Jak powstał styl skandynawski?

Styl skandynawski narodził się w latach 50. XX w. w krajach Skandynawii tj. Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Głównym założeniem było stworzenie wnętrz funkcjonalnych i przyjemnych w odbiorze. Odejście od nadmiaru dekoracji na rzecz prostoty pozwala uzyskać spokojne aranżacje sprzyjające relaksowi. Styl skandynawski przejawia się także zamiłowaniem do natury i pochodzących z niej materiałów. Wykorzystuje się więc drewno, głównie pozyskiwany lokalnie świerk, brzozę i sosnę a także naturalne tkaniny – wełnę, bawełnę i len.

Skandynawski styl ma różne oblicza. Poznajcie trzy podstawowe odmiany: szwedzką, duńską oraz nordycką.

Szwedzki smak spokoju

Szwedzi z zasadą równowagi lagom stawiają na stonowane barwy jak biele, beże i szarości, które dają wrażenie spokoju i harmonii, a przy tym znakomicie rozświetlają ponure krótkie zimowe dni. Do tak przygotowanej bazy wybierają meble z jasnego drewna, jak biurko Beliani Alloa w kolorze jasnobrązowym z białymi nogami. Szwedzki styl to przede wszystkim prostota i delikatne dekoracje z drewna, ceramiki i metalu.

 

Biurko snandynawskie ALLOA

 

Zgodnie z duńskim hygge

Duński styl również opiera się na jasnej kolorystyce i naturalnych materiałach. Wizja wnętrz według Duńczyków silnie wiąże się ze spopularyzowanym przez nich na świecie nurtem hygge, propagującym prostotę w życiu, dającą największe szczęście. W myśl tej filozofii dom ma być oazą bezpieczeństwa i przytulności, a efekt ten osiągnięcie wykorzystując właśnie styl skandynawski we wnętrzach.

W domach urządzonych w stylu duńskim można często znaleźć także funkcjonalne meble nawiązujące do stylu lat 70. i 80. XX wieku. Do małego salonu, który pełni również funkcję sypialni, możecie wybrać szarą rozkładaną sofę w geometrycznym kształcie. Mebel lekko unosi się na ukośnych toczonych nogach z drewna w jasnym kolorze, przyciągając wzrok minimalistyczną formą  w myśl zasady less is more.

Nordyckie nasycenie

W nordyckim stylu przykłada się dużą wagę do detali, motywów zwierzęcych i tkanin inspirowanych Północą jak zygzaki, krzyżyki, np. w postaci dywanu w geometryczny wzór. W przełamaniu stonowanej palety barw pomogą wam kontrastowe akcenty, na przykład czerń, a także nasycone barwy niebieskiego, czerwieni i  żółci. Przy pracy zdalnej   niezbędne są odpowiedni warunki do realizowania służbowych obowiązków, niebieskie biurko Pervoi nie tylko jest funkcjonalne, ale i wyróżnia się nasyconą barwą.

Niezbędne elementy stylu skandynawskiego

Jeśli chcecie w szybki sposób odmienić swoje wnętrze, sprawdźcie, jakie elementy pomogą wam stworzyć aranżację w północnym stylu.

#1 Przytłumione barwy

Dużo światła uzyskacie dzięki stonowanej kolorystyce w postaci bieli, beżów, szarości. Tak przygotowaną bazę dopełnijcie zgaszonymi odcieniami brudnego różu, żółci, czerwieni, zieleni i niebieskiego, a wnętrze pozostanie przyjemne i ciepłe w odbiorze.

#2 Nuty natury

Zaproście do wnętrza naturę, a przyjazne jej materiały jak bawełna, wełna, len, juta, jasne drewno, wiklinę, rattan, bambus, mosiądz, ceramika i terrakota, a uzyskacie komfortowy klimat w swoim domu.

Ponadto otoczcie się roślinnością. Nic tak nie poprawia nastroju jak kojąca oczy zieleń. Możecie rośliny umieścić w naturalnie wyglądającym bambusowym kwietniku, by uzyskać dodatkowo nieco wakacyjny klimat w mieszkaniu. Jako osłonki sprawdzą się także  wszelkiego rodzaju plecione kosze z trawy i wikliny, do których możecie też schować koce i gazety

 

Kwietnik skandynawski

 

#3 Przemyślana stylistyka

Dobrze zaprojektowany design wyróżni wnętrze i sprawi, że stanie się ono ciekawsze. Zwróćcie uwagę na stylistykę skandynawskich mebli oraz dodatków, subtelna elegancja podana w prostej formie.

W skandynawskich aranżacjach najczęściej wybierane są meble w neutralnej tapicerce, głównie w szarości i beżach. Niezbędna w salonie jest sofa lub jasnoszary fotel z podnóżkiem, na którym możecie oddać się po pracy ulubionej lekturze. Dobrym rozwiązaniem do większego salonu jest za to szary narożnik TORI na niskich nóżkach, na którym ugościcie rodzinę i przyjaciół. Zaletą tapicerki w stonowanym kolorze jest możliwość swobodnego komponowania z różnymi kolorami i materiałami. Szarość i beż doskonale wyglądają w połączeniu z bielą, jasnym drewnem, jak również z ciemnymi barwami typu szarość, granat, czy butelkowa zieleń.

 

Narożnik skandynawski

 

Formy organiczne w skandynawskich aranżacjach

Skandynawski styl słynie z mebli i dodatków o organicznych kształtach. Komplet dwóch stolików z czarnym blatem Pervoi stworzy zgrany duet z prostą szarą sofą w salonie, a eliptyczny kształt stolików przypominający nałożone na siebie głazy wniesie nieco dynamiki do stylizacji.

Jak przełamać kanciaste formy mebli? Tutaj  doskonale sprawdzi się stolik z okrągłym blatem w kolorze bieli, który może pełnić funkcję niedużego stolika kawowego lub pomocniczego mebla.

To jednak nie wszystko. Nieduże pomieszczenia możecie znacznie powiększyć, wykorzystując w tym celu lustra w okrągłej ramie. Wnętrza rozświetlicie także dzięki dodatkom za szkła jak wazony i patery. Innym przykładem form bliskich przyrodzie są kuliste wazony z ceramiki – ustawcie je jako dekoracje na półkach z książkami.


Stoliki kawowe skandynawskie czarne

 

Tekstylia w duchu krajów Północy

We wnętrzach utrzymanych w duchu krajów Północy niezbędny jest dywan, który nie tylko ochroni stopy przed chłodem, ale i ozdobi podłogę pastelową barwą lub geometrycznym wzorem w tonacji biało-czarnej. Wskazane są zatem paski, zygzaki i inne proste desenie. Małe pomieszczenie wzbogaci okrągły dywan z juty lub wełny w jasnym kolorze. Na lato natomiast zamiast dywanu z wełny zdecydujcie się na egzemplarz wykonany z bawełny bądź lnu, który będzie przyjemnie chłodził podczas upałów.

 

Dywan z juty skandynawski

 

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Światło odgrywa istotną rolę w skandynawskich wnętrzach, dlatego zaopatrzcie się kilka różnych źródeł oświetlenia. Obok kanapy ustawcie lampę podłogową z białym kloszem, dającą rozproszone światło idealne do odpoczynku. Jeśli cenicie podobnie jak Skandynawowie funkcjonalne akcesoria zdecydujcie się na lampę ze stolikiem TK LIGHTING z jasnego drewna, na którym odstawicie kubek z gorącym napojem podczas przerwy w czytaniu.

Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki sprawią, że urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim będzie prostsze niż początkowo myśleliście. Jeśli chcecie poznać inne porady na wspaniale prezentujące się wnętrza, zaglądajcie do naszego działu Urządzam i dekoruję, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com w nowej strefie Empik Design.