Pochodzenie stylu loftowego – geneza nazwy

Styl loftowy przybył do nas zza oceanu – wywodzi się bowiem z USA, a dokładniej z Nowego Yorku. Tamtejsze fabryki, ulokowane w środku miasta, powoli zaczęły przenosić się na jego obrzeża, zwalniając tym samym duże hale i magazyny. Władze miasta zaadaptowały je pod powierzchnie mieszkaniowe, znacznie tańsze i przystępniejsze dla mniej zamożnych mieszkańców. Na wynajem decydowało się wielu artystów – tworzyli oni tam swoje pracownie.

Loft to w tłumaczeniu z języka angielskiego dosłownie „strych” lub „poddasze”, i takie też wrażenie sprawiały mieszkania przerabiane z budynków przemysłowych. Początkowo oszczędne, kojarzące się z wielkomiejską bezdusznością budynki zyskiwały coraz większą ilość zwolenników. Surowe, ceglane ściany, duże okna i odsłonięte elementy architektoniczne, jak metalowe rury czy grzejniki, zaczynały kojarzyć się z czymś pozytywnym, wręcz pożądanym we wnętrzu. Inspirowały do wizualnego ocieplania i udomawiania, dzięki zastosowaniu odpowiedniego światła, miękkich foteli, poduch i dywanów.

Na popularność tego stylu mieli wpływ przede wszystkim nowojorscy artyści. Dzięki swoim umiejętnościom i kreatywności odmieniali przestrzenie tak, by nadawały się do zamieszkania, a nawet – idąc o krok dalej, same w sobie stanowiły dzieło artystyczne. W pewnym momencie stały się symbolem wielkomiejskiego życia.

Stolik SONGMICS heksagon, brązowo-czarny, 75x75x45 cm

Jakimi cechami wyróżnia się styl loftowy?

Ciężko jest trafić w Polsce na wnętrza, które od początku spełniałyby wymogi bycia loftowymi. By móc uzyskać taki styl w swoim mieszkaniu, musisz zaaranżować je w oparciu o pewne zasady. Jakimi cechami wyróżnia się loft?

  • duża, otwarta studyjna przestrzeń z wysokim sufitem; często obecna jest tam antresola;
  • wyeksponowana cegła na ścianie lub pozostawienie ich w stanie surowym;
  • ciepłe odcienie drewna, przeplatane zimnym, czarnym metalem;
  • duże okna, najlepiej wielokondygnacyjne, choć wiadomo, że w naszych warunkach byłoby o to niezwykle ciężko;
  • odsłonięte elementy konstrukcyjne – belki sufitowe, stropy, widoczne rury i metalowe barierki;
  • przyjemne, żółtawe oświetlenie, nadające wnętrzu przytulności;
  • minimalizm i oszczędność przy meblowaniu;
  • charakterystyczne kolory – betonowa szarość, chłodna biel, ceglasta czerwień.

Stolik 2 szt. okrągły Chouette : Wzór - Wzór 1  Marka:	 MIA home

Stolik kawowy loftowy – czym będzie się odróżniał od klasycznych stolików?

Meble loftowe to przede wszystkim połączenie ciepłych odcieni drewna z czarnym metalem. Jest to zestawienie szalenie modne, chętnie wykorzystywane nie tylko w stylu industrialnym, ale również minimalistycznym czy eleganckim.

Stoliki kawowe industrialne powinny być więc stworzone z tego typu materiałów, a przy tym wyglądać dość surowo. Mają być praktyczne i skromne w kształcie – w tym wnętrzu największą rolę będą grały barwy i ozdoby. Dobrze zachować regułę, która sprawdza się przy wyborze wysokości blatu względem sąsiadującej z nim kanapy – powinien być od niej o 2-5 cm niższy, by móc zachować odpowiednią kompozycję i nie przytłaczać strefy wypoczynkowej.

Czy kształt ławy w stylu loft ma większe znaczenie?

Kształt mebla nie ma większego znaczenia w tym stylu wnętrzarskim. Powinieneś dopasować go jedynie do sofy czy fotela, przy którym będzie stał. Dobrze, by rozmiarowo stanowił on ½ lub 2/3 szerokości kanapy – wtedy łatwiej o zestawienie podobnych figur, czyli prostokątny wypoczynek z prostokątnym lub kwadratowym stolikiem. Pozwoli ci to na zachowanie idealnych proporcji, które nie będą zaburzały wizualnej harmonii salonu lub fragmentu wypoczynkowego na otwartej przestrzeni.

Stolik kawowy okrągły loft to wybór pasujący przede wszystkim do wolnostojących foteli, najlepiej prezentować się będzie pomiędzy nimi, niezależnie od tego, czy ustawione są do siebie vis-à-vis, czy po skosie. Tutaj również obowiązuje zasada dotycząca wysokości blatu – tym razem nie siedzisko, a podłokietniki wyznaczają poziom, od którego odejmuje się około 2-5 cm i zyskuje tym samym jego idealne umiejscowienie.

Stolik kawowy RIPANGA : Kolor - Czarny  Marka:	 MIA home

Ciekawe rozwiązania i nietypowe kształty – oryginalna ława kawowa loft

W stylu industrialnym i loftowym liczy się minimalizm i oszczędność przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że meble muszą być od razu nudne! Dostępnych jest na rynku obecnie wiele mebli o niezwykłych kształtach i pomysłowych rozwiązaniach. Dla przykładu – zwyczajny, prosty stolik stanie się niebagatelną ozdobą całego wnętrza, jeżeli zamiast prostych nóżek kupisz wersję z ażurowym stelażem.

To samo dotyczy blatu – zamiast wybierać między klasycznymi figurami geometrycznymi, możesz postawić na heksagony lub oktagony. Powielenie tego motywu w postaci ram na ścianie czy luster spowoduje, że całe pomieszczenie nabierze spójności.

Świetnie prezentują się również stoliki w stylu loft modułowe, czyli takie, które w zależności od potrzeb mogą się łączyć lub wysuwać, tworząc dodatkową przestrzeń. Zazwyczaj składają się z dwóch lub trzech identycznie wyglądających elementów o różnej wielkości, które mogą być umieszczane jeden pod drugim lub obok siebie w formie ciekawej kompozycji.

Wnętrza loftowe to pomieszczenia, które łączą w sobie surowość materiałów budowlanych z przytulnym ciepłem światła i dodatków. Takie zestawienie dwóch kompletnie przeciwstawnych cech powoduje, że wystrój staje się intrygujący. Nie musisz na szczęście kupować porzuconej fabryki czy starego magazynu, by zyskać podobny efekt. Wystarczy przemyślany dobór dodatków, mebli i kolorów ścian, by zyskać niezwykły, industrialny charakter w swoim mieszkaniu.

Więcej porad znajdziesz w naszej pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.