Dlaczego wiertła do metalu nie zawsze sprawdzają się w drewnie?

Skoro krawędź skrawająca w akcesoriach do metalu jest równie ostra, jak w tych do drewna to, dlaczego ktoś się uparł na stworzenie dedykowanych narzędzi? Przede wszystkim dlatego, że struktura drewna jest zupełnie inna w stosunku do stali, aluminium czy żeliwa. Metale mają jednorodną budowę, natomiast materiały drewniane cechują się włóknistą strukturą, nierównomierną twardością i możliwością występowania sęków.

O ile w bardzo miękkich materiałach, np. świeżych deskach sosnowych nietrudno wywiercić otwór wiertłem do metalu, to jednak jest jeszcze mnóstwo innych rodzajów drewna, które wymagają potraktowania specjalnymi akcesoriami. Poza tym, są też odmienne rodzaje wierteł do drewna, którymi można się posługiwać w zależności od oczekiwanego efektu i twardości surowca.

wiertła do drewna

Dlaczego wiertło do drewna to dobry wybór?

Przede wszystkim elementy te posiadają część centrującą na samym czubku wiertła. Zadaniem stożka jest nadanie kierunku wiercenia, gładkie poprowadzenie ostrza w materiał i wyeliminowanie ryzyka ześlizgnięcia się wiertła z punktu wykonywania otworu. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonywania pracy, szczególnie, że drewno nie jest jednolite i w czasie wchodzenia wiertła w głąb może nastąpić jego przemieszczenie.

Jakie wiertła do drewna warto wybrać do swojego warsztatu?

Cała kategoria akcesoriów do obróbki drewna nie opiera się na jednym modelu. W zależności od oczekiwań można dobrać różne narzędzia, które sprawdzą się w wierceniu w drewnie. Poniżej zestawiono najpopularniejsze typy.

Spiralne wiertła do drewna

Absolutnie podstawowe narzędzie wykorzystywane szczególnie do realizacji mniejszych otworów. Budowa wiertła tego typu mocno przypomina standardowe świdry do metalu, z tą różnicą, że posiada kolec centrujący i szeroka łysinkę, szczególnie w porównaniu do egzemplarzy do metalu czy betonu. Długie wiertła do drewna w formie spiralnej mogą służyć do przewiercania grubszych materiałów. Jeżeli konieczne jest wykonanie długiego i szerokiego przewiertu w granicach 20-30 mm, warto pokusić się o akcesoria ze zwężoną częścią mocującą.

Zestaw wierteł

Płaskie wiertła do drewna

To produkty przeznaczone do realizacji szerszych otworów, dlatego ich budowa niemal całkowicie odbiega od modeli spiralnych. Wiertło piórowe, bo tak jest też nazywane, charakteryzuje się szerszą częścią roboczą, która jest stosunkowo krótka. Na samym czubku umieszczony jest stożek centrujący i to w sumie jedyna zbieżna część z powyżej opisywanym modelem.

Akcesoria piórowe są szczególnie użyteczne tam, gdzie tradycyjne wiertła do drewna nie zdają egzaminu ze względu na swój niewielki rozmiar. Oferują możliwość wykonywania otworów o średnicy do 45 mm, co czyni je bardzo praktycznymi. Do prowadzenia takiego wiertła potrzebna jest pewna wprawa w wierceniu i użycie wysokiej jakości akcesoriów. W przeciwnym wypadku łatwo jest zaburzyć kąt natarcia, co skutkuje błędem wykonawczym.

W grupie modeli płaskich znajdują się też wiertła łopatkowe frezujące. W przypadku tych typów stożek centrujący zamieniony jest na gwintowane ostrze i dodatkowe nacinaki, czyli zadziory umieszczone na zewnętrznych częściach wiertła. Dzięki takiej konstrukcji prowadzenie narzędzia jest łatwiejsze i umożliwia wykonywanie otworów o bardziej gładkich bokach. Minusem jest konieczność odsysania wiórów lub przerywania pracy, by je ręcznie usunąć ze względu na brak elementów odprowadzających odpady.

Wiertło do drewna

Specjalistyczne wiertła do drewna

Wszystkie wyżej wymienione akcesoria mogą posłużyć w arsenale domorosłego majsterkowicza. Najczęściej też przydają się w drobnych pracach stolarskich. Jednak są takie typy narzędzi, które sprawdzają się w określonych pracach lub typach materiałów i mają bardzo wąskie przeznaczenie. Oto ich bliższa charakterystyka.

Rozłupujące świdry do drewna

W przypadku mniejszych średnic mogą służyć do wykonywania otworów w drewnie konstrukcyjnym np. belkach dachowych. Jednak często te o większych rozmiarach wykorzystuje się do rozłupywania. Jest to specyficzny rodzaj wiertła do drewna, ponieważ zbudowane jest w kształcie stożka, który powoduje samozaciąganie akcesorium do środka materiału. Zwierciny są efektywnie odprowadzane na zewnątrz otworu.

Wiertłą do drewna

Wiertła cylindryczne do wgłębień

To kolejne wiertło z grupy tych specjalistycznych. Wyposażone w dwa noże i ostrza umieszczone po obwodzie świetnie radzą sobie z wykonywaniem nieprzelotowych wgłębień w drewnie. Są szczególnie przydatne osobom, które trudnią się konstruowaniem mebli i potrzebują narzędzi do osadzania zawiasów wewnątrz elementów.

Charakterystyczna odmianą wierteł cylindrycznych są środkowce, które mają dodatkowo ostrza nacinające. Przeznaczone są do twardszych gatunków drewna.

Otwornice do drewna

To narzędzia do realizacji bardzo dużych otworów o maksymalnej średnicy 210 mm. Ich budowa jest cylindryczna, a noże przypominają swoim kształtem przypominają te implementowane w piłkach ręcznych. Wiertła do drewna tego rodzaju mogą posiadać dodatkowe otwory boczne do odprowadzania zwiercin i być powlekane powłoką przeciwdziałającą nadmierne zużycie.

Czym wiercić otwory w drewnie?

W zasadzie nie ma jednego urządzenia, które miałoby wyłączność na pracę w materiałach drewnianych. Wiertła można zakładać do wiertarko-wkrętarki, wiertarki z udarem i bez. Oczywiście trzeba pamiętać, że udar jest zbędny a nawet bardzo szkodliwy przy wykonywaniu prac stolarskich, więc lepiej go wyłączyć.

Kluczowe znaczenie ma moc urządzenia. Ze względu na miękkość surowca w zupełności wystarczy sprzęt o mocy 350-400 W, a do twardszych i grubszych elementów 500 W. Ważny jest też uchwyt mocujący dostosowany do wiertła do drewna. W ten sposób cały proces będzie przebiegał sprawnie i da zadowalający efekt.

wiertło do drewna empik

Więcej praktycznych informacji dotyczących narzędzi znajdziesz w poradnikach z kategorii Dom i ogród na Empik Pasje. 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com