Wakacyjny czas jest idealnym momentem do nadrobienia czytelniczych zaległości. W pociągu, na urlopie, w parku na świeżym powietrzu sięgamy po książki. Nawet jeśli lato spędzamy w mieście – wyobrażamy sobie wszystkie te miejsca, o których czytamy i nagle przenosimy się w egzotyczne zakątki, do nadmorskich miejscowości, czy mroźnych, dzikich krain. Warto dowiedzieć się więcej i zobaczyć te miejsca.

 

Gdzie dzieją się akcje naszych ulubionych powieści? Po jakich ulicach spacerują bohaterowie bestsellerów? Przeczytajcie, gdzie warto pojechać książkowym szlakiem lub dowiedzcie się, czy będą w podróży nie jesteśmy przypadkiem w miejscu znanym z książek.

Nawet jeśli myślicie, że wakacje już się kończą - Wasza wakacyjna przygoda może się dopiero zacząć!

 

Tropem morderców - Skandynawia

Skandynawia kojarzy nam się z kryminałami. Choć w rzeczywistości uchodzi za jeden z bezpieczniejszych rejonów na świecie, z niewielkim odsetkiem przestępczości – w książkach zostaje przedstawiana jako kolebka zła… Co warto zobaczyć będąc na literackiej ścieżce zbrodni?

Polecamy odwiedzić m. in. norweskie miasto Larvik, miejsce akcji książki „Psy gończe”, leżące w regionie Vestfold. Pozornie spokojne miasteczko skrywa tajemnice zabójstw młodych kobiet oraz zagadkę, którą po 17. latach przyszło rozwiązać Williamowi Wistingowi. Teraz pracuje on nad sprawą domniemanego porwania młodej dziewczyny – w najnowszej powieści
Felicia zaginęła”.

Z kolei jeśli planujecie udać się w podróż do Oslo – zwiedzicie tutaj jedno z najcięższych więzień w Norwegii. Oprowadzi Was sam Jo Nesbo, dzięki książce „Syn”. W takim miejscu naprawdę poczujecie kryminalny klimat!

Na niesamowite krajobrazy, pola, pustkowia, odzwierciedlenie książkowych scenerii, natraficie w Skogli. Uważajcie na przestępstwa narkotykowe… to główny motyw dziejącej się tam kryminalnej intrygi spod pióra Levi’ego Henriksena.

Wybierając się do Szwecji warto wiedzieć, że niektóre biura podróży na świecie organizują też wycieczki do Ystad – miejsca skąd pochodzi słynny komisarz Kurt Wallander – bohater licznych powieści Henninga Mankella.

 

Śródziemnomorskie wojaże

Pora na cieplejszy klimat. Uroki dawnej Barcelony możecie podziwiać w twórczości Carlosa Zafona. Kolorowe kamienice, opuszczone posiadłości skrywające tajemnice, piękne ogrody, ulice wykładane kamieniem, oglądane w delikatnym świetle starych, naftowych latarni. Brzmi pięknie, prawda?  „Cień wiatru” to dla wielu nie tylko jedna z najciekawszych książek, ale i uchodzi ona za powieść, która w magiczny sposób przedstawia Hiszpanię, tak że aż pragnie się ją odwiedzić w poszukiwaniu Cmentarza Książek Zapomnianych.

Sąsiednie Włochy, kolebka renesansu, wielu kojarzą się z powieściami Dana Browna (wszyscy czekamy na premierę jego najnowszej książki - "Początek"). „Kod Leonarda da Vinci”, „Anioły i demony”, „Inferno” oraz „Cyfrowa Twierdza” stały się dla nas inspiracją do odwiedzenia placu św. Piotra, Panteonu, Fontanny Czterech Rzek na placu Navona czy nawet najstarszej paryskiej stacji kolejowej Saint-Lazare.

 

Z detektywem do Hogwartu

Londyn to miasto legendarnego detektywa. Zobaczyć jego biuro na Baker Street 221B to nie lada gratka dla fanów „Shelocka Holmesa”. Możecie wypić pyszną angielską herbatę w Linda Cafe, przenocować w Langham Hotel, a także zwiedzić cały dom Holmesa, który dotychczas widzieliście tylko oczyma wyobraźni.

Pamiętamy też, że Wielka Brytania to również ojczyzna magii i „Harry’ego Pottera”. Miejsc z książek oraz filmów o młodym czarodzieju tutaj nie zabraknie! Wybierzcie się do King’s Cross, gdzie staniecie na sławnym peronie 9 ¾, by choć przez chwilę móc poczuć się jak uczniowie w drodze do Hogwartu. 

 

Czar orientu

Azja – znacznie bardziej odległa kraina, kusząca egzotyką. Fani książek podróżniczych powinni udać się śladem reportaży Marka Pindrala – zacząć od zwiedzania Tybetu, zobaczyć Wielki Mur, miejsce gdzie odbywała się Olimpiada czy Zakazane Miasto. Niezwykłe widoki czekają nas też w Nepalu, u stóp najwyższej góry na świecie. Czytelnicy „Wszystko za Everest” z pewnością marzą o dotarciu do Everest Base Camp. To byłaby przygoda życia!

 

Polska jak długa i szeroka

Cudze chwalicie, swojego nie znacie… Zygmunt Miłoszewski upodobał sobie trzy miasta, które warto zobaczyć. I tak, wraz z jego książkami, podążając szlakiem Teodora Szackiego, rozwiążecie kryminale zagadki Sandomierza („Ziarno prawdy”), odwiedzicie Olsztyn (z książką „Gniew”) i Warszawę („Uwikłanie”). Przeglądając bardziej wakacyjną trasę – z Remigiuszem Mrozem pojedziecie w góry, a dokładniej w Tatry, by wśród Czerwonych Wierchów zbadać zagadkę zabójstwa młodej kobiety. Czemu więc nie odwiedzić Kościeliska, które jest tłem „Trawersa”?

Od gór po morze, czyli pora na Trójmiasto. Tam królowa kryminału – Katarzyna Bonda – osadza miejsce akcji swoich powieści. Lektura „Pochłaniacza” to idealny pretekst, by poznać mroczne zakamarki Gdańska (zakochać się w starówce) i Sopotu.

 

Ciekawe, czy odwiedzając te miejsca będziemy w stanie przenieść się oczami wyobraźni na karty książki i choć przez moment poczuć się jak jej bohaterzy.

A może to też fajny, oryginalny pomysł na końcówkę wakacji i spontaniczny wyjazd, na który zamiast przewodnika zabierzmy do plecaka ulubioną książkę. Tak, by ruszyć jej szlakiem i wertując strony wybierać dalszą trasę. To z pewnością będzie prawdziwa, niezapomniana przygoda!

Podpowiedzi i propozycje powieści, które mogą posłużyć Wam jako nietypowa mapa znajdziecie na empik.com.