Autorka: Magda Tarnawska

Filmy i seriale o modzie, które warto zobaczyć

  • „Dom Gucci”

Historia rodzinny Gucci była na językach, zanim jeszcze w lutym media obiegły zdjęcia z planu filmu Ridleya Scotta z Lady Gagą i Adamem Driverem w rolach głównych. „House of Gucci”, czyli jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów 2021 roku, ma premierę 26 listopada. Wspomniany duet wcieli się w role Patrizii Reggiani i Maurizio Gucciego. Obraz będzie biografią kryminalną o kultowym projektancie mody i upadku modowej dynastii. W obsadzie znajdziemy też wiele innych znanych nazwisk, w tym: Jareda Leto, Al Pacina, Jeremy’ego Ironsa i Salmę Hayek.

Film będzie oparty na książce pt. „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”. Sara Gay Forden opisała historię Patrizii Reggiani, która została osądzona i skazana za zlecenie zabójstwa Maurizio Gucciego w Mediolanie w 1995 roku.

Dom Gucci książka

Reggiani została uznana za winną. Po bardzo publicznym procesie, którym żyły całe Włochy pod koniec lat 90., sąd skazał kobietę na 29 lat więzienia. „Czarna Wdowa”, jak nazwały ją włoskie media, została zwolniona z więzienia po 17 latach, w 2016 roku. Prawdopodobne motywy zabójstwa to: zazdrość, chciwość i szaleństwo. Powszechnie przyjęto, że Patrizia Reggiani była wściekła na Maurizio za to, że sprzedał rodzinny biznes.

Po dziesięcioleciach walk między spadkobiercami i ostatecznej sprzedaży firmy przyszedł czas ponownego rozkwitu. Przez ostatnie dwie dekady marka notuje ciągły wzrost. Dom Gucci” zawiera wszystko to, co może zagwarantować jej sukces kinowy: glamour, chciwość, pieniądze, seks, morderstwo, zdradę oraz pierwszorzędną obsadę.

  • „Halston”

Za sprawą popularnego serialu Netfliksa o legendzie amerykańskiej mody znowu jest głośno. Podobnie jak w 2019 roku, gdy na ekrany trafił film dokumentalny o Halstonie, czyli projektancie, który ubierał takie gwiazdy jak m.in. Lizę Minnelli, Elizabeth Taylor czy Biancę Jagger.

Jego nazwisko przetoczyło się przez modę w latach 70. na fali komercyjnego sukcesu i uwielbienia celebrytów. Projektant szybko zaskarbił sobie sympatię bogatych i sławnych. Popularność przyniósł mu m.in. słynny toczek, który włożyła na głowę Jackie Kennedy na uroczystość zaprzysiężenia jej męża Johna F. Kennedy'ego na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Film dokumentalny z 2019 roku pozwala zajrzeć do zachowanych, archiwalnych taśm i dokumentów, aby przybliżyć życie artysty. Dodatkowo przeplatany jest wywiadami z przyjaciółmi Halstona, takimi jak Liza Minnelli. Dzięki temu tworzy żywy obraz jego życia, w którym nie brakuje kultowych klubów na Manhattanie (Studio 54) i uroku powojennego Nowego Jorku. Pokazuje przy tym spojrzenie na życie bogatych Amerykanów. Więcej o serialu przeczytacie w artykule: Serial „Halston” przypomina o legendzie amerykańskiej mody.

  • „Coco Chanel”

Gwiazda „Amelii”, Audrey Tautou, wciela się w rolę młodej projektantki Gabrielli Chanel, którą dziś znamy przede wszystkim jako autorkę projektu legendarnej małej czarnej. Jednak jest to opowieść, która stara się zaprezentować postać z okresu sprzed wielkiej kariery. Koncentruje się na wczesnych latach życia francuskiej projektantki, od jej relacji z angielskim biznesmenem Arthurem Capelem po modowe początku projektantki kapeluszy. Ujawnia fragmenty życia prywatnego, którego Coco Chanel pilnie strzegła przed prasą. Film obowiązkowy dla wszystkich entuzjastów mody, także ze względu na nominacje do Oscara za najlepsze kostiumy.

Coco Chanel

Ciekawostka: chłopięce stylizacje Coco, które zrewolucjonizowały modę damską w latach dwudziestych XX wieku, były inspirowane ubraniami jej chłopaka.

Późniejszy okres biografii projektantki odsłania produkcja „Coco Chanel i Igor Strawiński” (2009). Fabuła przedstawia namiętność i zafascynowanie tytułowych twórczych umysłów.

  • „Diabeł ubiera się u Prady”

Choć to historia fikcyjna, Meryl Streep w nominowanej do Oscara roli Mirandy Priestly (postaci w zawoalowanej formie nawiązującej do legendarnej naczelnej Vogue’a - Anny Wintour) nadaje filmowi wiarygodności. Kiedy Andrea Sachs (Anne Hathaway), młoda dziennikarka, zostaje asystentką Mirandy Priestly, redaktor naczelnej magazynu „Runway”, przeżywa szok kulturowy. Sachs nie przejmuje się zbytnio swoim wyglądem i żywi pogardę dla powierzchowności świata mody, którą Miranda Priestly szybko dostrzega, a następnie krytykuje. Zderzenie dwóch światopoglądów skutkuje scenami, które momentami bawią, ale też pozwalają zagłębić się w hermetyczne modowe środowisko.

Ta adaptacja powieści Lauren Weisberger z 2003 roku, pełna humoru, wybitnego aktorstwa, mody i zakulisowych smaczków związanych z branżą sprawia, że film pokochali nie tylko fani mody.

Najbardziej kultowy film o modzie - Diabeł ubiera się u Prady

  • „American Crime Story: Zabójstwo Versace”

Świat mody to nie tylko blichtr, imprezy i gwiazdy największego formatu. To także zazdrość zdrada oraz tajemnicze morderstwa. Jedno z nich wydarzyło się w 1997 roku w domu kreatora mody Gianniego Versace. Serial z 2018 roku opowiada tę historię, skupiając się nie tyle na dorobku projektanta, a przyczynach tragedii.  

Jedno z najbardziej znanych morderstw lat 90. XX wieku za sprawą miniserialu przeradza się w fascynującą historię o oszustwie, ambicji i tym, co oznaczało bycie gejem na przełomie XIX i XX wieku. Gianni Versace (Edgar Ramirez) zostaje zamordowany już w pierwszej scenie pierwszego odcinka i od tego momentu akcja toczy się nie do przodu, a do tyłu. Dlatego poznajemy szalonego Andrew Cunanana (Darren Criss). Zanim mężczyzna popełnił samobójstwo, zastrzelił słynnego projektanta mody przed jego okazałym domem w Miami Beach. Podążając tropem mordercy, dowiadujemy się o jego poprzednich ofiarach. Każdy kolejny odcinek stanowi wstrząsającą analizą motywów zabójcy.

„American Crime Story: Zabójstwo Versace” to porywająca, makabryczna, kampowa telewizja, która rzuca trochę światła na tajemniczą sprawę sprzed lat. 

Znaną siostrę projektanta – Donatellę Versace – zagrała Penelope Cruz, a jego kochanka Antonia –  Ricky Martin.

  • „McQueen”

Poruszający dokument o jednym z największych indywidualistów w świecie mody. Wydany osiem lat po śmierci legendarnego projektanta zawiera archiwalne nagrania oraz wywiady z przyjaciółmi i rodziną Alexandra McQueena. Materiały dają wgląd w życie projektanta jako przełomowej postaci w świecie mody. Film dzieli jego życiorys na rozdziały zatytułowane na pamiątkę najbardziej kultowych kolekcji. Ten zabieg doskonale prezentuje spektakularny dorobek byłego dyrektora kreatywnego Givenchy, który inspirował się kulturą fetyszy, zbrodnią, Francisem Baconem i ponurą historią londyńskiego East Endu.

W drugim planie film opowiada historię londyńskiego chuligana, który – zanim zmienił świat mody swoimi ryzykownymi, uwodzicielskimi i nieograniczonymi projektami – żył z zasiłku dla bezrobotnych. Prezentuje kontekst dla niecodziennych pomysłów, które wyrastały z osobistych przeżyć. Nie brak tu obrazów uzależnienia od kokainy, przepracowania, nadwrażliwości na kwestię wyglądu czy związków – wszystkiego tego, co skumulowane doprowadziło McQueena do samobójstwa w 2010 roku.

McQueen

  • „Yves Saint Laurent”

Słynnemu projektantowi mody Yves Saint Laurent w 2014 roku poświęcono dwie filmowe biografie. „Yves Saint Laurent” obejmuje ponad dekadę płodnej kariery artysty, opisując m.in. jego kontrowersyjne odejście z domu Diora, wiosenną kolekcją z 1958 roku, która uratowała dom przed finansową ruiną, a także trwający całe życie, burzliwy związek z Pierrem Bergé.

Film o projektancie mody - Yves Saint Laurent

Natomiast w „Saint Laurent” Bertranda Bonello bada mityczne i czasami skandaliczne życie Yves Saint Laurenta. Reżyser przenosi widzów w lata 70., kiedy projektant znany był z nowatorskich i eleganckich kreacji. W intensywny sposób przedstawia osobę, która aby zapomnieć o swoich wewnętrznych demonach, zanurza się w świat narkotyków oraz imprez.

Oba filmy pokazują trudną drogę kariery projektanta, który zbudował jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.

  • „Śniadanie u Tiffany’ego”

To nie jest film o świecie mody, ale jeden z tych, w których moda odegrała wielką rolę. Klasyczny tytuł z 1961 roku, z Audrey Hepburn jako Holly Golightly, młoda i z pozoru powierzchowna kobieta mieszkająca w Nowym Jorku. Poznaje mężczyznę, który przeprowadził się do jej kamienicy. Między dwójką zawiązuje się specyficzna relacja, której w miarę rozwoju akcji coraz bliżej do zakochania. Ale ich historia to tylko jeden z wątków tej panoramy życia i przemian Nowego Jorku w tym czasie.

W całej historii kina trudno o produkcję, w której kostium głównej bohaterki stałby się równie kultowy jak strój Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Czarna suknia Givenchy, diamentowy naszyjnik, aksamitne rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne - Holly Golightly to prawdziwa ikona stylu. Sceny z tego filmu i postać grana przez Hepburn stały się ikoniczne dla wszystkich fanów mody. 

Wątki związane z modą są w filmach niezwykle popularne. Dlatego jeśli interesują Was historie o projektantach, lubicie patrzeć na stylowych bohaterów lub po prostu napawać się modą w różnych wydaniach, sięgnijcie także po inne tytuły: „Seks w wielkim mieście”, „Nić widmo”, „Mademoiselle C”, „Wyznania zakupoholiczki”, „Maria Antonina”, „Samotny mężczyzna”, „Wielki Gatsby”.

Więcej artykułów o kinematografii znajdziecie w pasji Oglądam.

Okładka: materiały prasowe „Dom Gucci”.