Woskowanie auta – jakie daje efekty? 

Jeśli nigdy nie wcześniej nie słyszałeś o woskowaniu karoserii, to określenie to może kojarzyć ci się z pozostawianiem na niej tłustego filmu. W rzeczywistości wosk nie pozostawia na lakierze widocznej powłoki, natomiast wyraźnie go nabłyszcza i zabezpiecza. Przed czym?

  • Przed osadzaniem się kolejnych zanieczyszczeń i korozją – nie oznacza to oczywiście, że już nigdy żadna plama nie pojawi się na lakierze. Woskowanie auta tworzy na nim jednak niewidoczną powłokę hydrofobową, która odpycha pył, kurz, piasek i wodę, a więc zmniejsza ich przyczepność. Tym samym chroni go między innymi przed zgubnym działaniem soli sypanej zimą na drogi.
  • Przed odpryskiwaniem lakieru – na skutek uderzeń kamykami czy drobinkami piasku podczas jazdy. Ponownie trzeba zaznaczyć, że zmniejsza ich negatywny wpływ, a nie pozbywa się go w stu procentach. Jeśli gałąź spadnie na lakier, to nawet nawoskowany może odprysnąć. Po woskowaniu, dzięki warstwie ochronnej, lakier staje się po prostu mocniejszy.
  • Przed blaknięciem – warstwa ta chroni lakier także przed utratą koloru na skutek ekspozycji samochodu na pełne słońce. Dzięki jego zastosowaniu istnieje mniejsze ryzyko, że karoseria będzie matowieć, a piękna barwa tracić na intensywności.

 

K2 ULTRA WAX - TWARDY WOSK - APLIKATOR - 250 g

 

Woskowanie samochodu – w serwisie czy w warunkach domowych? 

Przeglądając oferty serwisów specjalizujących się w auto detalingu, nietrudno trafić na usługę aplikacji wosku ochronnego. Jej koszt to zwykle dodatkowe 100-300 zł, zależnie od klasy wosku i wielkości pojazdu. A jeśli spojrzy się na cenę samego wosku, np. w ofercie Empiku, to okazuje się, że produkt ten kosztuje kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Najdroższe można znaleźć za 170 zł (Fusso Coat). Nawet przy wyborze najbardziej kosztownego wosku jego samodzielna aplikacja zwyczajnie bardziej się opłaca; preparaty te wystarczają bowiem nawet na kilkadziesiąt aplikacji.

A skąd tak duży wybór wosków? Łatwo zauważyć, że różnice są nie tylko między producentami. Również w ramach tej samej marki można trafić na co najmniej kilka różnych produktów. Ich różnorodność wynika z tego, że dedykowane są innym potrzebom i kondycji auta. Omówimy po kolei poszczególne typy wosków samochodowych, by ułatwić wybór.

 

SOFT99 Dark & Black Wax - Wosk do ciemnych lakierów

 

Jaki wosk do auta wybrać? 

Najbardziej ogólny podział tych preparatów dotyczy ich składu: mogą być naturalne albo syntetyczne. Czym się różnią?

Woski naturalne 

Pozyskiwane z naturalnych składników. Tym, na który najłatwiej trafić jest twardy wosk roślinny carnauba. Pozyskiwany jest z liści palmy kopernicji rosnącej w Brazylii. Woski naturalne zapewniają trwałość od 4 do 9 tygodni. Wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami hydrofobowymi, które zawdzięczają między innymi wspomnianej twardości. Na rynku występują w postaci trwałej lub sprayu. Ta pierwsza może utrudniać aplikację ze względu na twardość, wykazuje jednak bardzo dobrą skuteczność. Co więcej, na rynku dostępne są produkty, których producenci informują o zmiękczonej formule wosku mającej ułatwiać woskowanie samochodu twardym woskiem.

Opisując woski naturalne, nie sposób nie wspomnieć o ich zazwyczaj bardzo przyjemnym zapachu; szczególe, który doceni każdy miłośnik pielęgnacji swojego samochodu.

Woski syntetyczne 

Pozyskiwane sztucznie, w składzie mające przede wszystkim polimery syntetyczne. Te znacznie ułatwiają aplikację preparatu i nadają mu wysokiej trwałości warstwy hydrofobowej: nawet do 12 miesięcy! Są więc łatwiejsze w użyciu i bardziej wytrzymałe od wosków naturalnych, ale przekłada się do na ich wyższą cenę.

Na rynku dostępne są w trzech formach: w sprayu (płynie), twardej paście i mleczku. Te różnią się między sobą przeznaczeniem i sposobem aplikacji, dlatego też każdemu poświęcimy kilka zdań z osobna.

 

Wosk SOFT99 New Fusso Coat 12 Months Wax Light 10331, 200 g

 

Podział wosków syntetycznych ze względu na formę: 

Wosk w sprayu (w płynie) 

Ten typ wosku można nazwać preparatem typu express. Szybko się go aplikuje, szybko rozprowadza, nie sprawia w zasadzie żadnych problemów. Wystarczy spryskanie karoserii i wtarcie wosku specjalną ściereczką z mikrowłókna do polerowania lakieru; jej struktura zapewnia, że podczas woskowania na lakierze nie pojawią się rysy.

Ze względu na bardzo łatwą i sprawną aplikację to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację samochodu albo nie są pewne swoich zdolności manualnych. Nie trzeba obawiać się o wystąpienie smug czy nieestetycznych pozostałości wosku; po rozprowadzeniu nie zostają po nim widoczne ślady. Należy mieć jednak na uwadze, że jest on dedykowany lakierom o niskim stopniu uszkodzenia; sprawdzi się przy niewielkich rysach, ale te głębsze pozostaną widoczne.

Wosk w paście 

Tak, jak poprzednik był najprostszy w aplikacji, tak ten wybór jest rozwiązaniem czasochłonnym i wymagającym cierpliwości. W związku z wysoką gęstością trudno się go rozprowadza, ale tym samym oferuje twardą, a więc mocno zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami i drobnymi uszkodzeniami, powłokę. Tutaj warto powtórzyć, że produkty naturalne są twardsze od syntetycznych, to więc jeszcze wyższy stopień trudności aplikacji.

Na rynku można znaleźć zarówno twarde woski dedykowane zarysowanym lub zmatowiałym lakierom (z drobinkami ściernymi – takie preparaty występują najczęściej w kilku stopniach ścieralności, tak, by móc dobrać produkt odpowiedni dla swojego lakieru), jak i tym nowszym czy bardziej zadbanym (bez drobinek).

Niewątpliwie jest to więc rozwiązanie dla osób, które chcą poświęcić na woskowanie cały dzień lub popołudnie. Preparat można nakładać przy pomocy dedykowanej gąbeczki do woskowania lub elektrycznej polerki (ta znacznie przyspiesza pracę) z 600-800 obrotami na minutę.

Wosk w mleczku 

Wybór pomiędzy wersją A i B. Aplikuje się go bowiem nieco trudniej niż produkty w płynie, ale łatwiej i szybciej niż twardy. Wosk nakłada się na polerkę z 600-800 obrotami na minutę lub ręczną gąbeczkę do woskowania; tak jak w przypadku twardego, aplikacja jest jednak lżejsza ze względu na mniej zbitą konsystencję. Zapewnia także mniejszą widoczność rys niż wosk w sprayu.

 

ADBL Quick Wax 0.5L - Wosk w sprayu

 

Decyzję dotyczącą tego, jaki wosk do samochodu wybrać, musisz więc podjąć samodzielnie – na podstawie powyższych informacji. Zastanów się, ile będziesz mieć czasu na woskowanie, jakie masz doświadczenie z tego typu pracami i dokładnie przyjrzyj się lakierowi swojego auta, by sprawdzić, jak mocno jest porysowany czy zmatowiały. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj jednak, by przed woskowaniem dokładnie umyć samochód wodą z odpowiednim preparatem. Nawet najmniejsza drobinka piasku może bowiem doprowadzić do jego porysowania, kiedy znajdzie się pod polerką albo gąbką.

 

Wosk twardy ciemny SOFT99 Extreme Gloss Wax Dark 00193, 200 g

 

Więcej tekstów dotyczących motoryzacji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock