele produktów do wyboru znajdziesz na stronie Empiku. Pamiętaj, że podczas uzupełniania medium smarującego musisz poczekać na jego swobodne spłynięcie do miski olejowej. Zbyt szybki pomiar może dać nieodpowiedni odczyt, wskutek czego do silnika trafi zbyt wiele substancji.

Przyczyną ubywania substancji do smarowania jednostki są też wycieki spowodowane nieszczelnościami. Jeżeli to podejrzewasz, sprawdź miskę olejową, uszczelki, zbadaj stan oringów i simmeringów, by przekonać się, czy elementy te nie są uszkodzone. Ich zużycie lub nieprawidłowy montaż mogą przekładać się na stały ubytek oleju w silniku. Wtedy zegar ciśnienia oleju będzie pokazywał prawidłowe wartości jedynie po uzupełnieniu medium. Z czasem jednak jego wartość będzie spadać. Rozwiązaniem jest odnalezienie usterki i jej usunięcie, co w niektórych przypadkach może wiązać się z poważnym remontem.

 

Olej silnikowy MOTUL 8100 X-CESS +, 5W40, 5L

 

Pozostałe powody spadku ciśnienia oleju 

Inną przyczyną jest spalanie oleju silnikowego przez jednostkę. Można łatwo poznać ten proces po wydobywaniu się niebieskiego dymu z rury wydechowej. Oczywiście każdy silnik „bierze” olej w pewnym stopniu, jednak wyeksploatowane jednostki mogą pochłaniać go zbyt dużo. Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest uszkodzenie pierścieni tłokowych. Ich delikatna i cienka konstrukcja sprawia, że zaczynają przepuszczać olej nawet po kilku latach od rozpoczęcia eksploatacji. Jak zwiększyć ciśnienie oleju w silniku z uszkodzonymi pierścieniami? Należy dokonać remontu tłoków i zaimplementować szersze pierścienie. Auta wyposażone w turbosprężarkę mogą spalać olej przez zużycie łożysk na wirniku, co powoduje przedostawanie się substancji smarującej do dolotu.

Sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, gdy okaże się, że w silniku jest odpowiednia ilość oleju, a jego ciśnienie jest niewystarczające. Najczęściej powodem tego zjawiska jest wyeksploatowanie panewek. Są to metalowe elementy umieszczone na podporach korbowodów, które umożliwiają ich obrót na wale. Ich wymiana wiąże się z demontażem dolnej części jednostki.

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900 SXR, 5W40, 5L

 

O czym jeszcze warto pamiętać przy podnoszeniu ciśnienia oleju? 

Przede wszystkim ogromna większość napraw związanych z niskim ciśnieniem oleju wymaga zlania starej substancji i wymiany na nową. Przy tym zawsze dokonuj też zmiany filtra. To oczywiście podstawowe sprawy, jednak często bagatelizowane i mogące mieć wpływ na dalsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednostki. Pamiętaj, że pomiar ciśnienia oleju może dużo powiedzieć o kondycji motoru, więc gdy podejrzewasz jej nieprawidłową pracę, możesz dokonać takiej analizy. Odpowiednie działania podjęte później uchronią przed poważniejszymi uszkodzeniami silnika.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock