Z jednej strony dzieci uwielbiają dostawać najróżniejsze gadżety, z drugiej dobrze wiemy, że kiedy opadnie pierwszy entuzjazm po zerwaniu świątecznego opakowania, to właśnie z książkami mamy okazję spędzić więcej świątecznego czasu. Najlepiej oczywiście by Mikołaj zadbał o równowagę i przygotował zarówno wymarzoną zabawkę, jak i książkę dla dzieci.

Czy będziesz moim przyjacielem?

Jak wybrać mądre książki dla dzieci na prezent?

Nie jest łatwo zdecydować, jaki z setek tytułów dziecięcych kupić na prezent. Jednak jeśli chodzi o święta, to najlepiej szukać książek, które będzie się nam przyjemnie czytało razem z dzieckiem. Wspaniale sprawdzą się zarówno tytuły o świętach, jak i o zimie, które dodatkowo wprowadzą nas w wyjątkowy nastrój. Ale dobrym pomysłem są też książki dotyczące tematów, które nasz czytelnik lubi. Dla jednych będą to dinozaury, dla innych klocki LEGO albo opowieści z dreszczykiem. Możemy też zaryzykować i sięgnąć po coś zupełnie nowego np. komiksy.

Nieco inaczej podchodzimy do kupowania książki na prezent dla dziecka dalszych członków rodziny czy przyjaciół. Przede wszystkim sięgnijmy wtedy po najświeższe nowości, bo w ten sposób zwiększymy szansę na to, że maluch nie ma jeszcze premierowego tytułu w swojej biblioteczce. Poza tym starajmy się wybierać książki z ponadczasowymi treściami i uniwersalnymi wartościami rezygnując z kontrowersyjnych tematów. Czyli na przykład nie kupujmy dziecku książki o wojnie, bo może być na nią jeszcze zbyt wrażliwe – taką literaturę zostawmy rodzicom, którzy najlepiej znają swojego małego czytelnika. Dobre będą tu piękne wznowienia klasyki (jak nowe wydanie „Ani z Zielonego Wzgórza”) baśnie, bajki, encyklopedie, książki przyrodnicze itd.

czy ryby piją wodę

Jeśli musimy kupić więcej książek dla dzieci na prezenty świąteczne w przedszkolu lub szkole, to starajmy się wybierać serie, w których jest wiele części (ale niewymagających czytania w kolejności). Dzieci nie tylko będą mogły przeczytać swoją część, ale też pożyczać sobie z kolegami kolejne tytuły! Czemu warto wybrać serię a nie oddzielne, przypadkowe książki? Ponieważ wtedy wszystkie części mają taką samą cenę, format, grafikę i temat. Na przykład młodsze przedszkolaki mogą dostać „Małe Atlasy”, starsze kilkulatki zachwycą się serią przyrodniczą „Opowiada o…”, a szkolniaki zatoną w „To, o czym dorośli ci nie mówią” (przyznacie, że nie ma bardziej zachęcającego tytułu dla nastolatków). Z kolei „Gwiazdkowy prosiaczek” wprowadzi każdego, niezależnie od wieku, w świąteczną atmosferę. W końcu J.K. Rowling jest znana ze swojego przygodowego stylu!

Gwiazdkowy prosiaczek

Książki na prezent – najlepsze tytuły

Niezależnie od tego, dla jakiego dziecka kupujemy prezent, to przede wszystkim zawsze dobierajmy tytuł do wieku. Dzięki temu zwiększamy szanse na to, by nasz czytelnik zachwycił się lekturą, a nie zniechęcił. I dlatego mam dla was przykładowe książki dobrane do konkretnego wieku.

Książki dla dzieci: 0-2 lata

Coraz częściej dzieci widują swoje babcie i dziadków tylko przy okazji świąt i wyjątkowych wydarzeń, dlatego warto uzupełnić dziecięcą biblioteczkę o tytuły, które będą się im kojarzyć z tymi chwilami, jak np. „Jadzia Pętelka odwiedza dziadków”.

Jadzia odwiedza dziadków

Jeśli chodzi o „Wspaniały prezent” to szczerze polecam przyjrzenie się całej serii „Krok po kroku”, ponieważ rośnie ona razem z dzieckiem. To znaczy, że znajdziecie w niej tytuły idealnie dopasowane do najmłodszych czytelników w wieku od urodzenia do dwóch, trzech lat.

wspaniały prezent krok po kroku

Książki dla dzieci 3-5 lat

Czas zimy i świąt to moment, gdy w długie, ciemne dni dzieci szczególnie potrzebują dobrego towarzystwa. Dlatego idealnie sprawdzą się tytuły mówiące o relacjach, jak na przykład „Czy będziesz moim przyjacielem” i inne bestsellerowe pozycje pisarza Sama Mcbratney’a. Domowym hitem na pewno będzie książka z najbardziej znanej w Polsce serii „Opowiem Ci…”, która tym razem skupia się w całości na ważnej postaci w czerwonym płaszczu: „Opowiem Ci mamo o świętym Mikołaju”. Trudno o lepszy wybór na bożonarodzeniowy wieczór.

opowiem ci mamo o świętym mikołaju

Na dłużej zatrzyma nas też przy wspólnym czytaniu tytuł będący marzeniem każdego fana aut, czyli „Co jest w środku. Pojazdy”. Ta książka to świetny prezent dla dziecka: zaciekawi pod względem tematycznym, a przy tym przekaże sporo cennej wiedzy.

ksiazka dla dzieci pojazdy

Książki dla dzieci 6-8 lat

Cudowna, wydana z dbałością, ale jednocześnie pogłębiająca dziecięcą (i rodzicielską) świadomość dotyczącą przyjaźni będzie pozycja „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku”. Mądra, empatyczna i pełna ciepła lektura – idealna na Boże Narodzenie.

Jestes prawdziwym przyjacielem pinku

Jeżeli natomiast lubimy w święta poczytać sobie wspólnie ciekawostki o otaczającym nas świecie, to idealnym tytułem będą „Czy ryby piją wodę” lub pięknie wydany, prawdziwie prezentowy album „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”. Dobrze przemyślane książki przyrodnicze pozwalają dzieciom odkrywać tajemnice naszego świata oraz w miły i przystępny sposób edukują na ważne tematy. Z resztą nawet najbardziej dorosły czytelnik może z nich wynieść kilka nieznanych wcześniej ciekawostek.

Tatry przewodnik dla dużych i małych

Książki dla dzieci 9-12 lat

Dla starszych dzieci i młodszych nastolatków warto wybrać tytuły, których czytanie nie skończy się po pierwszym razie. Pozycją w biblioteczce gwarantującej wielokrotne powroty czytelnicze jest na pewno „Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci” – trudno o lepszy i dokładniejszy zbiór wiedzy, który tak dobrze byłby dostosowany do potrzeb najmłodszych.

Britannica encyklopedia dla dzieci

Niełatwym, ale niesamowicie ważnym poznawczo i uwrażliwiającym tytułem, który pokochacie będzie przyrodnicza „Opowieść o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć”. To także świetny pretekst do rozmowy z dzieckiem na poważne tematy związane z naturą i ekologią. Podobne zalety ma wspaniały zbiór chronologicznie ułożonych ważnych wydarzeń z rozwoju ludzkości „Świat człowieka”.

Świat człowieka

Za to na koniec zostawiam prawdziwą perełkę artystyczną: jednocześnie wciągającą i poetycką opowieść graficzną „Życie”. To niezwykle piękna książka dla dzieci, którą można zachwycić się dosłownie w każdym wieku. Do tego tytułu dziecko na pewno chętnie wróci za wiele lat.

Lisa Aisato zycie

Więcej artykułów o książkach dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka. Po polecajki na święta zajrzyj do działu Prezentowniki

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com