Wszystkie te dobrodziejstwa możemy zapewnić naszym maluchom i starszakom również w domu. Wystarczy sięgnąć po jedną z mas plastycznych, których wybór jest tak ogromny, że znajdziemy coś dla każdego wieku i stylu zabawy dziecka, sami zobaczcie: masy plastyczne.

Zestaw masa plastyczna play-doh

I jeszcze jedno. Jeśli jesteś rodzicem chłopca i uważasz, że twoje dziecko nie zainteresuje się masami plastycznymi, to musisz wiedzieć, że plastelina nie ma płci. Mimo to dorośli zabawy w lepienie znacznie częściej proponują dziewczynkom. W rezultacie mają one bardziej precyzyjne dłonie, większą łatwość nauki pisania, wykonywania prac plastycznych i czynności wymagających precyzji. Pamiętajmy, że sprawność manualna dziecka jest ważna nie tylko wtedy, gdy chcemy wychować małego artystę. Jak ją wspierać i na co wpływa w codziennym życiu malucha, przeczytacie w artykule „Jak rozwijać zdolności manualne dziecka”.

Dentysta playdoh

Zestawy tematyczne dobre dla maluchów

Im mniejsze dziecko, tym większej zachęty potrzebuje do działań kreatywnych. Czyli poza samym materiałem (masą) pomocne jest zarówno podsunięcie pomysłów na jego wykorzystanie, jak i narzędzi do zabawy. Rolę takich wabików pełną różnego rodzaju dodatki tematyczne.

Przykładem może być znana ciastolina Play-Doh. Możemy ją kupić w pojedynczych pojemniczkach, albo w kilkukolorowych zestawach, ale dla młodszych dzieci będą to jedynie zestawy uzupełniające. Jako zabawkę motywującą do prac manualnych, najlepiej na początek wybrać komplet: masa plus dodatki. Na przykład „Lodowy zamek” to sześć kolorów ciastoliny, ale też wafelki, łyżeczki, pucharki, zamek do produkcji lodów. Dziecko dostaje więc od razu temat na scenariusz zabaw. Dla trzylatka jest to gwarancja, że będzie się on dłużej bawił masą plastyczną. Rodzajów zestawów jest tyle, że znajdziemy coś dla każdego dziecka, niezależnie od jego upodobań – od fabryki wypieków, poprzez Wheels, dinozaury, do edukacji w „Kolory i kształty”.

Co, jeśli ciastolina nam się znudziła? Podobne, choć nie tak zróżnicowane zestawy można znaleźć chociażby w przypadku piasku kinetycznego. A jeśli dziecko woli inne masy, a nie ma do nich dodatków? Wystarczy dokupić foremki do wycinania. Tak, takie jak do ciastek. Maluch może wycinać a potem zdobić wybrane kształty. A gdy skończy się bawić, foremki możemy wykorzystać do zrobienia prawdziwych ciastek.

Play doh lody

Artystycznie dla starszaków

Starsze dziecko powinno mieć większą swobodę artystycznego wyrażania siebie. Powoli odchodzimy więc od zestawów pełnych dodatków. Idealny będzie piasek kinetyczny, który można kupować w dużych opakowaniach. Zabawa nim jest bardzo przyjemna, ponieważ dosłownie przypomina budowanie z mokrego piachu na plaży. Dziecko samo decyduje, co ulepi i jaki temat zabawy wymyśli. Tworzenie wymaga większego wysiłku i zaangażowania, ale wspaniale rozwija kreację, zdolności projektowe a nawet konstrukcyjne.

Kolejnym etapem po dużych budowlach są mniejsze, ale bardziej złożone rzeźby z plasteliny czy modeliny, którą można nawet utrwalić. To najbardziej wymagające ćwiczenia na precyzję. A trwałość kolorowych dzieł dodatkowo motywuje dziecko do pracy twórczej.

sushi play doh

Masy plastyczne w terapii domowej

Warto wiedzieć, że każdy rodzaj masy plastycznej doskonale sprawdza się w terapii ręki. Zabawy w wygniatanie i formowanie konkretnych kształtów pomagają wzmocnić mięśnie krótkie dłoni i usprawnić małą motorykę. Terapeuci pracujący z dziećmi polecają masy plastyczne również jako zajęcie wyciszające i wspomagające koncentrację. Dlatego dobrze sprawdza się ono przed snem, gdy dziecko powinno się już powoli uspakajać, a jednocześnie skoncentrować jak podczas czytania książki czy wysłuchania opowiadanej bajki. Podpowiem jeszcze tylko, że rehabilitanci zalecają zabawy w lepienie również seniorom, ponieważ sprawność dłoni spada w trzeciej części życia. Można więc powiedzieć, że idealny wieczór dziadka z wnuczką to ten z zabawami masą plastyczną.