Do stworzenia takiego albumu potrzebne będą:

- patyczki drewniane

- farby akrylowe

- blok do akwareli (o gramaturze 250)

- zestawy papieru do scrapbookingu

- werniks do akryli (opcjonalnie)

- wytłaczarka do liter

- wykrojnik np. motylka

- poduszki do stempli

- ozdobne taśmy samoprzylepne (washi-tapes)

- sznurek

- nożyczki i mocny klej (użyłam silikonowego)

- sztywny karton (na przykład okładka z bloku technicznego)

Krok 1

Okładkę tej pamiątkowej książeczki tworzą drzwiczki, które powstały z ułożonych równolegle, drewnianych patyków. Dwa ustawione poziomo drewka docięłam z boku nożykiem tak, by album miał prostokątny kształt i z łatwością się otwierał i zamykał.

Krok 2

Kolej na ozdabianie szczebelków. Pomalowałam je odcieniami brązu, a kiedy wyschły zabezpieczyłam wszystkie warstwą werniksu. Na niektóre części płotu przykleiłam odcinki papieru, żeby się między sobą różniły. Ułożyłam patyki obok siebie i przymocowałam klejem silikonowym do kawałka dociętego uprzednio kartonu. Wewnętrzną stronę okładki okleiłam papierem, ale równie dobrze wygląda pomalowana akrylem.

Krok 3

Żeby album ładnie się prezentował warto zadbać o detale na okładce. Ja opisałam album, używając wytłaczarki do liter. Odbiłam stempel z kluczem na czerwonym tle, wycięłam i sznurkiem przyczepiłam do szczebelka łączącego poziome deski. Niech ogród wspomnień będzie nieco tajemniczy.

Krok 4

Środek "ogrodu wspomnień" stanowią zgięte w pół prostokąty wycięte z bloku do akwareli. Te części kleiłam ze sobą słupkami mocowanymi we wnętrzu każdej ze stron. Kartki tworzące wypełnienie albumu powinny być nieco mniejszych rozmiarów niż kartonowa baza okładki.

Krok 5

Strony mocujemy do gotowej okładki, dekorujemy np. taśmami ozdobnymi i wykrojnikami, a następnie rozpoczynamy zapełnianie ulubionymi fotografiami. Zdjęcia, ze względu na mały format książeczki, muszą być docinane do jej rozmiaru więc najlepiej wywołać je w formie kolażu (stykówki).