Jaki twister do ćwiczeń wybrać? Rodzaje twisterów

Zanim przejdziesz do poznania najważniejszych parametrów twisterów do ćwiczeń, zdecyduj, który z dwóch rodzajów tego sprzętu odpowiada ci najbardziej:

Podstawowy twister obrotowy do ćwiczeń

Pierwszy rodzaj to twister podstawowy, który składa się wyłącznie z okrągłego obrotowego talerza  na stopy o średnicy ok. 30 cm. Po stanięciu na takim dysku użytkownik wykonuje skrętne ruchy bioder, wprawiając twister w ruch i pobudza mięśnie brzucha do intensywnej pracy. Tego typu urządzenie może nie tylko wymodelować okolice talii, ale także spalić nawet 100 kilokalorii w zaledwie 15 minut, czyli aż do 400 kcal w godzinę.

Dzięki temu urządzeniu zyskujesz prostą i niedrogą metodę na spalenie tkanki tłuszczowej z brzucha oraz boczków. Ruchy skrętne angażują również pośladki oraz uda, modelując dodatkowo mięśnie tych partii ciała. Tego typu twistery ma w swojej ofercie wiele marek sportowych, np. marka Spokey czy InSPORTline. Dodatkowym atutem regularnych ćwiczeń jest możliwość

zmniejszenia dolegliwości bólowych okolic lędźwiowych kręgosłupa. Ruchy skrętne rozgrzeją obolałe mięśnie i stawy, tym samym rozluźniając plecy spięte po pracy fizycznej czy długim siedzeniu przed komputerem bądź za kierownicą.

 

Spokey, Twister, Twist IV

 

Twister do ćwiczeń z linkami

Twister wyposażony w linki jest rozbudowaną wersją modelu podstawowego – właśnie o wspomniane w nazwie linki-ekspandery. Umożliwiają włączenie do intensywnego treningu oprócz okolic talii i pośladków, również górne partie ciała, a więc ręce i plecy (w szczególności grzbiet). Rozciągliwe ekspandery zakończone wygodnymi uchwytami na dłonie służą do wykonywania rytmicznych wymachów rąk – ku górze, do przodu, na boki bądź zataczania nimi okręgów.

Takie dodatkowe ćwiczenia sprawiają, że użytkownik trenuje zdecydowaną większość mięśni swojego ciała, co zwiększa liczbę spalanych kalorii. Pomagają też rozluźnić kark oraz łopatki po ciężkim dniu, co z pewnością pozytywnie wpłynie na sen, kondycję kręgosłupa i ogólne samopoczucie.

 

nSPORTline, Twister z licznikiem, Twist Digital

 

Twister obrotowy do ćwiczeń – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry jak:

  • Maksymalny udźwig – powinien być dostosowany do wagi przyszłego użytkownika. Większość modeli wytrzymuje obciążenie do około 100 kg, ale są także dostępne modele, które wytrzymają nacisk nawet 150 kg.
  • Średnica – największe znaczenie będzie miała pod względem dopasowania do wielkości stóp trenującego. Należy ją zestawić z długością wkładki noszonych butów – dla przykładu, obuwie męskie w rozmiarze 44, ma zwykle długość ok. 28,4 cm. W takim przypadku, twister o średnicy 24,5 cm będzie zdecydowanie za mały, co zmniejszy komfort ćwiczeń.
  • Waga – ma wpływ przede wszystkim na wygodę transportowania oraz przechowywania twistera. Im lżejszy, tym łatwiej będzie ci zabrać go ze sobą na siłownię w torbie sportowej zarzuconej na ramię czy wrzucić na górną półkę w komodzie. Na szczęście zdecydowana większość modeli waży poniżej 1 kg.

Zipro, Twister obrotowy z linkami do ćwiczeń, czarny

 

  • Dostępność licznika – opcja dodatkowa, którą mogą docenić osoby lubiące mieć kontrolę nad swoimi postępami w treningach i obserwować dotychczasowe osiągnięcia. Licznik do sumowania obrotów będzie występował w formie czytelnego wyświetlacza LED dostępnego na talerzu, zwykle między miejscem na stopy, w okolicy palców.
  • Wyposażenie w wypustki masujące – to dziś standard wśród twisterów, warto jednak zwrócić uwagę na ich rodzaj. Mogą być rozłożone równomiernie na powierzchni całego talerza albo zostać ułożone w kształt stóp.
  • Wyposażenie w magnesy – które pobudzają receptory na stopach, co może w znacznej mierze zmniejszyć dolegliwości bólowe związane np. z całodziennym staniem w pracy, bądź długim chodzeniem.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak prawidłowo trenować na twisterze, by maksymalnie skorzystać z możliwości, które daje ten przyrząd do ćwiczeń, to koniecznie przeczytaj również nasz artykuł: „Jak działa twister do ćwiczeń? Jakie partie ciała ćwiczy?”.


Zdjęcie okładkowe: Shutterstock