John Grisham – mistrz prawniczych thrillerów

Każdy fan szeroko pojętej literatury sensacyjnej musiał przynajmniej raz w życiu otrzeć się o prozę Johna Grishama. Twórczość amerykańskiego autora obrosła już legendą, a on sam nie zamierza spocząć na laurach i wciąż pozostaje aktywny zawodowo. Jego najnowsza książka, „Czas łaski” to domknięcie trylogii, której bohaterem jest młody prawnik Jake Brigance oraz prawdziwy powrót do korzeni – w końcu pierwsza część, „Czas zabijania” była debiutem literackim Grishama.

czas łaski

Na czym polega fenomen jego książek? Przede wszystkim to świetnie zaplanowana rozrywka dla wszystkich czytelników szukających w literaturze zastrzyku adrenaliny i spraw kryminalnych czekających na rozwikłanie. Grisham świetnie łączy konkretny, momentami wręcz oszczędny styl z umiejętnością precyzyjnego budowania narracji. Potrafi co do najmniejszego szczegółu zaplanować przebieg wydarzeń i prowadzić czytelnika przez kolejne sekrety i zwroty akcji – trudno się od tego oderwać. Grisham nigdy nie dążył do literackiej rewolucji czy zdekonstruowania literatury sensacyjnej – zamiast tego porusza się wśród tropów typowych dla thrillerów z niemal chirurgiczną precyzją. I to naprawdę działa!

Autor zasłynął upodobaniem do thrillerów prawniczych. Znajdziemy w nich sprawy niemożliwe do rozwiązania, wyroki ławy przysięgłych, zeznania świadków, niesprawiedliwe werdykty i wszystko to, czego moglibyśmy się spodziewać po tego typu historiach. Nic dziwnego – w końcu sam autor z wykształcenia i zawodu jest prawnikiem. Jeżeli podoba wam się twórczość Harlana Cobena czy Toma Clancy’ego, książki Johna Grishama na pewno również przypadną wam do gustu. Jednak dla wielu nowych czytelników obszerna bibliografia autora „Raportu Pelikana” może na początku stanowić wyzwanie. Gdzie zatem zacząć przygodę z czytaniem Grishama?

John Grisham

John Grisham / Fot. Michael Lionstar / Materiały wydawnictwa Albatros


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne teksty:


Czas zabijania, zapłaty i łaski, czyli trylogia Jake’a Brigance’a

Jeżeli chcecie możliwie najlepiej poznać Johna Grishama, najlepszym pomysłem będzie rozpoczęcie swojej literackiej przygody od trylogii o przygodach Jake’a Brigance’a, na którą składają się „Czas zabijania”, „Czas zapłaty” i  świeżo wydany „Czas łaski”. Znajdziecie tu wszystko, co w jego prozie najlepsze: misternie budowane napięcie, chwytające za gardło sceny na sali sądowej, fabułę pełną przemyślanych zwrotów akcji i bohatera, do którego nie sposób się nie przywiązać. A do tego całość podlana została gęstą atmosferą południa Stanów Zjednoczonych.

Historia ambitnego prawnika pozwoli nam spojrzeć na twórczość autora z szerszej perspektywy. Debiutancki „Czas zabijania” ukazał się w 1983 r, „Czas zapłaty” w 2013, a „Czas łaski” pojawił się w USA jeszcze w 2020. Dzięki temu możemy na własne oczy zobaczyć, jaką drogę przeszedł Grisham jako autor.

Grisham czas zabijania

Do tego teraz jest najlepsza okazja, by zapoznać się z tymi pozycjami – zwłaszcza, jeśli jesteście fanami audiobooków. Cała trylogia Grishama właśnie ukazała się jako produkcja oryginalna Empik Go i Wydawnictwa Albatros. Lektor Filip Kosior jak nikt radzi sobie z czytaniem kryminałów i thrillerów (ma na koncie m.in. audiobooki na bazie książek Harlana Cobena, Zygmunta Miłoszewskiego czy Jakuba Szamałka), a jego interpretacja idealnie podkreśla atmosferę budowaną przez Grishama oraz charakter samego Jake’a Brigance’a. Audiobooki na bazie trylogii Grishama to prawdziwa gratka zarówno dla nowych słuchaczy, jak i starych fanów autora.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Empik Go, klikając w grafikę poniżej.

Grisham audiobook empik go

Książki Johna Grishama – gdzie zacząć?

A co z pozostałymi dziełami autora „Czasu zabijania”? Nowi czytelnicy mogą odetchnąć z ulgą – każda powieść Grishama to zamknięta całość, więc wybierzcie dowolny tytuł bez obaw, że coś będzie dla was niezrozumiałe czy zbyt mocno powiązane z inną powieścią. Dobrym pomysłem jest odkrywanie książek Johna Grishama chronologicznie. To nie tylko okazja do przejścia twórczej drogi autora razem z nim, ale też wywołująca łezkę wzruszenia podróż do przeszłości. Lata 90. ubiegłego wieku to mimo wszystko zupełnie inne realia, zwłaszcza pod względem technologicznym. Jeżeli odczuwacie nostalgię do epoki ceglastych telefonów, pagerów czy faksów, będziecie zadowoleni.

Możecie także pójść kluczem największych hitów – kilka książek Grishama mocno zapisało się na kartach światowej popkultury, jak chociażby „Raport Pelikana”, „Firma” czy „Klient”. Te tytuły świetnie przetrwały próbę czasu i do dzisiejszego dnia pozostają w kanonie najlepszych książkowych thrillerów. Na przestrzeni lat doczekały się także hitowych ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie np. wspomniany wyżej „Raport Pelikana” z Julią Roberts i Denzelem Washingtonem.

Grisham firma

Warto także przystanąć na chwilę i zastanowić się, dlaczego właściwie chcecie poznać twórczość Grishama? Co was w niej najbardziej zaintrygowało? Jeżeli to właśnie elementy sądownicze wydały się najbardziej ciekawe, sięgnijcie po jedną z książek najmocniej osadzonych w prawniczych klimatach – jak np. „Demaskator” lub „Samotny wilk”.  Jeżeli szukacie czegoś nieco odmiennego od tradycyjnych tematów podejmowanych przez autora, zainteresuje was np. „Zawodowiec” albo świeżo wydane „Wichry Camino”, którym bliżej do klasycznego kryminału w wakacyjnej scenerii.

Wichry Camino

Co ciekawe, John Grisham stworzył nie tylko książki sensacyjne dla dorosłych – jest także autorem serii powieści młodzieżowych „Theodore Boone” o przygodach tytułowego, trzynastoletniego detektywa. Na dzień dzisiejszy cykl liczy 6 tomów i stanowi dla nastolatków fantastyczne wprowadzenie do świata literackich thrillerów. Historie Theo Boone’a konstrukcyjnie przypominają opowiadania o Sherlocku Holmesie – każda z książek to osobna zagadka kryminalna, którą musi rozwikłać bohater, więc bez problemu można je poznawać osobno, bez znajomości poprzednich.

Grisham afera

Jakie książki Grishama najbardziej was zainteresowały? Dajcie znać w komentarzach. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały Empik Go / Wydawnictwa Albatros.