Spis treści:

  1. Tablet graficzny – co to jest?
  2. Tablet dla grafików – jakie są rodzaje?
  3. Jaki tablet do rysowania wybrać dla początkujących?
  4. Jaki tablet graficzny dla zaawansowanego rysownika?

 

Tablet graficzny – co to jest? 

Zwykły tablet to urządzenie podobne do smartfona, tylko że znacznie większe. Tablet graficzny nie tylko ma znaczniejszy rozmiar, ale wyróżnia się też szerokimi ramkami, szeregiem przycisków funkcyjnych i, przede wszystkim, brakiem wyświetlacza na „ekranie”. Pamiętajmy też, że zastosowanie obu urządzeń jest diametralnie inne. Klasyczny tablet to - upraszczając w największym skrócie - alterantywa dla smartfona czy komputera. Tablet graficzny to z kolei bardziej akcesorium, które pozwala grafikom, artystom czy architektom tworzyć własne rysunki na komputerze z precyzją godną pracy nad klasyczną kartką papieru. 

 

Tablet graficzny huion kamvas pro 13

 

Działaniem tablet graficzny przypomina połączenie kartki papieru z touchpadem laptopa – i w zasadzie może być trochę jednym, a trochę drugim. Tablet do rysowania, tablet graficzny czy digitizer – bo wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego sprzętu – to urządzenie, które umożliwia komunikację użytkownika z komputerem (albo smartfonem lub tabletem). Komunikacja ta polega na bieżącym przekazywaniu gestów wykonywanych rysikiem na powierzchni roboczej tabletu do sparowanego urządzenia.

 

Tablet graficzny huion kamvas pro 20

 

Jego przeznaczenie nieco łatwiej wytłumaczyć na podstawie budowy – a dokładniej dostępnych typów urządzeń.

Tablet dla grafików – jakie są rodzaje? 

Gadżet występuje w dwóch podstawowych wersjach: tradycyjnej (wskazującej) i LCD (z wyświetlaczem). Czym się różnią?

  • Tradycyjny tablet dla grafików – wizualnie przypomina bardzo dużą wersję touchpada i w pewnym sensie nią właśnie jest. Umożliwia bowiem zarządzanie pulpitem czy rysowanie przy pomocy ruchów po jego powierzchni – z tym, że rysika, a nie palca i ruchem względnym, a nie absolutnym. Co oznaczają te dwie nazwy w kontekście obsługi tabletu?
    • Ruch absolutny – ma miejsce wtedy, gdy użytkownik porusza kursorem znajdującym się na środku ekranu z każdego punktu touchpada (tak, jak w laptopach). Bez względu na to, czy położy palec na jego dolnym lewym roku, czy idealnie na środku i przesunie w górę, kursor ruszy ze swojego miejsca do góry.
    • Ruch względny – a więc ten, który ma miejsce podczas obsługi tabletu graficznego. W tym przypadku możliwość przesunięcia kursora znajdującego się na środku ekranu występuje tylko po dotknięciu rysikiem środka tabletu. Chcąc z kolei wyłączyć uruchomiony program przy pomocy przycisku X znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu, należy skierować rysik na prawy górny róg tabletu.

 

Tablet graficzny  kamvas h950p

 

  • Tablet graficzny z ekranem LCD – albo po prostu z wyświetlaczem. Ten rodzaj zdecydowanie bardziej przypomina kartkę niż touchpad, co najłatwiej przedstawić na przykładzie rysunku wykonanego za jego pomocą. Kiedy użytkownik rysuje rysikiem po ekranie tabletu, tak jak na kartce widzi na nim od razu to, co narysował. W przypadku modelu tradycyjnego widzi to tylko na ekranie komputera. Rusza więc rysikiem po tablecie, ale patrzy na monitor. Model z wyświetlaczem umożliwia skupienie się wyłącznie na ekranie tabletu.

 

Tablet do rysowania kamvas 22

 

Jaki tablet do rysowania wybrać dla początkujących? 

Pierwsze kroki w digital paintingu niewątpliwie będą wiązały się z dużą ilością pracy. Warto sobie ją ułatwić, wybierając tablet graficzny ekranowy. Dzięki wyświetlaczowi znacznie prościej jest zapanować nad procesem tworzenia i precyzyjnie trafiać w miejsca łączenia się poszczególnych linii czy nie wyjeżdżać za nie w trakcie wypełniania konturów kolorem.

 

Tablet graficzny h580x-

 

Na jakie cechy i możliwości tabletu graficznego do rysowania warto jeszcze zwrócić uwagę, jeśli jesteś osobą początkującą? 

  • Wsparcie kąta nachylenia – to opcja, która dostosowuje wygląd pędzla do poziomu nachylenia rysika, np. umożliwiając cieniowanie obrazu po przechyleniu pena.
  • Stojak w ramach wyposażenia – niektóre modele mogą być go pozbawione, co wymaga dokupienia dodatkowego artykułu. Stojak podnosi komfort pracy, zwłaszcza na początku.
  • Kompatybilność z pakietem Office – dzięki niej tablet do szkicowania staje się sprzętem wszechstronnym, umożliwiającym także wygodne edytowanie dokumentów, dodawanie do nich odręcznych komentarzy czy zdjęć,
  • Kompatybilność z konkretnym programem graficznym – wybierając swój pierwszy tablet, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakim programem graficznym współpracuje. Od tego w ogromnej mierze zależą możliwości użytkownika. Większość sprzętów jest kompatybilna z najbardziej popularnymi programami, takimi jak Adobe Photoshop, GIMP, Illustrator, SAI, CDR czy Blender, ale ten parametr bez wątpienia należy zweryfikować.
  • Łączność – urządzenia mogą być wyłącznie przewodowe albo działać także w wersji bez kabla, przy łączności Bluetooth lub Wi-Fi. Wybór uzależniony jest pod tym względem przede wszystkim od wygody samego użytkownika. Należy jednak pamiętać, by w przypadku modelu z kablem zwrócić uwagę na jego długość, zwłaszcza gdy praca będzie odbywała się za sprawą stojącego na podłodze komputera stacjonarnego. Kabel musi być na tyle długi, by zapewniać wygodną obsługę tabletu z poziomu biurka.

Jaki tablet graficzny dla zaawansowanego rysownika? 

Jeśli malarstwo cyfrowe nie ma przed tobą tajemnic, to niewątpliwie szukasz sprzętu najwyższej jakości o jak największych możliwościach. Z całą pewnością wiesz też, że „idealny tablet” to taki, który został dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnego artysty. Jeden fantastycznie czuje się podczas obsługi sprzętu o bardzo wysokiej czułości nacisku, inny preferuje nieco niższą – i tak dalej. Zdecydowaną większość parametrów warto więc dobierać pod siebie.

A na jakie w ogóle warto zwrócić uwagę? 

  • Wyrazistość ekranu – jeśli preferujesz pracę na tablecie z wyświetlaczem, to wybierz sprzęt o wysokim kontraście barw i jasności, tak, by cieszył najlepszym nasyceniem kolorów.
  • Programowalne przyciski funkcyjne – ich ilość i rozmieszczenie dobierz zgodnie z własną wygodą, pamiętaj jednak o tym, że kilkanaście niewątpliwie daje większe możliwości sprawnego zarządzania pracą niż kilka.
  • Rozdzielczość ekranu – na rynku dostępne są tablety do rysowania w 4K (3840 × 2160). W połączeniu z szerokimi kątami widzenia taka rozdzielczość daje bardzo dobre efekty wizualne, tym samym umożliwiając tworzenie naprawdę szczegółowych grafik.
  • Powłoka antyrefleksyjna – dodatek, który zdecydowanie podnosi komfort pracy. Niweluje widoczność odbicia światła i refleksów na ekranie oraz nadaje mu matowego wyglądu, tym samym w mniejszym stopniu męcząc wzrok.
  • Rozmiar przestrzeni roboczej – pamiętaj, że duże wymiary samego tabletu nie muszą oznaczać dużego ekranu. A to od jego rozmiaru zależy, jak wygodna będzie praca i o ile realnie tablet odda ekran komputera.

Jaki tablet graficzny kupić? Bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego sprzętu, czy kolejnego, pamiętaj, by poza określeniem budżetu zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie parametry i porównać ze sobą co najmniej kilka podobnych cenowo modeli.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock