Dobry młynek to niezbędne narzędzie każdego kawosza

Każdy sprzęt do parzenia kawy wymaga jej uprzedniego zmielenia. Część ekspresów do kawy posiada wbudowane młynki, stosujące zróżnicowane metody mielenia. Wyjątkiem od tej reguły jest ekspres kolbowy. Część egzemplarzy tego rodzaju sprzętu nie posiada wbudowanego młynka, co przenosi odpowiedzialność za odpowiednie zmielenie ziaren na użytkownika.

Młynek stalowy czy ceramiczny? Sprawdź ofertę Delonghi

Młynek ceramiczny czy stalowy jest także niezbędny przy korzystaniu z takich narzędzi jak dripper albo kawiarka. Przyda się także przy alternatywnych metodach przyrządzenia napoju, takich jak chemex albo aeropress. Choć alternatywą mogłoby być kupno już przygotowanej, zmielonej kawy, część zagorzałych fanów całego kawowego ceremoniału woli własnoręcznie (lub wykorzystując własny ekspres) przeprowadzać proces mielenia.

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy młynkiem ceramicznym a stalowym?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista, ma ona bezpośrednie i głębokie przełożenie na cały proces mielenia ziaren kawy, a także jego efekt końcowy. Zarówno młynki ceramiczne, jak i stalowe, w zdecydowanej większości wykorzystują do mielenia tzw. żarna, wykonane z dwóch wymienionych powyżej materiałów. Nietrudno się domyślić, że precyzja odlewu stali pozwala na stworzenie ostrzejszych, bardziej kanciastych żaren niż te, na które pozwalają materiały ceramiczne. Ma to istotny wpływ na ostateczny kształt sypkiej, zmielonej kawy — żarna stalowe są w stanie zmielić ziarna o wiele drobniej niż ich ceramiczne odpowiedniki.

Młynek hario

Głośność pracy. Cichszy jest młynek do kawy ceramiczny czy stalowy?

W kawowym świecie panuje popularny i dość kontrowersyjny pogląd na temat tego, jakoby stalowe egzemplarze młynków pracowały zauważalnie głośniej niż ceramiczne. Dlaczego ma to znaczenie? Odpowiedź jest prosta: wielu wielbicieli kawy spożywa ten napój z samego rana, tuż po przebudzeniu i przed rozpoczęciem pracy. Głośny młynek mógłby niepotrzebnie obudzić domowników, a zwłaszcza dzieci.

Jednak głośność urządzenia wcale nie zależy od budulca żaren. Hałas nie jest w ogóle generowany przez żarna, ponieważ w toku pracy młynka nie ma pomiędzy nimi punktu stycznego. Źródłem niepożądanego dźwięku może być tylko i wyłącznie zbyt głośno pracujący silnik. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wytłumienie silnika — każda firma produkująca ekspres lub młynek posiada własne metody izolacji hałasu. Najlepiej na własną rękę przekonać się, która z nich sprawuje się najefektywniej.

Młynek Bosch

Nagrzewanie się żaren. Jak przebiega w młynku stalowym, a jak w ceramicznym?

Przy dużym obciążeniu młynka żarna mogą się nagrzewać. Tak się dzieje na przykład, gdy przyjmujemy wielu pijących kawę gości. Gdy w krótkim przedziale czasowym intensywnie używamy urządzenie z metalowymi żarnami, zaparzona ze zmielonych ziaren kawa może mieć znacznie gorszy smak. Ciecz staje się mniej nasycona, nieco wodnista i smakuje zupełnie inaczej niż przy pierwszym przygotowaniu.

Skąd bierze się taki efekt? Niestety, dotychczas nie udało się ustalić jego przyczyn. Istnieją jednak liczne teorie, tłumaczące ten problem. Jedna z popularniejszych głosi, że nagrzewanie żaren metalowych powoduje ich delikatne rozszerzenie, co zmniejsza precyzję procesu mielenia ziaren kawy. Nierównomiernie zmielony proszek może być przyczyną niesatysfakcjonującego smaku napoju.

Inna teoria skupia się na chemicznej stronie zagadnienia – rozgrzana stal ma powodować szybsze odparowanie tłuszczu będącego p jednym ze składników kawy. Niezależnie od tego, która teoria jest prawdziwa, przed zakupem ekspresu lub młynka stalowego czy ceramicznego, warto o ryzyku nagrzewania się żaren.

Młynek smeg retro

Awaryjność budulca stalowego oraz ceramiki

Ten aspekt pracy młynków jest całkowicie potwierdzony i łatwy do zrozumienia. Wyroby ceramiczne znacznie łatwiej ulegają kruszeniu oraz pęknięciem niż ich stalowe odpowiedniki. W związku z tym, w przypadku nieostrożnego obchodzenia się z młynkiem ceramicznym lub jego wieloletnim użytkowaniem, koło oraz wyrzeźbione w nim ceramiczne ziarna mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Podobny problem nie dotyczy metalowych młynków, które są bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia.

Jaki młynek wybrać — ceramiczny czy stalowy?

Odpowiedź leży w twoim zapotrzebowaniu. Jeśli jesteś wielbicielem takich rodzajów kaw, do których niezbędny jest idealnie drobno zmielony kawowy proszek, twój wybór powinien paść na budulec stalowy. Należy jednak pamiętać o jego niedostatkach, takich jak zmiana smaku napoju przy wielokrotnym użytkowaniu w krótkim przedziale czasowym.

Istnieje popularna opinia, która głosi, że młynek jest ważniejszy nawet niż ekspres. Przekonaj się, jak wspaniałe kawowe smaki można dzięki niemu wydobyć! Sprawdź także inne artykuły z pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com