1. „Streets of Philadelphia" z filmu „Filadelfia” (Oscary 1994)

Piosenka, która powstała na potrzeby filmu, stała się również jednym z najpopularniejszych utworów w dorobku Bruce’a Springsteena. Oprócz Oscara „Streets of Philadelphia” zdobyła cztery nagrody Grammy i kilka innych tytułów dla najlepszej piosenki i najlepszego wykonawcy. Sam Springsteen natomiast już na zawsze będzie kojarzony przede wszystkim z tym utworem.

 

2. „(I've Had) The Time of My Life" z filmu „Dirty Dancing” (Oscary 1988)

Kultowa już piosenka ze sceny finałowej to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii kina. A specjalnie na potrzeby filmu, stworzyli ją Bill Medley i Jennifer Warnes. Z „Dirty Dancing” pochodzi jeszcze jedna znana ballada - śpiewana przez Patricka Swayze piosenka „She's Like the Wind”.

 

3. „Skyfall” z filmu „Skyfall” (Oscary 2013)

Motyw przewodni filmu o przygodach Jamesa Bonda, był ówczesnym faworytem do Oscara w kategorii za najlepszą piosenkę. Zwłaszcza, że utwór śpiewała sama Adele. To także pierwsza piosenka w historii serii o przygodach brytyjskiego agenta, która zdobyła Oscara, Złotego Globa i nagrodę BRIT Award.

 

4. „Can You Feel The Love Tonight” z filmu „Król Lew” (Oscary 1995)

Choć cały soundtrack z „Króla Lwa” jest bardzo dobry i został doceniony przez widzów, to właśnie piosenka w wykonaniu Eltona Johna, zyskała największą popularność. Chyba nie ma dziś osoby, która nie znałaby oscarowej „Can You Feel the Love Tonight”. To niezapomniany utwór, który wciąż wzbudza emocje.

 

5. „Lose Yourself” z filmu „8 Mila” (Oscary 2003)

Utwór Eminema, pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu „8 Mila”, w którym muzyk zagrał także główną rolę. To pierwszy w historii hip-hopowy utwór nagrodzony Oscarem, a także największy przebój w karierze rapera.

 

6. „My Heart Will Go On” z filmu „Titanic” (Oscary 1998)

 

Ballada w wykonaniu Celine Dion, po premierze filmu, przez wiele tygodni utrzymywała się na pierwszych miejscach list przebojów. To nieśmiertelny oscarowy hit, który na zawsze już będzie się kojarzył z tą poruszającą historią.

 

7. „When You Wish Upon a Star” z filmu „Pinokio” (Oscary 1940)

Ta hipnotyzująca piosenka w wykonaniu Cliffa Edwards’a znalazła się na liście 100 najlepszych piosenek w historii filmu. Utwór stał się wizytówką Disney’a i nieoficjalnym hymnem wytwórni.

 

8. „Flashdance…What a Feeling” z filmu „Flashdance” (Oscary 1984)

 

„Flashdance” to niepodważalny hit lat 80-tych. Piosenkę wykonała Irene Cara, natomiast autorem muzyki jest Giorgio Moroder, który ma na koncie także inny wielki przebój z filmu „Top Gun” – „Take My Breath Away” (utwór wykonał zespół Berlin).

 

9. „Theme From Shaft” z filmu „Shaft” (Oscary 1971)

Twórcą przeboju, który znalazł się na liście 100 najlepszych piosenek filmowych wszech czasów, jest Isaac Hayes. Utwór odniósł o wiele większy sukces niż sam film i pomógł upowszechnić, charakterystyczne dla lat 70. funkowe brzmienie. Sam Hayes przeszedł do historii jak pierwszy Afroamerykanin, który zdobył Oscara za muzykę.

 

10. „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy” (Oscary 2019)

 

Przebój w wykonaniu Lady Gagi brzmiał wszędzie jeszcze na długo po rozdaniu Oscarów 2019. Czy już można powiedzieć, że jest kultowy? Myślimy, że tak. I, co wyjątkowe, sławą okryła się nie tylko oscarowa piosenka z filmu, ale też jej spektakularne wykonanie podczas gali rozdania nagród przez Lady Gagę i Bradley'a Coopera. 

 

Czy najlepsza piosenka wyłoniona podczas tegorocznej gali Oscarów, przejdzie do historii i dołączy do tego zestawienia? Jedno jest pewne, dorównać popularnością tym przebojom, będzie naprawdę trudno. Więcej o Oscarach czytajcie w naszej Pasji Oglądam.