Wszystkie etapy pielęgnacji twarzy – o czym pamiętać? 

Pielęgnacja skóry twarzy składa się z kilku kroków: trzech podstawowych, a więc tych, które powinny mieć miejsce każdego dnia (zarówno rano, jak i wieczorem) oraz dwóch dodatkowych, które wykonuje się zdecydowanie rzadziej. Poniżej przedstawiamy wszystkie etapy pielęgnacji twarzy z zaznaczeniem, o których należy pamiętać codziennie:

  1. Oczyszczanie – krok podstawowy 

Konieczne i rano, i wieczorem. Pod koniec dnia jest krokiem oczywistym dla wszystkich osób, które robią makijaż. A co w przypadku braku malowania się  i oczyszczania porannego? Jest równie konieczne, ze względu na zatrzymywanie się na skórze zanieczyszczeń takich, jak roztocza czy kurz „przejmowane” z poduszki czy naturalnie wydzielany łój i pot. Prowadzą one między innymi do pojawiania się wyprysków czy reakcji alergicznej. A poszczególne etapy oczyszczania twarzy polegają na:

  • zastosowaniu płynu micelarnego (który, jak magnes, wyciąga zanieczyszczenia z dalszych warstw skóry),
  • zmyciu go wodą (celem oczyszczenia twarzy z wyciągniętych zanieczyszczeń),
  • użyciu żelu myjącego
  • i ponownym zmyciu wodą.

Każdy produkt powinien być oczywiście nakładany czystymi dłońmi (albo płatkiem kosmetycznym) i dostosowany do typu skóry.

  1. Złuszczanie – krok dodatkowy 

Krok, który powinien być wykonywany 1-2 razy w tygodniu. Częstsze usuwanie martwego naskórka może podrażniać skórę. Ten etap polecany jest przede wszystkim cerze łojotokowej oraz mieszanej. Skóra sucha i wrażliwa (alergiczna) może być zbyt delikatna i zabieg taki jak peeling z drobinkami czy enzymatyczny może ją podrażniać, osłabiając barierę ochronną. Na rynku są jednak dostępne także produkty złuszczające przeznaczone do delikatniejszych typów skóry, opracowane w taki sposób, by być dla nich bezpieczne – i wówczas tylko takie należy wybierać.

  1. Odżywianie – krok dodatkowy 

A więc stosowanie maseczek, serum czy różnego rodzaju eliksirów. Zależnie od wskazań producenta konkretnego kosmetyku, ten krok wykonuje się również 1-2 razy w tygodniu. I ponownie należy oczywiście pamiętać, by dobrać go do typu skóry; dostępne są maseczki przeciwzmarszczkowe, serum ujędrniające, eliksiry regenerujące i tak dalej.

  1. Tonizacja – krok podstawowy 

Bardzo ważny krok, który należy wykonywać nie tylko każdego dnia, ale po każdym myciu twarzy. Czy więc wykonujesz pełne oczyszczanie, czy przemywasz buzię samym żelem dla odświeżenia się w ciągu dnia, nie zapominaj o tonizowaniu twarzy. Dlaczego? Toniki przywracają skórze jej naturalne pH, które jest zaburzane przez produkty myjące. Warto zrezygnować w tym kroku z płatków kosmetycznych i wklepywać tonik palcami, waciki pochłaniają bowiem sporą jego część, zwiększając zużycie.

  1. Nawilżanie – krok podstawowy 

Ostatni krok i trzeci podstawowy. W nim stosuje się kremy (na dzień lub na noc, pod oczy etc.), które dbają o dogłębne, prawidłowe nawilżenie skóry. A jego odpowiedni poziom ma szczególne znaczenie pod względem zdrowego wyglądu cery, woda wspomaga bowiem jej procesy regeneracyjne.

Jaki tonik do cery trądzikowej wybrać? 

Ten rodzaj skóry, co wiele osób może zaskoczyć, potrzebuje nawilżenia. Nadmierna produkcja łoju przez cerę oznacza, że organizm próbuje ją nawodnić samodzielnie. Na szczególnej uwadze należy mieć więc wybór toniku bez alkoholu, bo z alkoholem może nadmiernie przesuszyć skórę (tym samym prowokując ją do pojawienia się większej ilości wyprysków). Należy skupić się na produktach nawilżających, zawierających dodatkowo składniki antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze – np. olejek z drzewa herbacianego. Do takich należy Eveline #Clean Your Skin, tonik oczyszczająco-matujący lub Ziaja Jeju, tonik do młodej skóry trądzikowej i tłustej.

 

Eveline, #Clean Your Skin, oczyszczająco-matujący tonik przeciw niedoskonałościom, 225 ml

 

Jaki tonik do cery naczynkowej? 

Skóra naczynkowa wymaga stosowania delikatnych kosmetyków, które nie podrażnią jej dodatkowo, zamiast tego wzmacniając kruche naczynka i łagodząc zaczerwienienia. Tonik do cery naczynkowej będzie więc przede wszystkim działał kojąco; i tutaj ponownie należy wybierać produkty bez alkoholu. Dobrze sprawdzają się hydrolaty roślinne, takie jak Bioleev – hydrolat z róży stulistnej wykazującej działanie łagodzące stany zapalne i nawilżające. To także specjalistyczny tonik Floslek Naczynka pro z ekstraktem z kasztanowca, który łagodzi i regeneruje uszkodzenia skóry (przebarwienia, popękane naczynka, siniaki).

 

Floslek, Naczynka pro, tonik bezalkoholowy, 200 ml

 

Który tonik będzie najlepszy do cery tłustej i mieszanej? 

Te dwa rodzaje cery wymagają wyjątkowego odświeżenia, regulacji poziomu wydzielania naturalnego sebum i hamowania rozwoju niedoskonałości, które mogą pojawiać się na skutek nadprodukcji łoju. Warto postawić na produkty z kwasem salicylowym, glikolowym lub migdałowym (złuszczają, regenerują i regulują wydzielanie sebum) i olejkiem z drzewa herbacianego (działa przeciwbakteryjnie). Do popularnych pozycji należy mikrozłuszczający tonik do cery tłustej i mieszanej 3 enzymy Dermo Face Sebio marki Tołpa i Mixa, oczyszczający tonik przeciw niedoskonałościom.

 

tołpa, dermo face sebio, mikrozłuszczający tonik 3 enzymy, 200 ml

 

Tonik do cery wrażliwej – jaki powinien być? 

Bez alkoholu – to pierwsza odpowiedź na pytanie. Alkohol ma silne działanie antyseptyczne, jednak wysusza skórę, co w przypadku cery wrażliwej może wiązać się z jej pękaniem i nadmiernym łuszczeniem. Tonik do cery wrażliwej powinien koić skórę i umożliwiać jego delikatne nakładanie, np. dłońmi albo mgiełką, by móc zrezygnować z podrażniającego cerę tarcia. Warte uwagi są Tołpa Dermo Face Sebio normalizujący tonik matujący i Nacomi, hydrolat różany w mgiełce.

 

Nacomi, hydrolat różany, 80 ml

 

Wiesz już, że stosowanie tonika jest konieczne. Nie czekaj więc – poszukaj produktu idealnego dla twojego typu skóry! Dzięki naszemu przewodnikowi szybko znajdziesz kosmetyk idealnie dopasowany do twoich potrzeb. Nie odkładaj tonizacji na później!

Więcej porad kosmetycznych znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock