„I Will Always Love You”

Utwór ten został napisany przez Dolly Parton i formie singla wydany w roku 1974. Ale nowe życie (bo on był znany) zyskał dwadzieścia lat później, po premierze hollywoodzkiej produkcji „Bodyguard” dzięki niezwykłemu wykonaniu go przez Whitney Houston na potrzeby filmu. To właśnie ta wersja piosenki „I will always love you” jest najbardziej znana i lubiana, chociaż niejednego wokalistę czy wokalistkę przyprawia o skurcze przepony!

 

 

W jednym z wywiadów Dolly Parton przyznała, że o wykorzystaniu jej utworu przez wytwórnię Warner Bros. dowiedziała się z… radia. Usłyszała swoją piosenkę jadąc samochodem. Chociaż początkowo ją to zdenerwowało, uznała, że Houston zaśpiewała przepięknie i nie ma sensu mieć pretensji – ostatecznie prawa do wykonania utworu zostały nabyte legalnie.

Utwór w wykonaniu Whitney Houston znajdziecie na płycie „I Will Always Love You: The Best Of Whitney Houston”. Jeśli zaś chcecie posłuchać tej piosenki w oryginale, sięgnijcie po album „Jolene” Dolly Parton.

„Dziwny jest ten świat”

Barwa i skala głosu Czesława Niemena sprawiają, że czołowy polski protest song to niezwykle trudny utwór nawet dla sprawnego wokalisty czy wokalistki. Od czasu zwycięstwa Czesława Niemena na V Festiwalu Piosenki w Opolu, wielu muzyków podjęło próbę zaśpiewania tego numeru, a jednym z nich był Michał Szpak. Brawurowa aranżacja zapewniła mu przejście eliminacji do jednego z czołowych talent show.

Innym artystą, który zmierzył się z opisywanym utworem oraz wieloma innymi przebojami z repertuaru Czesława Niemena jest Krzysztof Zalewski. W 2018 roku wydał on album „Zalewski śpiewa Niemena”, którym zachwycił fanów swoich i nieżyjącej już gwiazdy.

 

 

Powstała również włoska wersja tego utworu. „Io senza lei/Arcobaleno” („Ja bez niej”) ma jednak zmieniony tekst i zmodyfikowaną melodię. W późniejszych latach Czesław Niemen śpiewał „Dziwny jest ten świat” w języku angielskim, natomiast ta aranżacja również mocno odbiega od kultowego oryginału.

Album „Dziwny jest ten świat”, z którego pochodzi utwór o tym samym tytule dostępny jest w Empiku w wersji zremasterowanej.

„Without You”

Utwór został skomponowany przez muzyków z walijskiego zespołu rockowego Badfinger i znalazł się na albumie „No dice” z 1970 roku. Chociaż powstało bardzo wiele wersji tej piosenki to ta z płyty „Music Box” wydanej przez Mariah Carey uchodzi za najpiękniejszą i najtrudniejszą do zaśpiewania. Jest tak za sprawą bardzo wysokiej skali (5 oktaw!) głosu artystki i licznych ozdobników, których używa z pozorną lekkością – co w rzeczywistości jest przecież dużym wysiłkiem. Kto próbował zaśpiewać, ten wie. Niektórzy to wykonanie porównują do muzyki gospel.

 

 

Co ciekawe singiel Carey z utworem „Without You” był najlepiej sprzedającym się krążkiem w Europie!

„Rolling in the Deep”

Utwór, który przyniósł Adele aż trzy nagrody Grammy w 2012 roku to prawdziwe wyzwanie muzyczne. Pochodzi z albumu „21” i ugruntował Brytyjce pozycję na międzynarodowej scenie.

Próba zmierzenia się z zaśpiewaniem „Rolling in the Deep” to konieczność zmierzenia się ponad dwuoktawową skalą głosu, a przypominam, że przeciętny dorosły dysponuje 1-1,5 oktawowym głosem.

Nie do podrobienia jest też barwa głosu i energia Adele – to one czynią jej piosenkę tak charakterystyczną i ciekawą.

„Bohemian Rapsody”

Kompozytorski talent Freddiego Mercury’ego przeszedł do historii głównie za sprawą nietypowych rozwiązań i ciekawych połączeń melodycznych. Wiele utworów z zespołu Queen mogłoby znaleźć się na tej liście, ale to właśnie „Bohemian Rapsody” wydaje mi się absolutnym wyzwaniem!

Pochodzący z albumu „A Night at the Opera” hymn łączył w sobie trzy niezależne elementy:

  • balladę operową,
  • a capella,
  • hard rocka.

 

 

To właśnie te przeskoki i częste zmiany melodyczne, utwór sprawia kłopoty śmiałkom, którzy podejmują próbę zaśpiewania piosenki. Poza tym baryton Mercury’ego jest nie do podrobienia!

„Rap God”

Nie wiem czy Eminem utworem „Rap God” z płyty „The Marshall Mathers LP 2” udowodnił, że jest Bogiem rapu, ale na pewno zapewnił sobie tytuł jednego z najszybciej nawijających muzyków tworzących w tym gatunku.

 

 

Piosenka została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa – Amerykanin użył w niej bowiem 1 560 słów. Nawet biorąc pod uwagę, że kawałek trwa nieco ponad 6 minut, można uznać, że prędkość, z jaką Eminem wyrzuca z siebie słowa jest imponująca. Spróbujcie pobić ten rekod!

„Boskie Buenos”

Utwór ten był drugim singlem zespołu Maanam. Został skomponowany przez Marka Jackowskiego i w 1980 roku pojawił się na długogrającym krążku kapeli „Maanam”.

 

 

„Boskie Buenos” Należy do jednych z trudniejszych piosenek. Szybkie zwroty w linii melodycznej i duże tempo robią swoje, a przecież w tym utworze trzeba jeszcze mocno modulować głosem i wyciągać raz niskie, raz wysokie dźwięki. Kora radziła sobie z tym świetnie, podobnie jak Justyna Steczkowska, która zamieściła cover na płycie „Dziewczyna Szamana”.

 

 

Na tej liście mogłyby znaleźć się jeszcze (prawie wszystkie) utwory w wykonaniu takich gwiazd, jak Edyta Górniak, Beata Kozidrak czy Christina Aguilera. To bardzo silne głosy i wielkie osobowości sceniczne, które uwielbiamy! Kogo jeszcze dodalibyście to tego zestawienia? Dajcie nam znać w komentarzach pod tekstem!

Jeśli szukacie więcej informacji na temat sowich ulubionych artystów, zajrzyjcie na stronę naszego Magazynu Online. W dziale poświęconym pasji do słuchania muzyki czeka na was moc inspiracji.