Detektyw

To jeden z najlepszych i najgłośniejszych seriali kryminalnych ostatnich lat, głównie za sprawą pierwszego sezonu serii i wyjątkowego duetu detektywów: Marty’ego i Rusta, w tych rolach Woody Harrelson i Matthew McConaughey, którzy prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego zabójstwa. Duszny klimat Luizjany, skomplikowane relacje partnerów oraz kulisy śledztwa w sprawie przerażającej zbrodni powodują, że produkcję okrzyknięto telewizyjnym wydarzeniem 2014 roku. Druga odsłona serialu, w której w rolę detektywa Raya Velcoro wcielił się Colin Farrel to już całkowicie nowa historia i inna atmosfera. Hipnotyzujący i wielokrotnie nagradzany serial stanowi całkiem dobrą zapowiedź dla najnowszego, trzeciego sezonu produkcji. Polska premiera już 14 stycznia w HBO.

 

 

Sherlock

Opowieść o najsłynniejszym w historii detektywie we współczesnej, serialowej odsłonie tchnęła w klasyczne dzieło Arthura Conan Doyle'a zupełnie nowe życie. Przeniesienie tej charakterystycznej postaci do XXI wieku stanowi sporą odmianę w stosunku do zrealizowanych dotychczas ekranizacji  i prawdopodobnie klucz do sukcesu serialu. Genialny w roli Sherlocka Benedict Cumberbatch dzięki udziałowi w produkcji stał się jednym z bardziej wziętych aktorów ostatnich lat.

 

 

Z Archiwum X

Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) to już kultowa para agentów FBI, którzy z determinacją wyjaśniają sprawy dotyczące zjawisk paranormalnych i sił nadprzyrodzonych. Serial po raz pierwszy wyemitowany w 1993 roku odniósł ogromny sukces, a intrygująca tematyka oraz wyśmienicie dobrani i uzupełniający się bohaterowie przyciągają widzów od ponad 25 lat.

 

 

Luther

Detektyw John Luther (Idris Elba) prowadzi śledztwa według własnych zasad. Stosuje niekonwencjonalne środki, bywa brutalny i czasami zbyt osobiście angażuje się w sprawy. Aby schwytać mordercę potrafi poświęcić wiele, często musi też uporać się z własnymi problemami. Postać tego detektywa potwierdza, że umysł śledczego skrywa wiele mrocznych tajemnic.

 

 

Upadek

„Upadek” to znakomity thriller kryminalny z charakterystycznym brytyjskim klimatem. Utalentowana i przykładna inspektor Stella Gibson ściga seryjnego mordercę, co staje się niemal jej obsesją. Prywatnie jednak nie zawsze wszystko układa się po jej myśli. W roli detektyw Gillian Anderson, niezapomniana Dana Scully z „Z Archiwum X”, która po raz kolejny udowadnia, że w tym wcieleniu czuje się doskonale.

 

 

Miasteczko Twin Peaks

Agent specjalny FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) to jeden z największych ekscentryków wśród detektywów. Niezwykle uprzejmy miłośnik cherry pie i miejscowej „cholernie dobrej kawy” pojawia się w Twin Peaks, by rozwikłać tajemniczą śmierć uczennicy Laury Palmer, która wstrząsnęła miasteczkiem. Wyjątkowy zmysł obserwacji, dociekliwość i umiejętność analizy sytuacji z odcinka na odcinek przybliża go do rozwikłania zagadki. Jednak w Twin Peaks mrocznych tajemnic jest o wiele więcej.

 

 

Wallander

Serial stworzony na podstawie powieści Henninga Mankella to historia doświadczonego przez życie, szwedzkiego śledczego, który w pracy ma tylko jeden cel – schwytać sprawcę przestępstwa. Kurt Wallander jest bezkompromisowy i zawsze skoncentrowany na sprawie, co pozwala mu być wyjątkowo skutecznym. W życiu osobistym jednak nie idzie mu tak dobrze, jak w pracy. Wallander walczy nie tylko z przestępczością, ale i ze swoją przeszłością.

 

 

Hannibal

Will Graham to jeszcze jeden przykład detektywa (a właściwie konsultanta FBI), który swoje sukcesy w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw zawdzięcza wyjątkowemu sposobowi myślenia i… współpracy z Hannibalem. Bohater nie pasuje jednak do typowego obrazu silnego i twardego śledczego. Jest chwiejny emocjonalnie i często traci nad sobą kontrolę. Jego momentami makabryczne, wizje oraz to, że potrafi wejść w umysł przestępcy, pozwalają mu rozwiązywać kolejne zagadki i tropić seryjnych morderców. Obdarzony niezwykłym talentem musi mierzyć się z własnym umysłem, co sprawia, że serial nie jest łatwy w odbiorze. 

 

 

Wyrazista postać śledczego i ciekawa fabuła to klucz do stworzenia dobrego serialu detektywistycznego. A wy, macie swojego ulubionego detektywa?