Dlaczego zdecydować się na wiertarko-wkrętarkę udarową? 

Powód jest prosty – dla tych, którzy nie chcą zarzucić swojego przydomowego warsztatu lub skrzynki narzędziowej przeróżnymi urządzeniami, stworzono kompaktowe rozwiązanie. Zamiast wiertarki i wkrętarki można wyposażyć się w skuteczne elektronarzędzie, które nie będzie ustępowało możliwościami rozwiązaniom dedykowanym. Dla najbardziej wymagających użytkowników zarezerwowano modele udarowe.

Jedną rzecz trzeba ustalić już na początku – wkrętarka akumulatorowa z udarem nie przyda się komuś, kto od czasu do czasu skręca meble lub przykręca wieszaki. To urządzenie dla stolarza, budowlańca lub osoby, która często modeluje w drewnie, metalu lub betonie.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze wiertarko-wkrętarki udarowej trzeba jednak przemyśleć kilka spraw.

 

Dom i ogród: Elektronarzędzia

 

Sposób zasilania – sieciowy czy bateryjny? 

Chociaż na rynku obecne są też wersje pneumatyczne, mają one zastosowanie tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się sprężarka powietrza. Wymagają też stałego ciągnięcia za sobą przewodów. Dlatego wybór pada najczęściej pomiędzy urządzeniami sieciowymi i akumulatorowymi. Jakie są cechy każdego z nich?

Elektronarzędzia zasilane sieciowo generują sporą moc przydatną szczególnie podczas wiercenia. Do trudniejszych prac i częstego ich używania poleca się modele wyposażone w silnik o mocy przynajmniej 300 W. Dzięki temu nie tylko wkręcanie, ale też wiercenie udarowe będzie przebiegało sprawnie, a samo urządzenie nie będzie narażone na przegrzewanie pod wpływem trudnych warunków. Wkrętarka udarowa sieciowa jest zawsze gotowa do pracy i nie trzeba obawiać się o stan jej baterii. Jedynym ograniczeniem jest wymuszona obecność gniazdka 230 V.

Nieco inaczej rzecz ma się z elektronarzędziami bateryjnymi. Bezpośrednio na ich moc wpływa napięcie akumulatorów, z jakimi współpracują. Oczywiście w przypadku rozwiązań udarowych w grę wchodzą głównie modele 18 V lub więcej. Mobilność to główna zaleta tych urządzeń, która wpływa na wręcz nieograniczony sposób ich użytkowania. Ma znaczenie głównie dla specjalistów i majsterkowiczów pracujących na placach budów lub w miejscach, gdzie jeszcze nie ma pełnej instalacji elektrycznej.

 

Dom i ogród: Wiertarki

 

Lista godnych polecenia wiertarko-wkrętarek udarowych 

W zasadzie nie ma jednego producenta, który mógłby zaoferować najlepsze rozwiązania. Różnią się tez wymagania klientów, dlatego w poniższym zestawieniu uwzględniono różne modele urządzeń bez pozycjonowania od najlepszej do najgorszej. Każdy z nich zapewne znajdzie dla siebie miejsce.

 

Wkrętarka udarowa STANLEY FMC625D2 

Propozycja skierowana głównie do profesjonalistów i osób, które oczekują niezwykle mocnego sprzętu. Wkrętarka o napięciu 18 V generuje maksymalnie 51,4 Nm momentu obrotowego. 2 biegi pozwalają na regulacje obrotów, a funkcja udaru o szczytowej wartości 27 tys. ud/ min pozwala sprawnie wiercić w betonie zbrojonym. Prezentowana wkrętarka udarowa akumulatorowa firmy STANLEY zawiera w zestawie poręczną walizkę, szybką ładowarkę (jedynie 60 minut ładowania) oraz 2 akumulatory.

 

Wkrętarka udarowa STANLEY FMC625D2

 

MAKITA WKRĘTARKA SIECIOWA UDAROWA 320W HP0300 

Tym razem model sieciowy znanego japońskiego producenta. Jej waga to jedyne 1,3 kg, co przy obecności kabla zasilającego o długości 2,5 m pozwala na pracę w różnych pozycjach przed długi czas. Wyposażona jest w silnik o mocy 320 W, który świetnie sprawdza się przy wierceniu w miękkim i twardym materiale. Sprzyja temu wysoki moment obrotowy na poziomie 56 Nm. Dokładną realizację pracy ułatwia 22-stopniowa przekładnia sprzęgła ze zmianą na wiercenie i wiercenie z udarem.

 

MAKITA WKRĘTARKA SIECIOWA UDAROWA 320W HP0300

 

Wkrętarka udarowa DEWALT xr brushless DCD778S2T 

Wyposażona w bezszczotkowy silnik wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem marki DEWALT charakteryzuje się sporym jak na możliwości urządzeń bateryjnych momentem obrotowym. W trybie wiercenia miękkiego jest to 26 Nm, a w twardym 65 Nm. Jest więc w stanie podołać najtrudniejszym zadaniom i wysokim obciążeniom. Moc użyteczna urządzenia określona jest na poziomie 340 W. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników do przeróżnych prac remontowych, budowlanych, stolarskich, czy dekarskich.

 

Wkrętarka udarowa DEWALT xr brushlessDCD778S2T

 

Wiertarko - wkrętarka udarowa akumulator STHOR 78974T78974 

Propozycja na każdą kieszeń. Zdecydowanie nadaje się do prac podejmowanych przed domorosłego mechanika i montera mebli. Dodatkowo jest w stanie wywiercić niewielkiej średnicy otwory w betonie czy kamieniu przy pomocy udaru. Działa przy użyciu baterii 18 V z maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 24 Nm. To wystarczający wynik do uniwersalnych zastosowań przydomowych i niewielkich remontów.

 

Wiertarko - wkrętarka udarowa akumulator STHOR 78974T78974

 

Wkrętak udarowy MAKITA TD0101F 

Kolejny model to solidna wkrętarka sieciowa z udarem. Przeznaczony przede wszystkim do bardzo wymagających prac związanych z wkręcaniem i wykręcaniem śrub i wkrętów. Maksymalny moment obrotowy to 100 Nm, co czyni ten egzemplarz świetnym narzędzie do prac mechanicznych i konstrukcyjnych. Posiada nie tylko podświetlenie LED, ale też fluorescencyjny pierścień na obudowie, który świeci w ciemności. Dzięki temu praca w wąskich szczelinach, ale tez z ograniczonym dostępem do światła nie będzie żadną przeszkodą. Długotrwałej pracy sprzyja minimalna waga urządzenia, która wynosi zaledwie 0,99 kg. To wyjątkowo mało, jak na sprzęt tej klasy.

 

Wkrętak udarowy MAKITA TD0101F

 

Podsumowanie ciekawych propozycji wiertarko-wkrętarek z udarem 

Nie da się ukryć, że każdy, kto potrzebuje, chociażby najprostszego urządzenia z funkcją udaru do wkręcania i wykręcania elementów znajdzie coś dla siebie. Powyższe propozycje nie skupiają się na jednym typie sprzętu, co sprzyja dopasowaniu elektronarzędzia do wykonywanych czynności i ich natężenia.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock