BAM BAM WIADERKA to cztery małe wiaderka z atestami pozwalającymi bawić się nimi już od 12 miesiąca życia (młodsze maluchy tak naprawdę też mogą). Zabawka idealnie sprawdzi się w kąpieli – takie ma przeznaczenie. Nie dość, że możemy podzielić ją między rodzeństwo, to jeszcze wykorzystać do zwyczajnych zabaw w domu jak również w ogrodzie czy plaży! Te mini pojemniczki będą świetne do ćwiczenia małej motoryki (np. wkładanie, wyjmowanie klocków), robienia babek z piasku, ale też zabaw narracyjnych – kubełki to biedronka, sowa, małpka i piesek. No i mają przepiękny design.

BamBam, zabawka do kąpieli Wiaderka - Bam Bam
BAM BAM WIADERKA
 

MAGNESIAKI to niedroga odpowiedź na wielką miłość dzieci do magnesów. Polska firma wyprodukowała serię tematycznych układanek, które kupicie już od 12 złotych. Polecane od trzech lat, ale sprawdzą się też u starszych przedszkolaków. Można z nich układać obrazki, ale też wykorzystywać do nauki języków obcych, czytania czy sztuki opowiadania – układamy z dzieckiem i poprzez wymyślanie historii trenujemy narrację i wyobraźnię. Zwróćcie uwagę na estetyczną grafikę i dobór tematów: Straż Pożarna, Budowa, Policja, Litery, Afryka Dzika, Gospodarstwo, Maszyny Rolnicze. Maluch może połączyć zestawy i gdy rodzic musi ugotować obiad, pobawić się na drzwiach lodówki.

Alexander, układanka klockowa Magnesiaki Afryka Dzika - Alexander
MAGNESIAKI

 

STOLIK WODNY PIRAT zatrzyma nas jeszcze na chwilę w grupie młodszych przedszkolaków. To kolejna zabawka, która pozwoli świetnie bawić się na balkonie, tarasie, w ogródku, ale też w domu. Wystarczy, jeśli ustawicie ją na płytkach w kuchni, czy podłożycie pod nią gruby ręcznik. Dlaczego? Bo to stoliczek, do którego możecie nalać wodę! I nie, nie ma lepszej zabawy na ciepłe dni niż rozrywki wodne. Zwłaszcza teraz, jeśli nadejdzie zapowiadane suche lato, a sytuacja związana z wirusem nie pozwoli nam wyjechać na wakacje. Wodny stolik zapewni choć trochę chlapania, a do tego ma wiele elementów, więc spokojnie może się nim bawić więcej niż jedno dziecko. Do tego kosztuje niecałe 50 zł!

Wabnic, edukacyjny stolik wodny Pirat - Wabnic
STOLIK WODNY PIRAT 
 

ZESTAWY DO PIASKU również „domowego” to kolejna propozycja wielozadaniowa. Oczywiście wspaniale będzie bawić się nimi w piasku na słonecznej plaży. A nawet jeśli się nie uda, to niektóre zestawy doskonale sprawdzą się też w domu. Wystarczy, że wybierzemy tematyczne i z niewielkimi foremkami. Popatrzcie na te dwa komplety: Babeczki i Lody. Dziecko może bawić się nimi w piaskownicy, ale też w domu prowadząc własną cukiernię. A teraz najlepsze: może używać zestawów z piaskiem kinetycznym czy starą, pomieszaną kolorystycznie ciastoliną, której nie chciało już używać.

Melissa & Doug, Babeczki, zestaw do piasku - Melissa & Doug
MELISSA &DOUG BABECZKI DO PIASKU
 

BASEN w tym roku to absolutnie obowiązkowa POMOC w przetrwaniu lata. Zapowiadane są upały, susza, a być może zakaz wakacyjnych wyjazdów i kąpieli. To oznacza, że najbardziej pożądane w najbliższych miesiącach zabawy wodne będziemy musieli organizować we własnym zakresie. I teraz uwaga: pamiętajcie, że mały basen dmuchany możecie postawić na balkonie, tarasie, a ostatecznie nawet w domu (kuchnia, łazienka, pomieszczenie z płytkami na posadzce). Oczywiście, jeśli w domu, to basenik musi być mały, jak ten brodzik. Możemy też zmienić zastosowanie wodnych zabawek, czyli zamiast używać ich do pływania po wodzie… nalać wody do środka, bo maluch mógł się schłodzić w aucie lub rybce. Pamiętajmy tylko by pod dmuchańce używane w domu, na balkonach i tarasach wkładać stare koce czy tekturę, inaczej mogą szybko zrobić się dziurki. Jeśli mamy nieco więcej miejsca (taras, ogródek) kupmy np. większy basen Coral. Taki prezent to wydatek rzędu 12 – 30 złotych. Nie ma co kupować największych zbiorników – basen dla dziecka nie powinien być zbyt duży, bo będzie trudno go napełniać. I uwaga na koniec: nie używajmy do zabawy płynów z chemią, żebyśmy mogli potem wykorzystać wodę do podlewania.

Bestway, basen dmuchany Coral - Bestway
BASEN CORAL
 

PIASKOWNICA to oczywiście podstawa wszystkich zabaw i marzenie wielu dzieci. Co powiecie na niewielką, niedrogą (naprawdę szukałam najtańszej z możliwych, ale nadającej się do normalnej zabawy) piaskownicę, którą można rozłożyć nawet na balkonie? Nie jest duża, ale dzięki temu, nie będziecie potrzebowali zbyt wiele piachu. Składa się z dwóch części – w jednej może być piasek, a w drugiej… woda! Prawie jak nad brzegiem morza! Zabawy błotne, robienie mokrych babek i nakrapianych wież zamku, czy chociaż moczenie i chłodzenie nóżek! Mam tu tylko jedną praktyczną poradę. Piaskownica jest z tworzywa sztucznego, więc jeśli ustawiacie ją na twardej powierzchni tarasu, to podłóżcie jakiś miękki wypełniacz – stary ręcznik, koc. W ogrodzie można obie części zagłębić lekko w ziemi. Zabawka będzie stabilniejsza, a piasek chłodny nawet w gorące dni.


PIASKOWNICA
 

GEORELLO TECH KLOCKI to klocki konstrukcyjne, które umożliwiają budowanie trójwymiarowych, pionowych, ruchomych mechanizmów. W zestawie mamy sto elementów w tym koła zębate, łańcuch, rączkę do obracania. Dziecko nie tylko bawi się, ale dodatkowo poznaje podstawy mechaniki i tym samym staje się małym konstruktorem! Piękny design i mocne tworzywo przyciągną uwagę zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Zabawka jest idealna dla starszych przedszkolaków i początkujących szkolniaków. Ale wiem, że przysiadają do niej równie chętnie rodzice. Zachęcająca jak na klocki z zębatkami jest też cena – 54 zł.

Quercetti, klocki konstrukcyjne Georello Tech Starter Set - Quercetti
GEORELLO TECH KLOCKI

 

PUSHEEN musiał się pojawić, żeby nie było, że polecam tylko praktyczne, edukacyjne i wielofunkcyjne zabawki. Postanowiłam dodać coś „modnego”, ale słodkiego. Oczywiście sprawdziłam ceny i można kupić gadżety z tym rozkosznym kotkiem od kilkunastu złotych. Moja jedenastoletnia ekspertka od tego pluszaka zdradziła, że Pusheena lubią dzieciaki niezależnie od płci. Sama wymarzyła sobie kotka – dinozaura i kubek ze skarpetkami. Zwrócicie uwagę, że maskotki pełnią teraz wyjątkową funkcję, ponieważ w czasie ograniczonych kontaktów z rówieśnikami dzieci potrzebują zabawek, przejmujących częściowo rolę powierników i towarzyszy zabaw. Praktyczny zestaw kubek ze skarpetkami będzie odpowiedni nawet dla starszej fanki Pusheena.  

Pusheen, maskotka Jednorożec Unicorn Kot - Gund
PUSHEEN
 

BITWA O ZĘBY. BYŁO SOBIE ŻYCIE – wprawdzie tej serii filmów, gier, książek nie trzeba polecać, bo jest to absolutny samograj ostatnich kilku (!) dekad, ale może nie wiecie, że wyszła nowa, polska gra? Gra o tematyce, która często spędza sen z oczu rodzica, czyli higieny jamy ustnej. Co zrobić by dziecko wiedziało, jak dbać o zęby, a co ważniejsze: by CHCIAŁO o nie dbać i o tym pamiętało? Podczas rodzinnych rozgrywek nie tylko świetnie się bawimy ze znanymi i lubianymi bohaterami, ale przede wszystkim w przystępny sposób zdobywamy bardzo szeroką wiedzę o zębach, tym, co im szkodzi, jak się nimi zajmować. To wiadomości najważniejsze, bo pozwalające dbać o zdrowie, ale też przydatne, chociażby w szkole. Ciekawe, ilu graczy zabawa zainspiruje na tyle, by chcieli zostać… dentystami?


BITWA O ZĘBY. BYŁO SOBIE ŻYCIE
 

PRZYJACIELE to nie tylko wspaniałe, serialowe wspomnienia wielu z rodziców, ale też świetna okazja na zbudowanie mostu międzypokoleniowego, bo okazuje się, że dzisiejsza młodzież też uwielbia ekipę z Central Perk! Możecie razem obejrzeć kolejne odcinki, a jeśli to już za wami, to jest sposób by przedłużyć obecność w filmowym uniwersum – gry, które kupicie już za kilkanaście złotych. Top Trumps to klasyczna talia do gry z wizerunkami bohaterów serialu. Z kolei Waddintons to niewielka, przyjemniej zapakowana karcianka do szybkich rozgrywek. Jest też nieco droższa gra towarzyska Trivial Pursuit, w której znajdziecie 600 pytań sprawdzających wiedzę o sitcomie. Psssyt, jest też Monopoly z Przyjaciółmi, ale nie podlinkuję, ponieważ znacznie przewyższa nasz dzisiejszy budżet. PRZYJACIELE GRA

 

A co Wy podarujecie w tym roku waszym pociechom? Z jakich prezentów najbardziej cieszą się u was dzieci? Więcej zabawkowych inspiracji znajdziecie na empik.com - w specjalnej zakładce z pomysłami na Dzień Dziecka (możecie też kliknąć w poniższe zdjęcie).