Fani uniwersum „Wiedźmina” znajdą w produkcji Netfliksa wiele świetnych momentów, które zasługują na co najmniej kilka osobnych rankingów, takich jak np. ranking najlepszych scen walki, efektów specjalnych czy scen, które stały się źródłem memów. W naszym zestawieniu wybraliśmy TOP 10 epizodów, które z pewnością zapadają w pamięć i tym samym dają nadzieję na równie dobre widowisko w kolejnej odsłonie serialu.

 

 

 

Geralt kontra strzyga

Kto nie był pod wrażeniem walk Geralta z potworami? W pierwszym sezonie serialu Netfliksa mogliśmy zobaczyć ich co najmniej kilka. Jednak do najlepszych scen tego rodzaju bez wątpienia należy starcie Wiedźmina ze strzygą. Ta potyczka przetestowała jego siłę, cierpliwość i wytrzymałość pod każdym względem. Geralt ostatecznie wyszedł z niej zwycięsko, ale nie obyło się bez kilku siniaków. Walka ze strzygą to trzymający w napięciu pojedynek oraz efektowny pokaz umiejętności Henry’ego Cavilla wcielającego się w postać Wiedźmina, który nie korzystał z pomocy dublera przy kręceniu tej sceny. Widowisku towarzyszy mroczna sceneria i złowieszcze odgłosy, które jeszcze bardziej potęgują wrażenia. 

Przebój sezonu

Utwór „Toss a coin to your Witcher”, a w polskiej wersji „Grosza daj Wiedźminowi” niemal natychmiast stał się przebojem. Piosenka w wykonaniu Jaskra, pojawiła się pod koniec drugiego odcinka, wpadając w ucho milionom fanów na całym świecie. Melodia w krótkim czasie osiągnęła olbrzymią liczbę wyświetleń na YouTubie. Powstało również wiele przeróbek m.in. wersji metalowych, klasycznych czy kocich oraz memów. Wykonanie Jaskra tak spodobało się publiczności, że powstały nawet inicjatywy na Facebook’u mające na celu zaproszenie Joeya Bateya do Polski, jak np. Jaskier na Open'er 2020.

Utwór „Toss a coin to your Witcher” skomponowali Sonya Belousova i Giona Ostinelli, duet odpowiedzialny za cały soundtrack z serialu „Wiedźmin”, który trafi do sprzedaży 10 kwietnia. Oprócz słynnej ballady, znajduje się na nim także motyw przewodni z serialu – „Geralt of Rivia" i kilkadziesiąt innych utworów, które w zależności od odcinka jaki uświetniały, charakteryzuje triumfalny, radosny lub mroczny klimat.

 

Soundtrack The Witcher

The Witcher, Music from the Netflix Original Series (CD)

 

Transformacja Yennefer

Wątki Yennefer napisane od zera na potrzeby serialu z pewnością mogą budzić kontrowersje wśród fanów książek Andrzeja Sapkowskiego. Trzeba przyznać, że Lauren S. Hissrich (showrunnerka) dopięła swego. Dzięki jej staraniom „Wiedźmin” to w dużej mierze opowieść o Yennefer jako autonomicznej postaci, a nie kobiecie w życiu Geralta. Z książek Sapkowskiego dowiedzieliśmy się, że to silna, intrygująca i tajemnicza postać. Serial pokazuje, dlaczego. Do jednej z lepszych scen z jej udziałem należy ta przedstawiająca jej transformację z wystraszonej garbuski o zdeformowanym ciele w pewną siebie i piękną kobietę. Scena jest dość przerażająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Yennefer podczas operacji cały czas była świadoma i przytomna.

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1

 

Cały pierwszy sezon to opowieść o trudnej i bolesnej historii przemiany Yennefer. Nie tylko za sprawą magii, która całkowicie odmieniła jej ciało, ale także przejścia od samolubnej natury do postaci współczującej i troszczącej się o innych.

Wiedźmin i Jaskier

Najlepsze występy Wiedźmina to nie tylko te, w których walczy i bezlitośnie pokonuje potwory oraz wszystkich przeciwników stających mu na drodze. To także te sceny, w których daje się poznać ze specyficznego czarnego humoru czy wypowiadania dosadnych przekleństw. I choć Geralt zwykle mówi niewiele, gdy już mówi, ma jedne z najlepszych kwestii w serii. A cokolwiek robi, robi to z uroczą bezczelnością. Dlatego jego postać stała się źródłem wielu memów, m.in. tych ze sceną kąpieli czy tych, w których wymrucza charakterystyczne „hmmm”.

Dodatkowo wiernym towarzyszem Wiedźmina jest Jaskier, któremu także zawdzięczamy kilka zabawnych scen, dialogów i ripost. Od chwili, gdy Jaskier postanawia towarzyszyć Geraltowi w jego podróżach – podejmując decyzję za nich obu, ponieważ Wiedźmin nie jest tym faktem zachwycony – jasne jest, że ich przyjaźń będzie oparta na przyciąganiu się przeciwieństw i obfitować w komiczne sytuacje. Podczas gdy Jaskier nigdy nie przestaje mówić i często porusza tematy, których nie powinien, Geralt tylko chrząka w swoim stylu. W serialu widzowie mogą obserwować, jak ich relacja błyskawicznie się rozwija, co stanowi o atrakcyjności tego wątku. Ich przekomarzanie, sprzeczanie, a czasem także wzajemne zawstydzanie przyciąga uwagę i zapewnia potrzebne serii elementy komiczne.

Prawo niespodzianki

Jest to bardzo ważny moment, który wyjaśnia związek Ciri i Geralta, wynikający z prawa niespodzianki. Geralt przyjmuje owe prawo jako nagrodę za uratowanie życia Duny’ego (przeklętego rycerza, wybranka Pavetty), w walce, która wywiązała się na balu królewskim w Cintrze. Zgodnie z nim może domagać się od Duny’ego wyrównania należności (tego co zastanie w domu, a o czym jeszcze nie wie). W ten sposób losy Ciri (nienarodzonej córki Pavetty) i Geralta zostają ze sobą powiązane.

Prawo niespodzianki jest kluczem do zrozumienia całej historii o Wiedźminie i faktyczną siłą napędową, która wiąże ze sobą bohaterów opowieści. Działa jak przeznaczenie, które jest nieuniknione, a w świecie magii i wielkich mocarstw posiada ogromną moc, która potrafi pokrzyżować nawet misterne plany.

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 ebook

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 (ebook)

 

Przemiana w węgorze

Scena, w której adeptki Aretuzy zostają zamienione w węgorze to jeden z bardziej zadziwiających i niewytłumaczalnych epizodów w całym pierwszym sezonie.

Tissaia de Vries jest wymagającą i czasami okrutną rektorką, a jej metody dydaktyczne niejednokrotnie wzbudzają kontrowersje. Kulminacją jej działań jest scena przedstawiona w drugim odcinku. Dziewczyny, które nie przeszły pomyślnie prób i nie potrafią zapanować nad swoją mocą zostają przemienione w węgorze. Te z kolei stają się źródłem energii dla pozostałych czarodziejek z Aretuzy. Motyw stworzony na potrzeby serialu stanowi wątpliwy element motywacyjny oraz wątek, który ma uświadamiać, że nieokiełznana czarodziejska moc może być bardzo niebezpieczna.  

Rzeźnik z Blaviken

Wiedźmin toczy pojedynki z różnymi przeciwnikami i nie tylko z potworami. Jeden z nich, którego scena rozgrywa się w pierwszym odcinku nadała mu przydomek „Rzeźnika z Blaviken”. Wiedźmin w krwawej, brutalnej walce pokonał księżniczkę Renfri i jej bandę. Wyśmienicie choreografowana sekwencja została podzielona na dwie części tak, by pokazać dwie różne strony Geralta. W pierwszej szybko i bez zastanowienia morduje kilku mężczyzn z grupy Renfri, niemal jak maszyna do zabijania. W drugiej części natomiast pojedynkuje się z Renfri, której nie chce zabijać tylko zaproponować jej inne wyjście z sytuacji. Dlatego walczy z pozycji obronnej.

Jest to z pewnością jedna z lepszych sekwencji w całej pierwszej części serialu. Jest dynamiczna, efektowna i krwawa. Oprócz imponujących umiejętności Wiedźmina we władaniu mieczem, pokazuje też, że nie warto mieć z nim zatargów.

Ostatnie życzenie 

Po tym, jak Geralt i jego towarzysz Jaskier, odkrywają butelkę z dżinem, zostają rzuceni w przygodę zagrażającą ich życiu. Dopiero gdy Geralt zmierzy się z magicznym pragnieniem Yennefer, zagrożenie uciszy trzecie, ostatnie i całkowicie tajne życzenie Geralta (wypowiedziane szeptem zbyt cichym, by je usłyszeć). Dla fanów serialu ostatnie życzenie Wiedźmina jest jednym z największych pytań w jego historii. Ale nie jest ono taką tajemnicą dla tych, którzy czytali książkę.

 

 

Karta podarunkowa Netflix

 

Netflix - Kod podarunkowy 80 zł (produkt cyfrowy)

 

Upadek Cintry

Nie bez powodu „Wiedźmin” często porównywany jest do „Gry o Tron”. Oprócz elementów fantasy czy rozległej fabuły, posiada także sceny imponujących bitew. Takim momentem, który fani „Gry o Tron” z pewnością obejrzą z nostalgią jest sekwencja scen bitwy o Cintrę. Ten epizod to także jedno z ważniejszych wydarzeń, jakie ma miejsce w pierwszym sezonie serialu. Królestwo Cintry zostaje najechane i złupione przez siły Nilfgaardu. Królowa Calanthe umiera. Księżniczka Ciri ucieka z miasta, a Geralt szanując prawo niespodzianki zaczyna jej szukać.

Bitwa o Wzgórze Sodden

W tym samym czasie, gdy historie Ciri i Geralta w końcu się zbiegają, Yennefer i Bractwo Czarodziejów podejmują ostateczne stanowisko w bitwie o Wzgórze Sodden, aby powstrzymać atakujące siły Nilfgaardu. Po zniszczeniu Cintry, tak naprawdę nic nie powstrzyma Nilfgaardu przed przejęciem reszty kontynentu, z wyjątkiem grupy magów z Aretuzy. W tej części wewnętrzny chaos, który do tej pory targał Yennefer zostaje skumulowany i wykorzystany, by ocalić tych, na których jej zależy. Gniew, wściekłość i nienawiść zostają jednocześnie uwolnione, co pozwala pogrążyć siły wroga. To był dla niej decydujący moment, ponieważ naprawdę dojrzała do bycia magiem, którym zawsze pragnęła zostać.

Scena bitwy o Wzgórze Sodden może się podobać, że względu na wykorzystanie w walce wielu magicznych sztuczek i efektów specjalnych.

Przerażająca walka ze strzygą, wojna z potężnym imperium czy wpadająca w ucho ballada Jaskra? Macie swój ulubiony epizod lub odcinek z pierwszego sezonu „Wiedźmina”?

Jeśli szukacie więcej informacji na temat muzyki serialowej, zajrzyjcie koniecznie do naszego artykułu „Najlepsza muzyka serialowa, czyli soundtracki, które warto znać”.