Niepozorna rolka taśmy naprawczej Duct Tape ma wiele zastosowań – z jej pomocą skleisz lub naprawisz różne przedmioty, zabezpieczysz pęknięcia czy inne uszkodzenia przed dostawaniem się wilgoci do środka, np. zniszczoną obudowę kabla. Będzie też niezwykle pomocna przy poważniejszych awaryjnych naprawach wykonywanych na bieżąco. Poniżej prezentujemy podstawowe rodzaje i zastosowania taśmy izolacyjnej.

taśma tesa

Czym jest taśma izolacyjna?

Taśma klejąca wykorzystywana do izolacji i drobnych napraw to solidny i trwały odpowiednik taśmy samoprzylepnej, której być może używasz w biurze lub w domu. Różnica wynika z zastosowanego do jej wykonania materiału oraz niektórych jej cech. Taśma izolacyjna jest wytrzymała oraz charakteryzuje się dużą elastycznością. Warstwa mocnego kleju sprawia, że przylega do każdej powierzchni i dobrze się jej trzyma. Dlatego świetnie nadaje się do uszczelniania. Może być wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, np. folii PVC, która nadaje jej powyższe właściwości.

Gdzie wykorzystywana jest taśma z tworzywa?

Ten rodzaj produktu znajduje zastosowanie w wielu branżach, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Niemalże w każdej sytuacji, gdy trzeba coś przykleić, naprawić lub zaizolować, możesz użyć takiej taśmy.

taśma vobel

Jakie są rodzaje taśmy izolacyjnej?

Podstawowe rodzaje taśm różnią się od siebie zastosowanym do ich produkcji materiałem. Dodatkowo kolor, szerokość oraz proponowane przeznaczenie jest elementem, który powinieneś wziąć pod uwagę, gdy szukasz produktu do własnego użytku. Poniżej prezentujemy główne rodzaje taśmy naprawczej:

  • taśma PVC – jej najważniejsza cecha to elastyczność oraz doskonała przyczepność. Taśma jest samogasnąca i przystosowana do użytku w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Bardzo często wykorzystuje się ją do izolowania przewodów elektrycznych;
  • taśma izolacyjna materiałowa– taśma jest dodatkowo wzmocniona za pomocą materiału, co wpływa na jej dużą trwałość. Mimo to łatwo ją uciąć lub przerwać, by uzyskać odpowiednią długość;
  • taśma samowulkanizująca – do naprawy elementów z gumy oraz podobnych tworzyw sztucznych. Taka taśma pozbawiona jest warstwy kleju. Przylega ona mocno do reperowanej powierzchni i doskonale izoluje np. przedziurawiony wąż ogrodowy;
  • taśma termokurczliwa – nadaje się do naprawy przewodów elektrycznych i elementów gumowych, które można podgrzać, nie powodując ich uszkodzenia;
  • taśma wysokotemperaturowa – charakteryzuje się tym, że można jej używać w dużym zakresie temperatur.

Gdy chcesz użyć taśmy izolacyjnej, należy kierować się jej zalecanym zastosowaniem lub wybierać uniwersalne rodzaje, takie jak taśma PVC, materiałowa lub wysokotemperaturowa.

Izolacja standardowa – zalety stosowania taśmy i jej cechy

Standardowa taśma izolacyjna długo pozostanie na swoim miejscu i nie odklei się samoczynnie. Wynika to z dobrej jakości kleju oraz elastyczności powłoki. Dzięki temu dobrze sprawdzi się ona nawet na nierównych powierzchniach, takich, jak chropowaty beton lub cegła, a także drewno i tkanina. Równie solidnie będzie się trzymać na śliskim szkle i metalu. W przypadku tego ostatniego materiału ważną zaletą jest fakt, iż taśma jest odporna na rdzę.

Ponadto, izolacja ochronna może być stosowana do tymczasowego uszczelniania silnika w samochodzie, ponieważ taśma wykazuje wysoką odporność na substancje chemiczne i działanie wysokich temperatur.

taśma wodoodporna

Elastyczna taśma izolacyjna do kabli

Możliwość zastosowania taśmy izolacyjnej do kabli jest związana z jej elastycznością, dobrą przyczepnością oraz tym, że taśma jest samogasnąca. Oznacza to, że materiał, z którego została wykonana, nie bierze udziału w rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to bardzo duża zaleta w przypadku, gdy następuje samozapłon przewodów wynikający np. z uszkodzenia instalacji elektrycznej. Niebieska taśma do izolacji przewodów elektrycznych dobrze sprawdza się podczas drobnych napraw w domowym warsztacie, jest też chętnie wybierana przez profesjonalistów.

Wodoodporne właściwości taśmy – kiedy się przydają?

Izolacyjna taśma nie jest podatna na działanie wilgoci.. Ta cecha pozwala na zastosowanie jej również wszędzie tam, gdzie może być ona narażona na działanie deszczu i niskich temperatur – w ogrodzie, na aucie lub rowerze, a nawet do uszczelniania elementów wyposażenia łódek.

duck tape

Do czego przyda się taśma elektrykowi?

Izolacja wykonana za pomocą taśmy polega na uszczelnieniu przewodów elektrycznych. Możesz użyć jej również do zabezpieczenia niezarobionych końcówek kabli. Za pomocą taśmy utrzymasz porządek w szafie elektrycznej – owiniesz i przymocujesz przewody, aby zachować ich odpowiedni układ. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów ułatwisz sobie odnalezienie potrzebnych kabli.

Wszechstronne zastosowanie taśm naprawczych sprawia, że warto je mieć zawsze pod ręką. Wybierz uniwersalne taśmy np. PVC lub specjalistyczne taśmy termokurczliwe, aby zapewnić sobie wygodę i trwałość podczas pracy.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródlo: shutterstock.com