Za pomocą atlasów lub ławek do ćwiczeń można rozbudować masę mięśniową bądź wyrzeźbić sylwetkę. To główne aspekty, które łączą te dwa sprzęty sportowe. Różnią się one jednak sposobem funkcjonowania.

Ławka do ćwiczeń a atlas

Standardowa ławka treningowa to konstrukcja, na której zamontowany jest materiał obiciowy oraz różnego rodzaju uchwyty. Najczęściej ułożenie ławeczki można zmieniać według własnych preferencji oraz treningu. Nie zajmuje przy tym wiele miejsca, a pozwala na ćwiczenie wielu partii ciała: nóg, rąk i grzbietu. Ławeczka sportowa jest także dobrym wyborem pod sztangę. Ten sprzęt jest zazwyczaj wybierany przez osoby, które skupiają się na treningu siłowym i chcą rozbudować masę mięśniową.

 

Funfit, Ławka treningowa wielopozycyjna

 

Tym, którym zależy na poprawie ogólnej kondycji fizycznej oraz spaleniu tkanki tłuszczowej, polecane są atlasy do ćwiczeń. To rozbudowane urządzenie, które łączy w sobie ławkę i mechanizmy z obciążnikami. Atlas zazwyczaj posiada kilka stanowisk, dzięki którym można ćwiczyć mięśnie ramion, brzucha, nóg czy grzbietu. To wielofunkcyjne urządzenie sportowe, które zajmuje trochę więcej miejsca niż ławeczka, ale nie wymaga dodatkowej pracy przy zmianie ćwiczenia.

 

Funfit, Atlas, ARROW II

 

Jak wybrać atlas do ćwiczeń?

Atlasy do ćwiczeń polecane są zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i początkującym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem siłowym. Dzięki temu, że atlasy mają zaawansowaną konstrukcję, umożliwiają trening różnych partii ciała. Popełnienie błędów na tym urządzeniu jest rzadsze i może wyeliminować ryzyko powstawania kontuzji – przy ćwiczeniach na atlasie nie występują gwałtowne szarpnięcia, co nie obciąża stawów tak, jak w przypadku ciężarów wolnostojących. Ryzyko nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa jest w tym przypadku niższe.

Cena atlasów treningowych

Wykonywanie poszczególnych ćwiczeń warto skonsultować ze specjalistą. Od tego może zależeć, w jakim przedziale cenowym warto wybrać sprzęt sportowy. Atlasy do ćwiczeń są dostępne już za około 500 zł – inne natomiast mogą kosztować od 5 000 zł do nawet 10 000 zł. Pod uwagę należy wziąć wymiary urządzenia sportowego, maksymalną masę obciążenia podczas ćwiczeń, a także wagę użytkownika.

Podstawowy atlas treningowy z wyciągiem górnym i dolnym oraz motylkiem umożliwi ćwiczenie mięśni ramion, czworobocznych, grzbietu czy klatki piersiowej. Standardowy sprzęt sportowy sprawdzi się przede wszystkim na początku przygody związanej z treningiem siłowym. Taki sprzęt z powodzeniem może stanowić wyposażenie domowej siłowni.

 

Funfit, Atlas, ARROW X

 

Bardziej zaawansowany atlas do ćwiczeń może składać się z przyrządów pozwalających na trening m.in. barków, pośladków, mięśni brzucha, dwugłowych ramion, naramiennych, a także mięśni ud. Rozbudowany sprzęt może zajmować więcej miejsca, jednak nadal świetnie sprawdzić się zarówno w domowej siłowni, jak i małym klubie fitness.

Atlas gwarantuje dobre rezultaty, o ile ćwiczenia będą dobrane indywidualnie pod kątem potrzeb oraz umiejętności danego użytkownika. Wybierając ten sprzęt sportowy, angażuje się wybrany mięsień – inne są w tym czasie izolowane. To wielofunkcyjny sprzęt, którego obsługa nie należy do skomplikowanych czynności. Wszystkie obciążenia w atlasie są we właściwy sposób zabezpieczone. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ryzyko przeciążenia organizmu. Co więcej, na niektórych tego typu maszynach mogą ćwiczyć nawet dwie osoby – wszystko zależy od tego, w jaką liczbę stanowisk jest wyposażony dany sprzęt. Po wykonywaniu poszczególnych serii niepotrzebna jest asysta innej osoby jak np. w przypadku podnoszenia sztangi.

 

HMS, Cyklop 2, Semi Comercial, czarny

 

Jak wybrać ławeczkę do ćwiczeń?

Podstawowym wyposażeniem zarówno domowej, jak i profesjonalnej siłowni powinna być ławeczka treningowa. W zależności od modelu można ćwiczyć na niej wybrane partie mięśni, dzięki czemu w skuteczny sposób rzeźbi się sylwetkę. Wśród rodzajów tego sprzętu sportowego można wymienić ławki:

  • proste,
  • skośne,
  • regulowane,
  • pod sztangę.

Ile kosztuje ławka treningowa?

Cena ławek treningowych oscyluje od około 100 zł do około 5000 zł. Ławka treningowa dla początkujących może być składana i profilowana, a także mieć regulowaną wysokość i nachylenie. Najczęściej jest obita skajem i wypełniona grubą pianką, która zapewnia komfort podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Neo-Sport, Ławeczka skośna do ćwiczeń, NS05

 

Ławki sportowe przeznaczone do bardziej zaawansowanych ćwiczeń tworzą wielofunkcyjne stanowisko, dzięki któremu możliwe jest rozwinięcie niemalże każdej partii ciała. Rozbudowane urządzenie może składać się z podstawowej ławki, motylka, wyciągów górnych i dolnych. Profesjonalna ławka treningowa może być również wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia, np. z solidnego profilu stalowego czy tapicerki ze skóry syntetycznej.

Przy zakupie ławki treningowej warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, rodzaje regulacji, konstrukcję i wykonanie. Najlepiej, żeby ławka była wykonana z profilu stalowego, który jest niezwykle wytrzymały i gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest również sposób montażu, przestrzeń, która jest potrzebna do ustawienia sprzętu, a także różnego rodzaju certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Większość produktów tego typu oznacza się certyfikatem EN 957, który dotyczy bezpieczeństwa stacjonarnego sprzętu treningowego.

 

Marcy, Ławka treningowa rs7000 deluxe smith cage

 

O czym pamiętać przy wyborze sprzętu sportowego?

Przy zakupie elementów do wyposażenia domowej siłowni lub klubu fitness warto kierować się poszczególnymi aspektami:

  • oczekiwaniami użytkownika względem urządzenia,
  • ceną,
  • liczbą użytkowników, którzy będą korzystać ze sprzętu sportowego,
  • wielkością urządzenia,
  • obsługą sprzętu,
  • stabilną konstrukcją.

Co lepiej wybrać: ławkę czy atlas do ćwiczeń?

Wybór pomiędzy ławką treningową a atlasem do ćwiczeń wcale nie musi być trudny. Choć teoretycznie obie maszyny służą do podobnych treningów, można je rozróżnić pod względem funkcjonowania, wyglądu oraz rozmiaru. Ostateczny wybór jest zależny przede wszystkim preferencji użytkownika. Tym, którym zależy na uniwersalnym treningu, dzięki któremu spalą tkankę tłuszczową, z pewnością spodobają się możliwości, które daje atlas. Ławka sportowa jest dobrym sprzętem dla osób, które chcą wykonywać ściśle określone ćwiczenia, np. trening ze sztangą. Są powszechnie polecanym sprzętem do robienia tzw. masy. Szeroka swoboda ćwiczeń i ruchów to dodatkowa zaleta ławek.