Dlaczego warto mieć szlifierkę kątową? 

Sporadyczne przecinanie materiałów można wykonać narzędziami ręcznymi. Dla wielu amatorów, którzy nie nastawiają się na zbyt częste prace, sprzęt elektryczny jest zbędny. Co istotne, uzyskanie wysokiej precyzji cięcia przy jednoczesnym braku przyłożenia siły i w krótkim czasie to niekwestionowane zalety urządzeń do przecinania przeróżnych elementów.

Nie inaczej jest ze szlifierką kątową. Wśród użytkowników sporym uznaniem cieszą się modele sieciowe, jednak znaczący udział w rynku mają też urządzenia wykorzystujące baterie. Szlifierka kątowa na akumulator sprawdzi się nie tylko tam, gdzie klasyczny model kablowy, ale też w trudnodostępnych miejscach bez stałego źródła prądu.

 

Szlifierki i strugi - pełna oferta

 

Akumulatorowa szlifierka kątowa – zastosowanie 

Pod względem mocy odpowiedniki na baterie nie ustępują swoim sieciowym rywalom. Dlatego ich przeznaczenie jest bardzo szerokie. Można za ich pomocą przycinać elementy zbrojenia na placach budowy (np. drut na jarzemka czy drut wiązałkowy), regulować długość i kształt kostki brukowej (z tarczą do betonu oczywiście), a nawet polerować metal czy drewno.

Dodatkową funkcją może być wygładzanie powierzchni. Przyda się wtedy szlifierka z płynną regulacją obrotów. Dzięki temu uda się nie tylko przecinać lub szlifować przedmioty, ale również polerować elementy. Domowi majsterkowicze będą cenić sobie możliwość cichej pracy w odosobnieniu bez konieczności ciągnięcia za sobą przedłużaczy.

W domowych warunkach szlifierka kątowa akumulatorowa przyda się tam, gdzie jest niewielki dostęp do przedmiotów, które trzeba wyciąć lub przeszlifować. Mogą to być np. gwoździe w deskach, które trudno jest wybić młotkiem lub wyciąć nożycami do metalu. Bardzo dobrze sprawdzi się też podczas pracy na sporym obszarze, gdzie trzeba szybko wykonać zadanie bez wcześniejszego przeniesienia wszystkich rzeczy w jedno miejsce.

Jaka szlifierka kątowa do zadań amatorskich i zaawansowanych? 

Głównym parametrem, który pozwoli na wybranie odpowiedniego urządzenia, jest jego moc. Aktualnie wersje akumulatorowe mogą równać się osiągami z modelami sieciowym, jednak szukanie egzemplarzy o jak największej mocy znamionowej nie będzie sensowne, jeżeli nie wykorzysta się ich potencjału. Zazwyczaj w domowych warunkach takie urządzenia nie muszą mieć więcej niż 600 W mocy, co w zupełności wystarczy do radzenia sobie z podstawowymi zadaniami. Dodatkowo pomoże również przedłużyć czas pracy na baterii.

Jednak w przypadku bardziej profesjonalnego zastosowania warto poszukać wśród mocniejszych modeli, które oferują moc użyteczną w granicach 800-1000 W. Dzięki temu wymagające czynności, takie jak przecinanie grubych prętów stalowych, płaskowników czy profili będzie efektywne i nie nadwyręży samego urządzenia.

Szlifierka kątowa na akumulator – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Istotnym parametrem jest średnica maksymalna tarczy, którą można zamontować w sprzęcie. Zazwyczaj modele na baterie Li-Ion posiadają możliwość założenia tarcz wymiennych o rozmiarze 125 mm. To standardowy wymiar, który zaspokoi potrzeby zdecydowanej większości użytkowników. W ten sposób będzie można również efektywnie przecinać, szlifować lub polerować, biorąc pod uwagę prędkość obrotową.

Oczywiście szlifierka kątowa akumulatorowa nie zawsze musi mieć tylko taki rozmiar tarczy. Istnieją modele, które mogą pracować z elementami o średnicy 180 mm, jednak często wymagają mocniejszych akumulatorów, a nawet posiadają dwa zapewniające większe napięcie. Przeznaczone są głównie do wymagających prac w terenie.

Akumulatorowa szlifierka a inne narzędzia w warsztacie 

Jeżeli będzie to pierwsze urządzenie na baterie tego typu to nie ma większego znaczenia, jakiego producenta wybierzesz. Nieco inaczej jest w przypadku elektronarzędzi spod znaku jednej marki. Dla przykładu interesujący model YATO 18V YT-82826 świetnie sprawdza się w użyciu z akumulatorami o różnych pojemnościach od 2-6 Ah. Posiadając inne produkty tego producenta można zakupić jedynie samo urządzenie bez ładowarki i dodatkowej baterii, co solidnie obniży koszty.

Wybór narzędzi elektrycznych do przydomowego warsztatu jest na tyle duży, że można skompletować wkrętarko-wiertarki, szlifierki, radia akumulatorowe, a nawet wiertarki. Wybierając modele z konkretnych serii można je wyposażyć w ten sam rodzaj baterii i szafować nim w zależności od używanego sprzętu.

Jaka szlifierka kątowa w konkretnym przedziale cenowym? 

Poniżej zestawiono kilka wiodących modeli na rynku wśród urządzeń szlifierskich akumulatorowych. Oto i one!

Szlifierka kątowa akumulatorowa GRAPHITE 58G003, Energy+ 

Narzędzie w kwocie nieco ponad 200 zł. Przystosowane jest do pracy z tarczami o średnicy 115 mm i bateriami 18V. Umożliwia osiągnięcie prędkości obrotowej na biegu jałowym do 10 000 obr/min. Sprawdzi się w rękach majsterkowicza, który sporadycznie używa takiego elektronarzędzia.

 

Szlifierka kątowa akumulatorowa GRAPHITE 58G003, Energy+

 

Szlifierka kątowa YATO 18V YT-82826 

To model wymieniony w artykule, który współpracuje z elementami tnącymi o średnicy 125 mm. Podobnie jak poprzednik, pracuje z prędkością 10 000 obr/min zapewniając szybkie cięcie prętów stalowych o różnych średnicach. Jest wyposażona w zabezpieczenie przeciw przegrzewaniu się baterii oraz system antywibracyjny. Ciekawy produkt w kwocie 300 zł.

 

Szlifierka kątowa YATO 18V YT-82826

 

Szlifierka kątowa MAKITA DGA517RTJ, 125 mm MDGA517RTJ 

 

Jeżeli zastanawiasz się, jaka szlifierka kątowa z regulacją obrotów będzie współpracować z akumulatorami to z pewnością można polecić ten produkt. Wyposażona jest w najnowocześniejsze funkcje, takie jak bezszczotkowy silnik prądu stałego, technologie XPT (odporność na pył i kurz), ADT (automatyczne dostosowanie prędkości i momentu obrotowego do danego materiału) czy antyrestart, który uniemożliwia przypadkowe uruchomienie urządzenia.

 

Szlifierka kątowa MAKITA DGA517RTJ, 125 mm MDGA517RTJ

 

Wszystkie powyższe elektronarzędzia świetnie sprawdzają się w pracach amatorskich, jak i bardziej wymagających.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.com