Dlaczego gra polskiego studia jest obecnie jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku? Oczywiście za sprawą międzynarodowego rozgłosu, jaki przyniósł „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, który pięć lat temu podbił serca graczy na całym globie. Czy nowe dzieło CD Projekt RED pobije sukces Geralta z Rivii?

Cyberpunk – co to takiego?

W świecie literatury science-fiction z biegiem lat powstawało wiele różnych odłamów, wyróżniających się pewnymi cechami. Jedną z takich fantastyczno-naukowych wizji jest cyberpunk, którego głównym założeniem jest połączenie człowieka oraz maszyny.

Dzisiejsza rzeczywistość mocno oddziela to, co techniczne od tego, co naturalne. Jednak takie urządzenia jak chociażby rozrusznik serca, mocno zainspirowały twórców fantastyki naukowej, którzy poszli o krok dalej. W cyberpunkowych wizjach ludzkie ciało jest ulepszone za pomocą technologii, a takie elementy jak broń stają się integralną częścią organizmu. Przy cyberpunkowych możliwościach szkielet Wolverine’a wzmocniony adamantium to zabawka dla dzieci. Często świat cyberpunku zakłada również istnienie cyberprzestrzeni, gdzie życie rozgrywa się równolegle do rzeczywistości. Traktuje o tym, chociażby słynny „Matrix”, który swoją drogą ma trochę wspólnego z „Cyberpunkiem 2077”, ale do tego dojdziemy później.

 

Cyberpunk 2077 - Edycja standardowa (PC)

 

Niezwykła fabuła RPG

Coraz więcej nowych gier bazuje w bardzo dużej mierze na opowieści. Fabularne momenty gry pochłania się równie chętnie co rozdziały książki czy filmowe sceny. Cyberpunk 2077 nie jest wyjątkiem. Choć gracze otrzymają ogromny, otwarty świat, pierwsze skrzypce odgrywać będzie intrygująca fabuła, która przez całą grę utrzyma nas w napięciu.

CD Projekt RED zaczerpnęli pomysł na nową produkcję z papierowej gry „Cyberpunk2020” autorstwa Mike’a Pondsmitha, która w 1995 roku cieszyła się w Polsce ogromną popularnością.

Głównym bohaterem „Cyberpunku 2077” jest V – najemnik, który przedostaje się do coraz głębszych, a przy tym mroczniejszych poziomów przestępczego świata Night City, w których rozgrywa się akcja gry. Nowe dzieło polskiego studia to nie tylko liniowa opowieść drogi głównej postaci, ale zdecydowanie bardziej brutalna, a momentami wręcz tragiczna historia świata, który mimo olbrzymiego skoku technologicznego, zachował dawne przywary, jak np. podział klasowy.

Tym, co jest udarzejące podczas przechadzki po Night City, jest wszechobecne ubóstwo zestawione z najbardziej wymyślnymi technicznymi nowinkami.

 

Cyberpunk 2077 - Edycja standardowa (PlayStation 4)

 

Jak wygląda „Cyberpunk 2077”?

W 2019 roku opublikowano obszerny gameplay z wciąż powstającej gry. Mogliśmy na nim obserwować, jak bohater wykonuje jedną z przygotowanych przez twórców misji. Niektóre elementy wyglądu bohaterów czy specyfika silnika gry przywodzą na myśl „Wiedźmina”, jednak futurystyczna otoczka szybko zaciera to wrażenie i każe skupiać się m.in. na operacjach mających na celu zdobycie umiejętności lub ulepszenie funkcjonalności, jak na przykład: zwiększenie zasięgu wzroku czy sprawniejsze posługiwanie się bronią. CD Projekt RED nie ucieknie jednak od porównań. Silnik REDengine 4 zastosowany w „Cyberpunku 2077” jest ewolucją trzeciej wersji, która napędzała starcia Geralta z potworami. Są więc podobieństwa jak chociażby zachowania postaci niezależnych, ale też sporo nowości.

Grafika w grze imponuje, przez co trudno się dziwić, że wymagania dla komputerów PC znacznie wzrosły względem trzeciej odsłony „Wiedźmina”. Efekty wizualne już doceniono, o czym świadczy wyróżnienie podczas gali Game Critics Awards w 2018 roku.

Sporą część graczy na pewno ucieszył fakt, że mimo zapowiadanych premier nowych konsol PlayStation i Xbox, tytuł ukaże się jeszcze na PS 4 i Xbox One.

Jednym z ciekawych rozwiązań, o których warto wspomnieć, są postaci niezależne (NPC). Chodzi o bohaterów, których podczas rozgrywki mijamy na ulicy lub kupujemy od nich potrzebny asortyment. Twórcy „Cyberpunku” postawili na realizm, wprowadzając harmonogramy, którymi kierują się właściciel sklepu czy handlarz bronią. W konsekwencji nie zrobimy zakupów w środku nocy ani nie poszerzymy arsenału za dnia. Wprowadza to pewne utrudnienia, które jednak dobrze znają fani „Wiedźmina”.

 

Cyberpunk 2077 - Edycja standardowa (Xbox One)

 

Data premiery „Cyberpunk 2077”

Optymistyczny scenariusz CD Projekt RED, który zakładał ukazanie się gry w kwietniu tego roku, szybko został zweryfikowany. Dziś wiemy już, że w „Cyberpunk 2077” będziemy mogli zagrać 19 listopada. W międzyczasie zaczęła się intensywna promocja tytułu. Na 11 czerwca planowano wydarzenie Night City Wire, podczas którego miał zostać zaprezentowany nowy gameplay. Na szczęście opóźnienia związane z pandemią COVID-19 nie wpłynęły znacząco na promocję gry, a jedynie odsunęły pokaz na 25 czerwca. Będzie to kolejny krok, który ma zachęcić niezdecydowanych na nabycie gry w przedsprzedaży oraz jeszcze bardziej podsycić apetyty na samą rozgrywkę.

„Matrix” w „Cyberpunku”?

Na koniec wspomniana kwestia związku między „Matrixem” a „Cyberpunkiem 2077”. Po pierwsze, świat wykreowany w grze w wielu aspektach jest niezwykle bliski temu, co oglądaliśmy w filmach Wachowskich. Może właśnie dlatego przedstawiciele CD Projekt RED zgłosili się do Keanu Reevesa, który wcielił się w postać Johnny’ego Silverhanda. Obecność hollywoodzkiej gwiazdy w grze stworzonej przez polskiego dewelopera to niesłychane wydarzenie i świetny marketingowy zabieg. Wkroczenie słynnego aktora na scenę podczas imprezy E3 w 2019 roku wywołało komentarze nie tylko w świecie fanów gier. Rola filmowego Neo nie ma być tylko epizodyczna. Johnny Silverhand będzie ważną postacią, która towarzyszy nam w czasie gry.

Premiera zbliża się wielkimi krokami, a im więcej wiemy na temat gry „Cyberpunk 2077”, tym bardziej stajemy się niecierpliwi. Gra dostępna jest w przedsprzedaży, a już niebawem możemy dowiedzieć się więcej o tym fantastycznym świecie dzięki oficjalnej książce oraz specjalnemu poradnikowi.