Hanna Krall, autorka książki Wyjątkowo długa linia nominowanej do nagrody literackiej NIKE, spotka się z czytelnikami w trzech warszawskich salonach EMPiKu. Podczas Weekendu z Nagrodą Literacką NIKE (23-25 września) wybitna reportażystka będzie gościem salonów Junior, Galeria Mokotów i Arkadia. W programie spotkań podpisywanie książki oraz atrakcyjny konkurs z nagrodami książkowymi.

Wyjątkowo długa linia została skonstruowana na podobieństwo kamienicy, a losy jej lokatorów stworzyły różnorodną historię życia, którą poznajemy od piwnic aż po najwyższe piętra. Mieszkańcy zmieniali się w miarę upływu czasu, lecz najgwałtowniejszy zwrot nastąpił po wybuchu II wojny światowej, wtedy niemal wszyscy zginęli w komorach gazowych Sobiboru i Majdanka albo podczas likwidacji getta. W powojennym świecie bardzo szybko wykreślono ich z pamięci. Jednak Hanna Krall w sposób niemal detektywistyczny odtworzyła barwne życiorysy przedwojennych mieszkańców lubelskiej kamienicy. Jedną z najważniejszych postaci była jej właścicielka, Franciszka Arnsztajnowa. Z zapartym tchem można śledzić życiorys Arnsztajnowej i narodziny niezwykłej przyjaźni łączącej ją z Józefem Czechowiczem. Zdumienie budzi siła namiętności dawnych kochanków - narzeczona Jana Arnsztajna, syna Franciszki, strzela sobie w serce nad grobem ukochanego mężczyzny. Przejmujący jest koniec życia przywódcy powstania w Sobiborze, Leona Felhendlera, który stracił rodzinę w obozie, pokonał kryzys, znajdując nową miłość i wrócił do Lublina, żeby zginąć od kuli nieznanego sprawcy tuż po zakończeniu wojny".

"Wszystko musi mieć swoją formę" - napisała Hanna Krall - "a nieobecność musi mieć formę szczególnie wyszukaną". Autorka umiejętnie szuka odpowiedniej formy, w której utrwali losy, nie pozwalając im odejść w zapomnienie. Linia jej twórczości układa się często w sposób nieprzewidywalny. Biegnie w przód, zawraca głęboko w przeszłość, zataczając koła. Jednocześnie, jak zauważył Krzysztof Kieślowski, pisarka bezustannie zaspokaja nasze "zapotrzebowanie na niesamowitość, przypadkowość czy nawet wzniosłość tragedii".

Wyjątkowo długa linia ukazała się nakładem Wydawnictwa a5.

Weekend z Nagrodą Literacką NIKE
Hanna Krall w warszawskich salonach EMPiKu

23 września (piątek), godz. 17.00 - EMPiK Junior Megastore, ul. Marszałkowska 116/122
24 września (sobota), godz. 16.00 - EMPiK, Galeria Mokotów, ul. Wołoska 12
25 września (niedziela), godz. 15.00 - EMPiK Arkadia, Centrum Handlowe Arkadia, ul. Jana Pawła II 82
Finaliści nagrody literackiej NIKE 2005