Plecaki szkolne młodzieżowe – zacznij kompletowanie wyprawki od plecaka

Im wcześniej zajmiecie się kupnem plecaka, tym lepiej. Koszty wyposażenia dziecka do szkoły zawsze są duże. Dlatego warto rozłożyć je na dwa-trzy miesiące. Nie zaczynajcie jednak od piórnika, śniadaniówki czy zeszytów. Najlepiej najpierw wybrać plecak. Choćby z tego powodu, że mając plecak, będziecie wiedzieli jaki ma rozkład kieszeni, a tym samym jakie kształty i wielkości pudełek na jedzenie, bidonów czy kubków termicznych dobrać. Jakie kolory, wzory dopasować. Czy będzie potrzebny dodatkowy worek na strój sportowy itd. A jak się już nad tym wstępnie zastanowicie, to dobrze jest zobaczyć, co znajdziecie na rynku – sprawdź szkolne plecaki młodzieżowe.

Plecak szkolny empik

Plecaki młodzieżowe do szkoły – dlaczego warto postawić na plecak?

Nawet starsze dziecko (10-15 lat), powinno nosić plecak szkolny, a nie miękki plecak miejski czy – najgorsze rozwiązanie – torebkę. Wprawdzie uczeń sporo już urósł od pierwszej klasy, ale zabiera też więcej rzeczy do szkoły. Dziecko ma więcej godzin lekcyjnych (a w konsekwencji zeszytów i książek), ale też jest dłużej w szkole, więc potrzebuje większej porcji jedzenia i picia. Po lekcjach często idzie na zajęcia dodatkowe, które mogą wymagać specjalnego stroju czy kolejnych podręczników.


Czy wiesz, że…
Starsze dzieci i młodzież noszą plecaki szkolne, których waga potrafi dwukrotnie przekraczać dopuszczalne dla kręgosłupa obciążenie, czyli 15% masy ciała?


plecak szkolny jednorożce

Wyobraź sobie, że zamiast nosić książki i inne potrzebne rzeczy w dobrze skonstruowanym plecaku z dość sztywnymi, może nawet lekko profilowanymi plecami, uczeń wrzuca je do miękkiego plecaczka, albo torby dźwiganej na jednym ramieniu. I tak codziennie przez kilkaset dni w roku. A potem kolejny rok. Takie traktowanie kręgosłupa w czasach, gdy dzieci mają kilkukrotnie za mało ruchu, a za to dociążają odcinek szyjny pochylając się do telefonów i komputerów, może mieć ogromne konsekwencje zdrowotne.

Dlatego pozwalając decydować naszemu uczniowi co do wyboru tego, z czym codziennie będzie przemierzał świat, musimy postawić jeden warunek – będzie to zdrowy dla kręgosłupa plecak.

Dziś wiele firm pod nazwą plecak miejski’’ skrywa dobre konstrukcje przypominające porządne tornistry. Zmieniło się to, gdy zaczęliśmy nosić ze sobą laptopy. Wcześniej na miasto były produkowane lekkie „szmacianki”. Więc nie kierujcie się nazwą, tylko dokładnie oglądajcie plecaki albo wczytujcie się w ich opisy.

Plecak NASA

Modne plecaki młodzieżowe – wybierz ulubiony wzór

Plecaki szkolne młodzieżowe mają wiele wzorów, fasonów i kolorów – to na nich skupiamy się na początku. Wybieramy okiem – to znaczy, że pierwsze decyzje zakupowe podejmujemy na podstawie tego, co zobaczymy. Zanim zaczniemy oceniać jakość i porównywać ceny, musimy poczuć, że coś nam się spodobało. U dzieci jest to jeszcze silniejsze, więc nie oponujmy, jeśli nasz uczeń upiera się, że plecak musi być w jednorożce, pszczoły lub czarny. My, rodzice, jesteśmy od tego by dopilnować funkcjonalności.

Wybór plecaków młodzieżowych do szkoły jest tak duży, że wystarczy dobrze poszukać i na pewno znajdziecie coś, co spełni oczekiwania obu stron. Od razu podpowiem, że nawet jeśli tornister z poprzednich lat jest nadal dobry, ale dziecko czuje potrzebę zmiany wzoru, np. z transformersów na kosmos, to powinniśmy się zgodzić. Dobre samopoczucie w grupie rówieśniczej jest bardzo ważne w tym wieku. To naturalne, że na ten moment dzieci wstydzić się nosić np. wzór z Kubusiem Puchatkiem. Ale spokojnie, to jeszcze wróci, gdy zostaną młodymi dorosłymi i sięgną do sentymentów z dzieciństwa.

Jeśli chodzi o design, to zwróćcie uwagę na kolekcje własne Empiku o jednym wzorze. Dziś można kupić plecak, piórnik, zeszyty, teczki, organizery w jednym wzorze! Wygląda to świetnie, a dodatkowo skraca poszukiwania wyposażenia. Skutkiem ubocznym jest to, że jak wzór nam się spodoba, to chcemy mieć z nim wszystko.

plecak empik

Duże plecaki młodzieżowe do szkoły

Pojemność plecaka dla starszego dziecka zależy nie tylko od liczby lekcji w ciągu dnia, ale także od samej organizacji dnia. Jeśli dziecko nie je obiadu w szkole, to wiadomo, że musi wziąć duże drugie śniadanie. Trzeba pamiętać też o wodzie – na 6 lekcji minimalna ilość wody to butelka 0,7 litra. To też musi się zmieścić w naszym plecaku. Dodatkowe zajęcia po szkole? Może trzeba będzie dołożyć strój, buty do tańca, czy książkę? Będziemy potrzebować kilkunastu litrów pojemności.

O ile w przypadku pierwszoklasisty najlepszy jest tornister z jedną, szeroką komorą i kilkoma kieszeniami zewnętrznymi, o tyle przy starszym uczniu może się sprawdzić duży, młodzieżowy plecak z dwoma, a nawet trzema komorami. W jednej trzymane będą książki i piórnik, w drugiej strój sportowy (w starszych klasach potrafi być naprawdę brudny), w trzeciej drugie śniadanie. Do tego zewnętrzne kieszenie na picie..

 

Duży plecak szkolny

Wygodne plecaki szkolne młodzieżowe

Większe dziecko nie potrzebuje pasa biodrowego czy piersiowego, ale mocnych, wyściełanych szelek już tak. Nie musi mieć adresatki (pamiętajcie, żeby z przyczyn bezpieczeństwa wpisywać tam tylko numer telefonu do rodzica, nigdy imienia dziecka czy adresu). Ważne są również odblaski, zarówno w przypadku malucha czy dorosłego. Warto, aby boczne kieszenie na napoje były w miarę elastyczne, bo starszaki noszą ze sobą większe picie. Nadal przydatne są udogodnienia takie jak mała, wewnętrzna kieszonka na drobne i legitymację czy bilet oraz miejsce do przypinania kluczy bądź kluczyka do szkolnej szafki. Ponieważ starszy uczeń najczęściej już samodzielnie chodzi do szkoły, warto zwrócić uwagę, czy plecak jest choć w części nieprzemakalny. Takie detale naprawdę mogą zdecydować o codziennej funkcjonalności plecaka.

Plecak szkolny duży

Jaki plecak spodobałby się waszemu dziecku? Dajcie znać w komentarzach. Sprawdźcie też nasz artykuł o idealnym tornistrze dla młodszego ucznia. Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com