Prawdziwe historie w ebookach


Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów (ebook)

  • „Unorthodox” to jeden z najbardziej popularnych seriali na Netfliksie. Jego główną bohaterką jest Etsy, która emocjonalnie dusi się w konserwatywnej rodzinie i środowisku. Postanawia uciec z ortodoksyjnej społeczności chasydów z Williamsburga.
    Tak zaczyna się historia w serialu. A jak było naprawdę? Deborah Feldman opisuje swoje dorastanie, zaaranżowane małżeństwo, nerwicę, walkę o synka. I rodzinną tajemnicę.

 

 


Osiecka. Tego o mnie nie wiecie (ebook)

  • Agnieszka Osiecka, dama polskiej piosenki, autorka słów to setek przebojów, które wszyscy znamy. Kolejne pokolenia wykonawców wracają do jej tekstów, bo Osieckiej udało się zawrzeć w tekstach coś, co nie przemija. Jaką była osobą? Jak patrzyli na nią jej bliscy, artyści? Ten portret możemy zobaczyć w książce Beaty Biały „Osiecka. tego o mnie nie wiecie”.

 

 

Literatura faktu i literatura piękna na majówkę


Nie ma (ebook)

  • Mam dylemat czy polecać tego ebooka, bo książka w wersji papierowej wydana jest tak pięknie, że warto ją mieć na półce. Jednak wiem, że jest grono czytelników, które zwłaszcza w czasach pandemii, ogranicza się do książek cyfrowych, więc jeśli jesteście w tej grupie to koniecznie sięgnijcie do „Nie ma”. O czym jest ta książka? Reportaże łączy jeden temat: tytułowe „nie ma”. Czy jest to pustka, czy jest to brak? W każdej historii jest inaczej. Czytamy o ostatniej wycieczce do czeskiej Pragi, którą Mariusz Szczygieł odbywa z ojcem tracącym wzrok, by być może ostatni raz ją zobaczył. Czytamy o sklepie z rzeczami po zmarłych. Ale czytamy też o kobiecie, która ze swojego „nie ma” uczyniła „ma”.
    „Nie ma” Mariusza Szczygła będzie doskonałym wyborem na ten czas, w którym rewidujemy to co mamy lub to, co nam się wydawało, że mamy.

 

 


Testamenty (ebook)

  • Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier na polskim rynku wydawniczym w 2020 roku. Margaret Atwood otrzymała za „Testamenty” Bookera 2019. Autorka powróciła po 30 lat do historii o Gileadzie, krainie, którą poznaliśmy w „Opowieści Podręcznej”, spopularyzowanej przez serial HBO. Gilead to skrajnie konserwatywny świat, w którym Podręczne – niewolnice, mają rodzić dzieci. Akcja „Testamentów” rozpoczyna się 15 lat po zakończeniu tej z „Opowieści…”

 

Kryminały na majówkę


Dylemat (ebook)

  • Przyjęcie z okazji 40 urodzin Livii ma być wielką fiestą. Zaprosiła wszystkich bliskich, poza córką. Tego dnia chce zdradzić mężowi sekret, który dotyczy dziecka. Jednak on – w ramach niespodzianki zaprasza córkę. Jak dalej potoczy się ta historia? Książka „Dylemat” B. A. Paris, jednej z najbardziej poczytnych autorek kryminałów, odpowie na to pytanie.

 

 


Rana (ebook)

  • Już za chwilę, bo w pierwszych dniach maja, premierę będzie miała książka Wojciecha Chmielarza „Wyrwa”, jednak zanim to nastąpi warto zajrzeć do jego poprzedniej powieści kryminalnej. „Ranę” rozpoczyna śmierć Marysi - uczennicy prywatnej szkoły. Nauczycielka, która sama próbuje dowiedzieć się co się stało, sama ginie. To rozpoczyna bieg wydarzeń, w których nikt nie chce mieć z tą sprawą nic wspólnego, jednak nie mają wyjścia.

 

Nauka i obyczaje


Fakt, nie mit (ebook)

  • Aleksandra i Piotr Stanisławcy to małżeństwo, dziennikarze, blogerzy, ale przede wszystkim – niestrudzeni propagatorzy nauki. W książce „Fakt, nie mit” stawiają czoła najpopularniejszym mitom dotyczącym zagadnień naukowych. Szukacie pewnego źródła wiedzy? Ten ebook nim jest.

 

 


Obsesja piękna (ebook)

  • W jednym z wywiadów Zadie Smith przyznała, że nie pozwala córce spędzać w łazience dużo czasu – może być tam tylko tyle, ile jej brat. Skąd ten pomysł? By nie wmówiła sobie, że wygląd w jakikolwiek sposób ją ogranicza. Skąd wzięły się współczesne kanony piękna? Dlaczego się im poddajemy? Jak wpływają one nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na nasze samopoczucie i samoocenę? Autorka „Obsesji piękna” Renee Engeln z wiedzą właściwą profesorce psychologii, analizuje te zagadnienia i zachęca, by wyrwać się z tej obsesji.

 

Poradniki o emocjach


Czując. Rozmowy o emocjach (ebook)

  • Jedną z inwestycji, która zawsze się opłaca, to inwestycja we własne emocje, w poznanie siebie, w rozwój wewnętrzny. Szczególnie w trudnych czasach warto być w kontakcie z samym sobą, to pomaga pokonać lęki i stresy. Pierwsza propozycja na ten czas to „Czując…” – zbiór rozmów Agnieszki Jucewicz, które dziennikarka przeprowadziła z psychologami. Rozmówcy niezwykle ciekawi, tematyka szeroka, każdy więc odnajdzie tu coś wartościowego dla siebie.

 

 


Życie od A do Z (ebook)

  • Drugą propozycją z działu psychologia  jest „Życie od A do Z”. Alfabet ułożony przez Katarzynę Miller i Dariusza Janiszewskiego, pod każdą literą kryje felieton dotyczący jednego z zagadnień życia. Znajdziemy tu prawdziwe historie, przykłady problemów z życia wzięte oraz porady jak sobie z nimi poradzić.