Jak przeprowadzać szlifowanie drewna? 

W zależności od wymiarów przedmiotu, powierzchni, a także ilości zniszczonej powłoki do usunięcia stosuje się różne rodzaje narzędzi. Podstawowym produktem jest papier ścierny do drewna, który można założyć na głowicę obrotową urządzeń elektrycznych lub wziąć w dłoń i szorować ręcznie. Manualne szlifowanie jest potrzebne szczególnie w obróbce rzeźby drewnianej (scynerki) i wszędzie tam, gdzie nie sięgają inne sprzęty. Ręczna obróbka jest możliwa także dzięki specjalnym kostkom i gąbkom ściernym oraz pacom szlifierskim.

Dla osób, które nie decydują się na specjalny produkt do drewna, dobrym rozwiązaniem może być wkrętarko-wiertarka akumulatorowa lub sieciowa. W jej uchwyt mocujący zakłada się tarczę do szlifowania, a na nią przy pomocy rzepu lub zacisku montuje krążki ścierne. Są to o tyle dobre narzędzia do prostych prac szlifierskich, że zazwyczaj posiadają regulację obrotów, która umożliwia sprawne czyszczenie.

Niektórzy przeprowadzają szlifowanie drewna przy pomocy szlifierek kątowych. Jest to o tyle niebezpieczne w rękach amatorów, że może skończyć się uszkodzeniem powierzchni i powstaniem wgłębień, które trudno później wyprowadzić. Dodatkowo urządzenia takie mają dużą moc i w połączeniu z nieumiejętnym szlifowaniem mogą wystrzelić z dłoni.

 

Szlifierki i strugi - pełna oferta Empik

 

Szlifierki do drewna – rodzaje urządzeń 

Istnieje 5 różnych typów elektronarzędzi, które mogą posłużyć do obróbki powierzchni drewnianych. Są to szlifierki:

  • oscylacyjne,
  • mimośrodowe,
  • taśmowe,
  • kątowe,
  • delty.

Poniżej zestawiono główne cechy poszczególnych najpopularniejszych rozwiązań.

Oscylacyjna szlifierka do drewna – charakterystyka 

Narzędzie to uważane jest za jedno z najbardziej uniwersalnych w zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych. Sercem sprzętu jest mało elastyczna tarcza, która wykonuje ruch prostoliniowy i kolisty jednocześnie. Dlatego szlifierka do drewna wykorzystująca zjawisko oscylacji świetnie sprawdzi się do dokładnego wygładzenia powierzchni drewnianych, takich jak drzwi czy meble.

Poza tym urządzenie, które wybacza braki w umiejętnościach. Bardzo łatwo jest wyczuć siłę docisku, jaką należy przyłożyć do obrabianego elementu. Nietrudno też zachować kierunek posuwu maszyny. W porównaniu do urządzeń kątowych szlifierki oscylacyjne nie mają tendencji do wychodzenia poza kierunek pracy i wyrywania się z dłoni.

Interesującym przykładem powyższego typu sprzętu jest Szlifierka oscylacyjna GRAPHITE 59G324. Wyposażona jest w silnik o mocy 220 W, który pozwoli na sprawne szlifowanie drewna i okazjonalne czyszczenie innych materiałów np. metalu. Dla podniesienia sprawności pracy zainstalowano w niej system szybkiej wymiany papieru ściernego. Jest to narzędzie na tyle dobrze wyważone, że nie ma konieczności wykonywania nim pracy obiema rękami.

 

Szlifierka oscylacyjna GRAPHITE 59G324

 

Mimośrodowe urządzenia szlifierskie – cechy szczególne 

Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to bardzo podobny typ urządzenia, jak w przypadku wcześniej wymienionej oscylacyjnej szlifierki do drewna. W tym wypadku tarcza jest zazwyczaj okrągła i wykonuje ruch obrotowy i wahadłowy, zwiększając w ten sposób powierzchnię poddawaną obróbce. Różnica widoczna jest w bardziej elastycznej tarczy, która umożliwia nie tylko szlifowanie twardych gatunków drewna, ale też polerowanie innych materiałów bez ryzyka zniszczenia materiału.

Przedstawicielem opisywanego gatunku urządzeń jest Szlifierka mimośrodowa BLACK&DECKER KA199 o mocy 240 W. Wyróżnia się bardzo dobrym wyprofilowaniem rękojeści, co sprawia, że można ją pewnie chwytać na różne sposoby. Zaimplementowany worek na pył sprzyja zachowaniu czystości podczas pracy, więc nie trzeba osłaniać wszystkiego w warsztacie lub wykonywać prac na zewnątrz. Tarcza mocująca na rzep pozwala na szybką wymianę papieru ściernego.

 

Szlifierka mimośrodowa BLACK&DECKER KA199, 125 mm

 

Wysokowydajna szlifierka taśmowa – do czego służy? 

Ten rodzaj urządzenia jest nieco inny niż dwa poprzednio opisywane. Przede wszystkim szlifierka do drewna w formie taśmowej służy do czyszczenia i wygładzania sporych powierzchni. W użytku ręcznym nadaje się głównie do płaskich elementów drewnianych pozbawionych wyobleń, wgłębień i zakamarków.

Modele taśmowe wymagają także więcej umiejętności podczas pracy niż odpowiedniki oscylacyjne czy mimośrodowe. Wykonują one ruch jedynie prostoliniowo, co wymusza na użytkowniku rozeznanie w sposobie kierowania urządzeniem.

Taśmówki mogą służyć nie tylko do szlifowania elementów drewnianych. Bardzo dobrze sprawdzają się też w ostrzeniu noży i innych metalowych narzędzi tnących. Dla zapewnienia sobie oczekiwanego efektu, należy zainstalować urządzenie w pewnym uchwycie (dobre jest imadło stołowe) w taki sposób, aby nie przesuwało się podczas dociskania elementu ostrzonego.

Szlifowanie drewna sprzętem taśmowym można wykonywać przy pomocy szlifierki WORKSITE BSD134 o mocy przyłączeniowej 1010 W. Posiada zmienną szybkość poruszania się taśmy w zakresie 120-380 m/min. Dzięki temu umożliwia sprawne wykańczanie elementów drewnianych. Waga urządzenia to 4 kg, co sprawia, że jest bardzo stabilna podczas pracy.

 

Szlifierka taśmowa WORKSITE BSD134

 

Szlifierki do drewna a sposób zasilania 

Podobnie jak nie ma jednego uniwersalnego urządzenia do wszystkich prac szlifierskich, tak nie da się wyłonić jednego sposobu ich zasilania. Trzeba przyznać, że modele sieciowe są bardzo popularne i zapewniają wysoką moc urządzeń. Są jednak dosyć głośne, co może przeszkadzać szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach.

Innym rozwiązaniem są sprzęty akumulatorowe. Szczególnie te wyposażone w bezszczotkowe silniki pracują cicho i sprawnie. Nie zawsze jednak da się wykonać pracę na jednym naładowaniu baterii. Rozwiązaniem dla osób posiadających sprężarkę może być pneumatyczna szlifierka na papier ścierny do drewna. Charakteryzuje się sporym zapasem mocy, cichą pracą i niską awaryjnością. Wadą jest konieczność posiadania długiego węża zasilającego w powietrze.

Jak widać, wybór urządzeń jest ogromny i decyzję o zakupie należy podjąć uwzględniając swoje potrzeby i osobiste preferencje.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock