Każda z postaci, którą grali wymienieni poniżej aktorzy, wzbudzała w nas inne emocje. Jednych lubiliśmy, innych wolelibyśmy nie spotkać na swojej drodze w prawdziwym życiu. To, co ich łączy poza kilkoma latami współpracy na planie filmowym, to zamiłowanie do książek. Sprawdźcie, jakie tytuły i jakich autorów polecają gwiazdy serii o Harrym Potterze.

Emma Watson

Postać Hermiony Granger zasłynęła ze swojego wielkiego talentu magicznego i zamiłowania do nauki. Wiele przygód dziewczyny oraz jej przyjaciół wymagało wcześniejszego przygotowania. To właśnie Hermiona zwykle wertowała opasłe tomiszcza w poszukiwaniu cennych informacji. W przerwach pomiędzy niezwykłymi wydarzeniami pilna uczennica pochłaniała rozdział za rozdziałem, ucząc się do egzaminów.
Okazuje się, że odtwórczyni roli czarodziejki mugolskiego pochodzenia również jest entuzjastką czytelnictwa jak odgrywana przez nią postać. Aktorka na swoich profilach w mediach społecznościowych bardzo często poleca książki, które według niej są wartościowe. Wśród lektur obowiązkowych znajdziemy m.in.: „Biegnąca z wilkami” oraz „Persepolis”. Ponadto gwiazda angażuje się w różne inicjatywy promujące czytelnictwo. W ramach akcji Books on the Underground Watson schowała w londyńskim metrze kilka egzemplarzy książki „Mom and Me and Mom”.

 

Biegnąca z wilkami

 

Rupert Grint

Ron Weasely nie był pilnym uczniem. Dzielnie wpierał swoich przyjaciół i nawet połamana różdżka nie przeszkodziła mu w ukończeniu edukacji. Jednak od książek stronił.
Zgoła inne podejście do czytelnictwa ma aktor wcielający się w rolę przyjaciela Harry’ego Pottera. Rupert Grint jest entuzjastą relaksu z książką i często deklaruje, że numerem jeden na jego liście ulubionych tytułów znajduje się właśnie seria napisana przez J.K. Rowling. Ponadto, Grint wspomina, że podobała mu się inna powieść dla młodzieży – „Zmierzch”.

 

Zmierzch

 

Daniel Radcliffe

Gwiazdor, zapytany o swoją ulubioną część „Harry’ego Pottera”, wyjawił, że najbardziej podoba mu się piąty tom – „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Jest tak dlatego, że relacja głównego bohatera z tajemniczym Syriuszem Blackiem to motyw przewodni opowieści, a według Radcliffe’a to właśnie były więzień Azkabanu jest najciekawszą postacią serii. Odtwórca tytułowej roli z serii filmów o młodym czarodzieju deklaruje, że poza książkami J.K. Rowling zaczytuje się w klasyce. Na jego liście znajdują się takie tytuły jak „Mistrz i Małgorzata” oraz „Lęk i odraza w Las Vegas”.

 

Mistrz i Małgorzata

 

Tom Felton

Postać grana przez Toma Feltona, czyli Draco Malfoy, wielokrotnie sprowadzała tarapaty na trójkę gryfonów. Okazuje się, że prywatnie Tom i Daniel są przyjaciółmi i dzielą zamiłowanie do książek o Harrym Potterze. Odtwórca roli jednego z wrogów głównego bohatera jako swoją ulubioną część wybrał tom pierwszy – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Poza książkami o czarodziejach Tom przepada za horrorami. Jego ulubionym autorem jest Darren Shan.

Matthew Lewis

Neville Longbottom fanom serii książek o młodych czarodziejach kojarzyć się może z wiecznym pechem i wielką odwagą. Pomimo swojej ciamajdowatej tendencji do wpadania w tarapaty, wielokrotnie wykazał się rozsądkiem i ogromnym talentem w zakresie zielarstwa. Postać ta na przestrzeni kolejnych części książki przeszła największą przemianę.

Ulubioną książką gwiazdora jest powieść „Birdsong”.

 

Birdsong

 

Ralph Fiennes

Zanim wcielił się w rolę Sami-Wiecie-Kogo, był już wielką gwiazdą w Hollywood. Na planie „Harrego Pottera” bardzo zaprzyjaźnił się z młodszą częścią obsady, pomimo scenariuszowych antagonizmów. Okazuje się, że podobnie jak Daniel Radcliffe, Fiennes lubi książki należące do kanonów literatury. Do jego ulubionych autorów można zaliczyć: Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego oraz Homera.

 

William Szekspir. Dzieła wybrane