Syfon do wody gazowanej – jak działa? 

Urządzenie to składa się ze smukłej obudowy, dopasowanej wielkością do butelki, którą montuje się pod dedykowaną rurką/dzióbkiem. W specjalnym miejscu umieszcza się nabój z CO2, który to właśnie zapewnia pojawienie się gazu w wodzie. Specjalny przycisk wyzwala zawartość wkładu – możliwe jest dostosowywanie poziomu nagazowania według swoich preferencji, w zależności od tego, ile razy się naciśnie. Można uzyskać wodę lekko gazowaną, gazowaną lub mocno gazowaną.

Korzystanie z tego urządzenia jest proste i nie wymaga nawet podłączenia do prądu. Ponadto można postawić je, gdzie się chce, pod warunkiem, że miejsce to znajduje się z dala od źródeł wysokiej temperatury czy ognia.

 

Saturator do wody BRITA SodaOne czarny

 

Czy zakup tego urządzenia się opłaca? 

Syfon do wody, zwany również saturatorem, to domowy sposób na nasycenie dwutlenkiem węgla wody lub soku, które ze zwykłego zmieniają się w gazowane. To proces krótki, zupełnie odmieniający smak spożywanego napoju.

Pozwala on na dużą oszczędność – nie potrzeba regularnie kupować zgrzewek z wodą gazowaną lub zwykłą. Wystarczy dzbanek z filtrem do oczyszczania kranówki, saturator wraz z nabojem i można w domowych warunkach „wyprodukować” wodę sodową. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne ze względu na ograniczenie zużycia plastiku. Ponadto własnoręczne przygotowywanie gazowanego napoju może zachęcić i przekonać dzieci czy dorosłych do spożywania zalecanej dziennej ilości wody.

 

Saturator do wody SODASTREAM Terra czarny + Shaker + książka z przepisami

 

Na jak długo wystarczają naboje do wody gazowanej? 

Jeden wkład do urządzenia starcza zazwyczaj na przygotowanie około 60 l gazowanej wody. To równowartość mniej więcej czterdziestu plastikowych butelek. Dla jednej osoby w gospodarstwie domowym to dłużej niż miesiąc korzystania z jednego wkładu. Dla dużej rodziny będzie to znacznie skrócony czas, ze względu na częstą eksploatację. 

Warto zakupić kilka nabojów na zapas lub postawić na ciekawe, oferowane przez producentów zestawy, gdzie takie dodatkowe wkłady często są już zapewnione. Dzięki temu zachowuje się ciągłość używania, szczególnie wtedy, gdy poprzedni nabój już się zużyje i przyjdzie pora na wymianę.

 

Zestaw Saturator do wody SODASTREAM Crystal Titan


Jaki syfon do wody gazowanej wybrać? 

Na rynku dostępny jest spory wybór saturatorów, które to różnią się między sobą niektórymi cechami. Jaki syfon do wody wybrać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • cenę – wahają się one od ok. 200 do nawet 900 zł za samo urządzenie lub zestaw. Najprostsze, najbardziej popularne syfony, m.in. marek Sodastream, AquaDream, czy Wessper, można kupić już od 250 zł. Modele, które posiadają dodatkowe udogodnienia, np. brak konieczności wkręcania butelki, czy większą wydajność kosztują zazwyczaj więcej.
  • wygląd – nie ma co się oszukiwać, design jest niezwykle ważny, szczególnie przy takich małych sprzętach AGD, które praktycznie ciągle będę stały na widoku. Dobrze, by zgrywały się kolorystycznie z resztą pomieszczenia lub stanowiły ciekawy kontrapunkt dla nudnego wystroju. Ciekawie prezentują się barwy pastelowe, np. mięta czy pistacja, które wyglądają elegancko w stonowanej i skromnej kuchni. Do nowoczesnych miejsc zaś połyskliwa czerń czy biel będą strzałem w dziesiątkę!

 

Philips Saturator do wody inox miętowy ADD4902MT/10

 

  • dodatki – często w zestawie sprzedaje się dedykowane do sprzętu butelki, gwarantujące szczelność i bezpieczeństwo podczas gazowania napoju. Ich ilość, jakość i wygląd również mogą zaważyć na ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru danej marki. Niektóre oferują, np. szklane butelki z zamykanymi szczelnie korkami, które umożliwiają korzystanie z nich jak z bidonu (m.in. Sodastream, Wessper).
  • dostosowywanie poziomu nagazowania – nie każdy saturator pozwala dowolnie go dopasować. Warto więc wybrać urządzenie z tą funkcją, by w zależności od potrzeby móc przygotować wodę lekko, średnio lub mocno gazowaną.

 

2 Butelki Do Saturatora Sodastream

 

Syfon saturator – inwestycja w lepszą przyszłość 

Kupując tego typu urządzenie, dba się nie tylko o siebie i swoich bliskich, ale również o środowisko. Oszczędza się pieniądze, dzięki ograniczeniu kupowania kolejnych kartonów i butelek napojów. Ponadto zmniejsza się zużycie jednorazowych butelek plastikowych. Poza tym można zachęcić rodzinę do picia większej ilości czystej wody, a co za tym idzie – przyczyniamy się do polepszenia stanu ich zdrowia.

Warto zainwestować w tego typu rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma się ochoty na picie zwykłej, przefiltrowanej wody. Jedynym minusem stosowania syfonu na naboje CO2 jest konieczność wymiany wkładów co jakiś czas. Mimo to warto rozważyć zakup domowego syfonu.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock