Ranking TOP kryminałów na lato to mieszanka amerykańskiego rozmachu, skandynawskiego introwertyzmu oraz rodzimych krajobrazów. Poznamy nowych bohaterów oraz wrócimy do dobrze znanych postaci. Oto lista na szóstkę, po którą sięgnąć podczas urlopu.

1 – Jo Nesbø „Nóż”

W tym krótkim tytule kryje się już dwunasta opowieść o losach Harry’ego Hole’a – norweskiego policjanta, którego pokochał cały świat. Od kultowego już „Człowieka-nietoperza” po najnowszą powieść „Nóż”, w równym stopniu śledzimy kolejne kryminalne poszlaki, jak i osobiste perypetie bohatera, reprezentującego styl nordic noir. Trudna osobowość nie przysparza mu wielu przyjaciół, natomiast rekompensuje ją talent do rozwiązywania najtrudniejszych kryminalnych zagadek. W kraju, gdzie poza słońcem niczego nie brakuje, zbrodnie są wyjątkowo złożone. Podobnie jak najnowsza powieść Nesbø, która zaczyna się dla Harry’ego zwyczajnie – od pobudki z kacem. Problem w tym, że niepamiętający poprzedniej nocy policjant ma krew na rękach. Czyją? Sprawdźcie sami.

 

2 – Max Czornyj „Inna”

Jeszcze w czerwcu na księgarnianych półkach pojawi się „Inna”, czyli najnowsza powieść Maxa Czornyja. Tym razem nie towarzyszymy Erykowi Deryle, tylko wraz z Mikołajem Popławskim budzimy się w nadbałtyckiej rezydencji. Niestety największym problemem jest olbrzymia luka w pamięci głównego bohatera, który zna jedynie swoje imię i nazwisko. Zamiast informacji o sobie, w piwnicy odnajduje skrępowaną kobietę, najpewniej porwaną. Reszta pozostaje zagadką, którą będziemy mogli rozwikłać wraz z autorem. Znając dotychczasowe dzieła Czornyja, najnowszy psychologiczny thriller mimo upałów powinien wywołać u nas ciarki na plecach.

3 – Robin Cook „Pandemia”

Na temat wielkich koncernów farmaceutycznych krąży wiele mrocznych teorii spiskowych. Możliwości, jakich dostarcza współczesna medycyna, mogą oznaczać zarówno wiele dobrego, jak i niewyobrażalne niebezpieczeństwo. Na tym drugim aspekcie skupił się uznany autor kryminałów Robin Cook w swoim najnowszym dziele, zatytułowanym „Pandemia”. Po premierze w USA doczekaliśmy się polskojęzycznego wydania, które ukaże się już w pierwszych dniach lipca. Pora w sam raz, żeby w ostatniej chwili wrzucić książkę do torby podróżnej. A w jaką podróż zabiera nas Cook? Dokładnie w okolice setnej rocznicy pandemii śmiercionośnej grypy z 1918 roku. W Nowym Jorku pojawia się pacjentka zero, która oprócz tajemniczej choroby skrywa jeszcze jeden sekret. Wirus rozprzestrzenia się, rozpoczynając walkę z czasem.

 

4 – Luke Jennings „Kryptonim Villanelle. Obsesja Eve. Tom 1”

Tytuł kolejnej propozycji na lato mogą kojarzyć miłośnicy seriali. Produkcja BBC America „Obsesja Eve” stała się czarnym koniem zeszłorocznych serialowych rankingów, głównie za sprawą zaskakującej fabuły oraz popisowych ról Sandry Oh i Judie Comer. Od 30 lipca będziemy mogli poznać powieść, na podstawie której powstał serial. „Kryptonim Villanelle” to historia zabójczo skutecznej płatnej morderczyni, która staje się celem pracującej w MI5 Eve Polastri. Co ciekawe już na samym początku fabuły pojawia się wątek polski. Wyjątkowa była zwłaszcza serialowa próba mowy Kochanowskiego w wykonaniu znanej z serialu „Chirurdzy” Sandy Oh.

 

5 – Jakub Ćwiek „Szwindel”

Jakub Ćwiek dysponuje ogromnym talentem do mistrzowskiego łączenia aktualnych trendów popkulturowych w wyśmienite historie literackie. Umiejętności prezentuje w pełni w najnowszej powieści „Szwindel”. Czy pisarz zmienił swoje oblicze, zabierając się za klasyczny kryminał, czy to może tylko przykrywka dla jego niemałej przecież fantazji? Jeżeli sięgniecie po książkę, która miała premierę w maju 2019 roku, poznacie odpowiedź na to pytanie. Dowiecie się również jak pomysłowi są współcześni oszuści, wykorzystujący niemal każdą sposobność, by wzbogacić się czyimś kosztem. Pod względem kreatywności może się z nimi równać chyba tylko autor „Chłopców”. A wszystko zaczyna się od spadku w postaci niepozornego zeszytu…

 

6 - David Lagercrantz „Ta, która musi umrzeć”

Na koniec wracamy w klimaty nordic noir za sprawą Davida Lagercrantza. Spadkobierca twórczości Stiega Larssona prezentuje najnowszy, a zarazem ostatni tom z serii Millenium, zamykający całą historię, sprzedaną w ponad stu milionach egzemplarzy. Fabuła rozpoczyna się dość sztampowo – w centrum Sztokholmu znaleziono zwłoki mężczyzny, który wydaje się bezdomnym. Jednak podejrzenia lekarki sądowej nie pozwalają jej zamknąć sprawy. Kontaktuje się zatem z Mikaelem Blomkvistem. Osobnym wątkiem „Tej, która musi umrzeć” są osobiste porachunki Lisbeth Salander, która udaje się do Moskwy, aby zakończyć wszystkie sprawy z siostrą. Co na koniec sagi przygotował dla czytelników Lagercrantz? Przekonamy się 22 sierpnia.

 

Jaka pogoda będzie towarzyszyć nam podczas tegorocznego lata? Tego przewidzieć nie potrafimy. Wiemy jednak, że bez względu na aurę będziemy mogli cieszyć się podczas wakacji czy urlopu naprawdę dobrą lekturą.