Krótka charakterystyka szlifierki mimośrodowej i oscylacyjnej 

Oba elektronarzędzia nie różnią się od siebie diametralnie. Ich budowa opiera się na poręcznej rękojeści, obecności zbiornika na pył lub miejsca na podłączenie odkurzacza i stopy, która wykonując ruch, dokonuje szlifowania powierzchni. Kluczowy w dostrzeżeniu różnicy obu sprzętów jest właśnie typ zastosowanej stopy ścierającej. Co je różni w obu przypadkach?

 

Dom i ogród: Szlifierki i strugi

 

Zasadniczo szlifierka oscylacyjna posiada prostokątną lub zbliżoną do trójkąta podstawę ścierającą. Wykonuje ona drgania oscylacyjne, które polegają na delikatnym wychyleniu stopy od osi w bardzo krótkim czasie. Modele przeznaczone do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego są w stanie działać w przedziale 6-23000 drgań / minutę. Amplituda odchylenia stopy mieści się w granicy 1,5-2 mm. Co bardzo istotne, ruch oscylacyjny nie ma nic wspólnego z obrotowym, dlatego model ten bardzo dobrze sprawdza się do zgrubnego szlifowania powierzchni drewnianych, metalowych i betonowych. Nie sprawdzi się za to do polerowania.

Nieco inaczej działa szlifierka mimośrodowa. Stopa ma kształt okręgu, dlatego świetnie nadaje się do szlifowania wykańczającego i polerowania powierzchni. Ten typ urządzenia łączy w sobie zalety ruchu oscylacyjnego i obrotowego, co w konsekwencji sprawia, że ma więcej zastosowań od powyżej opisywanego modelu. Ruch mimośrodowy polega na zespoleniu ruchu obrotowego i wahadłowego, dzięki czemu można wykańczać nie tylko powierzchnie płaskie, ale też owalne i nieregularne.

 

Szlifierka mimośrodowa BLACK&DECKER KA191EK

 

Dwa gatunki szlifierek mimośrodowych – co je różni? 

Podział na modele oscylacyjne i mimośrodowe to nie wszystko, co trzeba wiedzieć, wybierając sprzęt. Urządzenia do szlifowania wykonujące ruch mimośrodowy można jeszcze podzielić na takie z wymuszonym i niewymuszonym ruchem talerza. Co w zasadzie oznaczają te dwa pojęcia?

Ruch wymuszony polega na przekazywaniu siły z silnika elektrycznego poprzez przekładnię mechaniczną. Nie ma większej różnicy, z jaką siła szlifierka mimośrodowa jest dociskana do powierzchni, bo prędkość talerza utrzymuje się na podobnym poziomie. Inaczej jest w modelu z ruchem niewymuszonym. Tutaj źródłem siły napędzającej stopę jest mechanizm mimośrodowy wytwarzający siłę odśrodkową. W praktyce oznacza to, że regulacja prędkości obrotowej, z jaka pracuje sprzęt, regulowana jest siłą nacisku na powierzchnię. Im jest mniejsza, tym szybciej działa urządzenie. Analogicznie zwiększenie nacisku powoduje zmniejszenie poziomu obrotów

Rodzaje podstawy w modelach oscylacyjnych – który do czego? 

Podobnie, jak w przypadku egzemplarzy mimośrodowych i w sprzętach wykonujących ruch oscylacyjny można rozróżnić dwa typy elektronarzędzi. Odmienności polegają na kształcie stopy urządzenia. Szlifierka oscylacyjna typu „delta” (a w zasadzie jej stopa) bardzo przypomina kształtem żelazko domowe. Tył stanowi niejako podstawę trójkąta, a przód jest szpiczasty.

Drugi rodzaj egzemplarzy oscylacyjnych wyposażony jest w stopę o kształcie prostokątnym przypominającą pacę szlifierską. Oczywiście kształt obu modeli zdefiniowany jest konkretnymi zastosowaniami i za moment stanie się jasne, do czego służy szlifierka oscylacyjna, a do jakich prac użyć egzemplarz mimośrodowy.

 

Szlifierka kątowa MAKITA GA5030R

 

Zastosowanie poszczególnych typów urządzeń szlifierskich 

Szlifierka mimośrodowa – do czego służy? 

Znając możliwości konkretnych typów elektronarzędzi do obrabiania powierzchni łatwiej skupić się na ich zastosowaniu. Ruch mimośrodowy wykorzystywany w modelach z talerzową podstawą świetnie sprawdza się do zdzierania grubych warstw powierzchniowych lub wykonywania szlifów na sporych powierzchniach. Elastyczność stopy sprawia, że urządzenie świetnie sprawdza się też podczas prac na elementach o wypukłej powierzchni pozbawionej narożników. Modele z manualną regulacją prędkości obrotowej (szczególnie dla amatorów) są świetnym sprzętem do nauki polerowania.

Bardzo dobrym przykładem opisywanego typu szlifierki jest sieciowy model niemieckiego producenta „EINHELL te-rs 40 e 4462000”. Posiada elektroniczną regulację prędkości obrotowej, dzięki której skutecznie wykonasz prace szlifierskie i polerskie na różnych materiałach. Silnik o mocy 400 W zapewnia wystarczające osiągi do prac z drewnem, metalem, a nawet betonem. Dodatkowo w opisywanym produkcie zaimplementowano wydajny system odsysania pyłu, który dodatkowo może zwiększyć swoją wydajność poprzez podłączenie do niego odkurzacza.

 

Szlifierka mimośrodowa EINHELL te-rs 40 e 4462000

 

Szlifierka oscylacyjna – jakie ma zastosowanie? 

Zastanawiając się nad wyborem „szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa”, nie sposób wspomnieć o zastosowaniu egzemplarzy wykonujących ruch oscylacyjny. Modele wyposażone w stopę prostokątną i trójkątną świetnie sprawdzają się podczas szlifowania powierzchni płaskich i posiadających narożniki oraz trudnodostępne miejsca. Kąty proste zastosowane w podstawie umożliwiają dotarcie wszędzie tam, gdzie modele mimośrodowe (ze względu na owal podstawy) nie są w stanie dotrzeć. Ruch oscylacyjny wymaga przyłożenia większej siły, dlatego najczęściej nie będą one aż tak skuteczne w zgrubnym zdzieraniu np. warstw malarskich.

Poszukując egzemplarza tego typu, przyjrzyj się modelowi „Makita BO4565K”. Jest to lekka szlifierka oscylacyjna z silnikiem o mocy 200 W i skutecznym systemem odsysania pyłu. Posiada również wymienną stopę, dzięki której, zarówno spore powierzchnie, jak i zakamarki nie stanowią przeszkody w wykonaniu szlifowania.

 

Szlifierka oscylacyjna MAKITA BO4565K

 

Podsumowanie – szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa 

W zasadzie wszystko już powinno być jasne. Modele szlifierek mimośrodowych, ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu, bardzo dobrze sprawdzają się w trudniejszych pracach, ale tez polerowaniu. Natomiast egzemplarze oscylacyjne to propozycja dla tych, którzy szlifują płaskie obfitujące w narożniki elementy.

Więcej polecajek narzędziowych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock