Spis treści:
  1. „Chyłka” – kolejność czytania książek
  2. Cykl o Zaorskim - kolejność czytania książek
  3. „Behawiorysta” – kolejność czytania książek
  4. Forst – kolejność czytania książek
  5. Ove Løgmansbø – kolejność czytania książek
  6. „W kręgach władzy" - kolejność czytania książek
  7. Inne książki Remigiusza Mroza

Niemniej z racji licznych cykli wydawanych na przestrzeni lat, podpowiadamy jak czytać książki Remigiusza Mroza, żeby nie ominąć żadnej z pozycji należącej do serii. Pisarz nierzadko lubi wracać po dłuższym czasie do niektórych bohaterów. Dlatego nasze podsumowanie może przydać się także tym, którzy zaprzestali lektury, mylnie zakładając, że cykl się zakończył. Z tym poradnikiem dowiesz się, jaka jest kolejnosć czytania „Chyłki", książek o Zaorskim, Forsta i innych najpopularniejszych serii, ale też odkryjesz nieco inne oblicze polskiego króla kryminałów. 
 

Książki Remigiusza Mroza kolejność nowe


 

„Chyłka” – kolejność czytania książek

Bez wątpienia najwięcej trudności z zachowaniem odpowiedniej kolejności czytania książek Remigiusza Mroza można mieć w przypadku ksiązek o „Chyłce” Najliczniejszy cykl thrillerów prawniczych liczy sobie w momencie pisania tego tekstu piętnaście tomów. Poszczególne książki to zazwyczaj zamknięte historie, więc czytelnik może chwycić dowolny tom „Chyłki” w kolejności i zacząć swoją przygodę z jedną z najważniejszych serii w polskiej literaturze sensacyjnej. Jednak każdy miłośnik książkowych serii zapewne lubi obserwować rozwój bohaterów i ich życiowe decyzje. Dlatego tym, którzy dotąd nie mieli styczności z Joanną Chyłką, polecamy lekturę od pierwszego tomu, czyli „Kasacji”.   Dalej serię warto czytać w następującej kolejności:

Chyłka - książki po kolei

  1. „Kasacja”
  2. „Zaginięcie”
  3. „Rewizja”
  4. „Immunitet”
  5. „Inwigilacja”
  6. „Oskarżenie”
  7. „Testament”
  8. „Kontratyp”
  9. „Umorzenie”
  10. „Wyrok”
  11. „Ekstradycja”
  12. „Precedens”
  13. „Afekt”
  14. „Egzekucja”
  15. („Langer")
     

Chyłka książki kolejność - Werdykt
 

Wszyscy fani powinni też koniecznie sięgąć po jedną z najnowszych tytułów Remigiusza Mroza Langer" opowiadającą historię mordercy, którego dobrze znają wszyscy fani Joanny Chyłki. Ta część stanowi niejako spin-off serii i spokojnie można go czytać w dowolnej kolejności względem książek o Chyłce.
 

Książki o Chyłce kolejność Langer
 

Cykl o Zaorskim - kolejność czytania książek

Cykl z Sewerynem Zaorskim to jeden z nowszych pomysłów Mroza. Pierwszy tom miał premierę w 2019 roku. Po każdej powieści autor pozostawiał czytelników w niepewności. Czy mogą liczyć na dalsze perypetie Seweryna i Burzy? Jak ułożą się relacje między głównymi bohaterami? Jak przyznał w jednym z wywiadów sam Mróz, w tej serii odnajdziemy najbardziej rozbudowany wątek romantyczny w jego dotychczasowej twórczości. Dla części czytelników może on być równie wciągający jak kryminalne zagadki, które muszą rozwikłać bohaterowie z Żeromic. Póki co pisarz wydał cztery tomy tej sagi, ale wciąż kilka wątków pozostaje nierozwiązanych, co zwiastuje kolejne powieści. W przeciwieństwie do serii „Chyłka” kolejność w „Głosach z zaświatów" jest ważna. W przypadku Seweryna Zaorskiego wątki obyczajowe są na tyle istotne, że czytanie w dowolnej kolejności mija się z celem. Polecamy zatem podczas czytania książek Remigiusza Mroza o Zaorskich trzymać się następującej kolejności:

Cykl o Zaorskim - książki po kolei

  1. „Listy zza grobu”
  2. „Głosy z zaświatów”
  3. „Szepty spoza nicości”
  4. „Obrazy z przeszłości”
  5. „Światła w popiołach"
     

Zaorski książki kolejność Światła w popiołach
 

„Behawiorysta” – kolejność czytania książek

Aby pojedyncza powieść zamieniła się w serię książek, warunkiem koniecznym jest bohater, z którym zarówno autor, jak i czytelnicy nie chcą się rozstawać. Taką postacią jest niewątpliwie były prokurator Gerard Edling. Jest on znany nie tylko z ekscentrycznego charakteru, ale również biegłej znajomości kinezyki – działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Wydalony dyscyplinarnie ze służby Edling znalazł się na krańcu kariery zawodowej, jednak jego umiejętności są jeszcze raz potrzebne. Tak rozpoczyna się „Behawiorysta”, pierwszy tom cyklu książek Remigiusza Mroza z 2016 roku. I kiedy wydawało się, ze mimo ciekawej osobowości Edling nie doczeka się kontynuacji, bohater wrócił trzy lata później, a obecnie jest to trylogia, którą najlepiej przeczytać w chronologicznej kolejności:

Behawiorysta - książki po kolei

  1. „Behawiorysta”,
  2. „Iluzjonista”,
  3. „Ekstremista”
     

Behawiorysta mróz kolejność

 

Forst – kolejność czytania książek

Remigiusz Mróz przyzwyczaił już, że lubi mieszać ze sobą różne konwencje i kosztować odmiennych gatunków. W swojej bogatej bibliografii ma jednak serię stosunkowo klasycznych kryminałów z Wiktorem Forstem. Komisarza poznajemy przy okazji mrocznej i wielopoziomowej sprawy w powieści „Ekspozycja” i zostajemy z nim na długie siedem tomów. Zwłaszcza pierwsze tytuły warto czytać w chronologicznej kolejności, ponieważ chociażby sprawa z drugiej części, czyli „Przewieszenia” wiąże się z fabułą pierwszego tomu. Kolejność czytania tych książek Remigiusza Mroza jest zatem nieprzypadkowa:

Forst - książki po kolei

  1. „Ekspozycja”
  2. „Przewieszenie”
  3. „Trawers”
  4. „Deniwelacja”
  5. „Zerwa”
  6. „Halny”
  7. „Przepaść”
  8. „Widmo Brockenu"

Komisarz Forst - kolejnosć - przepaść

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Ove Løgmansbø – kolejność czytania książek

Ciekawym eksperymentem Remigiusza Mroza było wydanie trzech powieści pod farerskim pseudonimem Ove Løgmansbø. Książki rzekomego pisarza z Wysp Owczych również zyskały sporą popularność, jednak „śledztwo” polonii mieszkającej na tym zależnym od Danii terytorium sprawiło, że prawdziwa tożsamość autora szybko wyszła na jaw. A szkoda, bo być może dziś moglibyśmy przeczytać więcej powieści w stylu kryminałów skandynawskich, rozgrywających się w tych malowniczych okolicznościach przyrody. Do tzw. trylogii z Wysp Owczych zalicza się:

Ove Løgmansbø - książki po kolei

  1. „Połów”
  2. „Enklawa
  3. „Prom”
     

Remigiusz Mróz pod pseudonimem połów enklawa prom
 


 

„W kręgach władzy" - kolejność czytania książek

Mieliśmy już thrillery prawnicze, małomiasteczkowe kryminały i ekscentrycznych specjalistów. Czas na politykę na najwyższych szczeblach władzy. O tym opowiada sensacyjna trylogia w kręgach władzy. Seria rozpoczyna się od „Wotum nieufności”, gdzie szybko wpadamy w sam środek spisku wśród najważniejszych polityków. Mróz w ciekawy sposób łączy bohaterów, którzy na pierwszy rzut oka reprezentują zgoła odmienne wartości. Sama intryga również nie pozwala oderwać się na dłużej od książki. Dalszy ciąg kryzysu w kręgach władzy poznajemy w „Większości bezwzględnej”, natomiast kulminacja wydarzeń następuje we „Władzy absolutnej”, gdzie poznajemy coraz więcej szczegółów spisku.

„W kręgach władzy" - książki po kolei

  1. „Wotum nieufności”
  2. „Większość bezwzględna"
  3. „Władza absolutna”

 

W kręgach władzy Remigiusz Mróz kolejność. wotum nieufności
 

Inne książki Remigiusza Mroza

Na koniec jeszcze jedna, dość osobliwa seria. Grono czytelników oczekuje od Remigiusza Mroza kolejnych kryminałów i wyzwań dla ulubionych detektywów. Pisarz nieraz jednak udowodnił, że nie samym kryminałem żyje. Na długo przed napisaniem „Projektu Riese”, Mróz porwał się na odyseję kosmiczną. „Chór zapomnianych głosów” opowiada o perturbacjach kosmicznej misji statku, który wyruszył z Ziemi w celu znalezienia planety możliwej do skolonizowania. Jednak po wybudzeniu się głównego bohatera z wieloletniego snu okazuje się, że nic nie poszło tak, jak planowano. „Chór zapomnianych głosów” pojawił się w księgarniach w 2014 roku i podobnie jak bohaterowie powieści, dalsze losy na długo pozostawały w uśpieniu. Autor nie zapomniał jednak o Håkonie Lindbergu i w 2020 roku zaprezentował „Echo z otchłani”. To bezpośredni dalszy ciąg wydarzeń z pierwszego tomu i zarazem zupełnie nowy klimat, orbitujący między science-fiction i powieścią postapo.
 

Remigiusz Mróz projekt riese
 

Chociaż jest ich niemało, to jeszcze nie wszystkie serie Remigiusza Mroza, o których moglibyśmy wspomnieć. Jest chociażby jeden z pierwszych literackich sukcesów, czyli trylogia historyczna Parabellum czy też serie z Damianem Wernerem oraz świeża propozycja z Iną Kobryn. Niezależnie od tego, czy sięgniecie po „Chyłkę”, czy po inne książki Remigiusza Mroza, z pewnością zapewnią wam odpowiednią dawkę emocji.
 

książki Remigiusza Mroza pakiet
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Remigiusz Mróz / fot. Olga Majrowska / materiały z oficjalnej strony autora.