Autorka: Ewa Świerżewska

Przecinek i Kropka

Dzieci uczą się mówić w różnym tempie, jednak około 2. roku życia niemal wszystkie wypowiadają już pierwsze słowa, a niektóre budują proste zdania. Rodzice z utęsknieniem wyczekują wyrazów świadczących – w ich mniemaniu – o tym, kto jest dla dziecka najważniejszy: „mama”, „tata” , „baba”, a potem kolejnych, bardziej skomplikowanych. Gdy ich zbyt długo nie słyszą, zaczynają się niepokoić i zastanawiać, czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo.

Kiedy do logopedy?

Jeśli taki stan się utrzymuje przez dłuższy czas, dziecko trafia do logopedy, którego rolą jest ocena stanu rozwoju mowy dziecka, a także, jeśli sytuacja tego wymaga, interwencja terapeutyczna. Zazwyczaj jednak wystarczą proste, stosowane w domu ćwiczenia, by w krótkim czasie zaobserwować postęp. I tu właśnie upatrywać należy jednego ze źródeł fenomenu serii o Puciu.

Autorka, Marta Galewska-Kustra, jest logopedą i pedagogiem. Równolegle do pracy naukowej, specjalizuje się w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji u dzieci. Dlatego właśnie zaproponowane przez nią rozwiązanie – wykorzystanie prostych, interesujących dla najmłodszych historyjek, z głównym bohaterem w podobnym do czytelnika wieku, do ćwiczenia rozmaitych umiejętności związanych z rozwojem mowy, okazuje się takie skuteczne.

W jakiej kolejności czytać książki o Puciu?

Seria książek o Puciu jest bardzo dobrze przemyślana. Autorka bierze pod uwagę naturalny rozwój mowy i dostosowuje do niego treści i poziom trudności kolejnych tomów. Nie ma tu żadnego przypadku, dlatego ważne jest, aby – szczególnie na początku, starać się trzymać założonej kolejności.

„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”

Pucio uczy się mówić

To jest propozycja na początek. Można po nią sięgnąć już z najmłodszymi dziećmi, w 2. roku życia. W krótkich opowiadaniach i na towarzyszących im ilustracjach poznajemy Pucia, jego rodzinę i psa Funia. Wszystko, co się tu dzieje, nawiązuje do prostych codziennych czynności i zdarzeń, z którymi dziecko ma do czynienia każdego dnia, dzięki czemu jest duża szansa, że się zaangażuje. Na kolejnych kartonowych stronicach pojawiają się scenki podczas zabawy, wizyty u dziadków czy kąpieli, a towarzyszą im wypisane wyrażenia dźwiękonaśladowcze, takie jak: puk-puk czy hau-hau oraz samogłoski używane już przez dzieci około roku.

Praca z tą książką to przede wszystkim zachęcanie dziecka do nazywania przedmiotów i powtarzania dźwięków, czyli działania wspierające naturalny rozwój mowy dziecka.

„Pucio mówi pierwsze słowa”

Pucio mówi pierwsze słowa

Pucio skończył już dwa lata, więc zna i rozumie pierwsze słowa, wypowiada je i układa z nich proste zdania. Krótkim tekstom towarzyszą całostronicowe ilustracje, a występujące na nich przedmioty – wraz z podpisem, wyróżnione są na obrazkach. Mały czytelnik kontynuuje naukę przez zabawę, a nieco starszy może podejmować pierwsze próby samodzielnego czytania.

„Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”

Pucio ćwiczenia z mówienia

Trzeci tom serii o Puciu wspiera rozwój kolejnych umiejętności językowych dziecka i przeznaczony jest dla maluchów w wieku około 3 lat. Jeszcze więcej nowego słownictwa, a do tego początek przygody ze zdaniami złożonymi, a także innymi zagadnieniami gramatycznymi, jak na przykład odmiana rzeczowników i czasowników.

„Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”

Pucio na wakacjach

Jak sam tytuł wskazuje, czwarty tom przygód Pucia przeznaczony jest dla dzieci uczęszczających do przedszkola, czyli tych w wieku od 3 do 6 lat. Uczestnicząc w przygodach bohatera podczas wakacyjnego wyjazdu, czytelnicy ćwiczą artykulację głosek, a zarazem wymowę rozmaitych wyrazów. Obserwując swoje dziecko i towarzysząc mu podczas obcowania z książką, rodzice mają możliwość sprawdzania na bieżąco, jak rozwija się mowa dziecka i w razie czego, odpowiednio wcześnie udać się po poradę do logopedy. Świetna książka do czytania właśnie podczas wakacji z dzieckiem.

„Pucio umie opowiadać”

Pucio umie opowiadać

Po nauce głosek, wyrazów i opanowaniu umiejętności budowania zdań, czas na ćwiczenie opowiadania. I właśnie zdobywanie tych kompetencji wspiera piąty tom z serii o Puciu. Bohater oczekuje narodzin rodzeństwa, a to wiąże się z przeżywaniem rozmaitych emocji i zadawaniem pytań, Uczestniczący w tak ważnych chwilach z życia Pucia mały czytelnik, korzystając z zamieszczonych pod ilustracjami mniejszych grafik, zaczyna opowiadać, opisywać zdarzenia, zachowania i uczucia.

Dodatkowe atrakcje

Seria o Puciu

Tym pięciu podstawowym tomom z serii towarzyszą dodatkowe elementy, takie jak mniejszych rozmiarów książeczki „Pucio mówi dzień dobry”, „Pucio mówi dobranoc”, „Co robi Pucio?” i „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”, a także gry edukacyjne i puzzle: „Pucio. Co tu pasuje?”, „Pucio. Pierwsze zabawy”, „Pucio. Czego brakuje”, „Pucio. Domino”.

Fenomen serii o Puciu

Przyglądając się książkom Marty Galewskiej-Kustry nieco bliżej, jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega fenomen serii o Puciu. Po pierwsze, o czym już wspominałam powyżej, ogromne znacznie ma merytoryczne przygotowanie autorki i niezwykła umiejętność przełożenia teorii na praktykę. Druga rzecz to postać bohatera – Pucio jest bliski dzieciom – autentyczny, zabawny, nie sposób go nie lubić. Kolejna kwestia: ilustracje – proste, a zarazem pogodne obrazki pozwalają poznawać świat, nawet gdy jeszcze nie umie się czytać. Nie bez znaczenia jest też sposób wydania – kartonowe stronice gwarantują trwałość książki, co przy małych dzieciach jest nie do przecenienia, a zaokrąglone rogi zapewniają bezpieczeństwo. No i na koniec coś, od czego pewnie powinnam była zacząć, a mianowicie fakt, że książki o Puciu stanowią serię. Jeśli rodzic weźmie do ręki pierwszy tom i zobaczy, że zarówno dziecko, jak i on, sięgają po książkę z przyjemnością i wielokrotnie, a wspólna lektura przynosi rezultaty, to nie będzie się zastanawiał, czy kupić następne.

O innej serii, która również od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, przeczytasz w tekście pt. „W jakiej kolejności czytać serię o Kici Koci?”.