Niezależnie od tego, czy mieliście już do czynienia z puzzlami jako dorośli, czy też dopiero stawiacie pierwsze kroki w świecie układania, na pewno macie świadomość, że praca nad jednym wzorem może być bardzo czasochłonna. Wiele puzzli wymaga dużego skupienia i opanowania. Dlatego też ten rodzaj rozrywki może pomóc wam się zrelaksować i wyciszyć. Puzzle ułatwiają również pracę nad samodyscypliną i konsekwencją.

Jeśli chodzi o estetykę, to wybór jest naprawdę ogromny. Wśród dostępnych wzorów znajdziecie między innymi takie tematy:

Puzzle od 500 do 999 elementów

Mniejsza ilość elementów może okazać się dobry pomysłem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z układaniem puzzli. Oczywiście poziom trudności układanki zależy także od wzoru, ale w przypadku niewielkich zestawów, nawet ten bardziej skomplikowany będziemy układać krócej i łatwiej nam będzie ocenić, czy taka zabawa jest dla nas przyjemna. Ponadto mniejsze zestawy dają więcej możliwości, jeśli chodzi o kształt obrazu – zdecydowanie częściej występują w wersjach podłużnych lub zupełnie kwadratowych, podczas gdy te większe zwykle zamykają się w prostokącie.

Wśród zestawów puzzli do 999 elementów wyróżniają się te, które po ułożeniu przedstawiają panoramy słynnych miast lub budowli. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie ich później na ścianie, nie zajmą dużo miejsca, a nietypowy kształt układanki będzie przyciągał oko.

 

Puzzle Trefl, Panorama – Akropol, Ateny, 500 elementów

 

Puzzle od 1000 do 1499 elementów

Jeśli nabierzemy wprawy w układaniu mniejszych gabarytów (lub od razu chcemy podjąć większe wyzwanie), sięgnijmy po puzzle powyżej 1000 elementów. Pośród tych zestawów również znajdziemy wiele pięknych wzorów. W tym przedziale elementowym bardzo popularne są reprodukcje dzieł sztuki. Rozmiary ułożonych obrazów są podobne tych prawdziwych, namalowanych na płótnie. To oznacza, że możemy mieć w domu własną Monę Lisę – samodzielnie ułożoną!

 

Puzzle trefl Mona Lisa

Puzzle Trefl, Mona Lisa – 1000 elementów

 

Puzzle powyżej 1500 elementów

Dla tych, którzy mają wprawę i są wyjątkowo spostrzegawczy, nawet największe układanki mogą okazać się bardzo proste, ale umówmy się – jak się wybierze odpowiednio skomplikowany wzór, to zabawa w układanie może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli szukacie wyzwania, spróbujcie ułożyć puzzle, które przedstawiają obraz z lustrzanym odbiciem, iluzją optyczną, mapą lub charakterystycznym elementem kolorystycznym, który powtarza się kilkukrotnie.

 

Castorland puzzle

Puzzle Castorland, Ensemble – 2000 elementów

 

Wśród puzzli zawierających ponad 1500 elementów znajdziecie również zestawy zawierające kilka mniejszych układanek. To ciekawy pomysł, bo w ramach jednego zakupu otrzymujecie nawet do 7 osobnych puzzli o podobnej tematyce, ale zróżnicowanych pod kątem poziomu trudności, kształtu i rozmiaru.

Puzzle 3D i 4D

Jeśli znużyło się wam układanie w poziomie, możecie swoje hobby przenieść na zupełnie inny poziom. Pośród zestawów wielowymiarowych również istnieje podział możliwość ze względu na ilość elementów:

 

Puzzle Trefl 3D, Stadion Mechester City

Puzzle Trefl 3D, Stadion Mechester City – 139 elementów

 

W przypadku puzzli 3D i 4D prym wiodą rekonstrukcje znanych budowli. Bardzo ciekawą wersją puzzli wielowymiarowych są puzzle mechaniczne. To drewniane modele do składania, które dodatkowo posiadają ruchome elementy.

 

Wood Trick, puzzle mechaniczne 3D Ręka

Puzzle Wood Trick, mechaniczne 3D, Ręka – 220 elementów

 

Akcesoria do układania puzzli

Jeśli zamarzy się wam, by dzieło wielotygodniowego układania zawisło na waszej ścianie w charakterze trofeum, przyda się wam kilka gadżetów. Jednym z najważniejszych jest specjalistyczny klej do puzzli. Ponieważ puzzle najczęściej wykonane są z papieru, substancja nie może ich w żaden sposób uszkodzić lub rozmoczyć. Dobry klej powinien być całkowicie bezbarwny i bezwonny. Dobrze, jeśli po wyschnięciu utworzy cienką powłokę o właściwościach antystatycznych. Klej w sztyfcie lub z o gąbkowej głowicy zdecydowanie ułatwi pracę. Pamiętajcie o ostrożnym przenoszeniu układanki nawet po jej uprzednim sklejeniu. Nawet najlepiej rozprowadzony klej może nie dostać się do każdej szczeliny między poszczególnymi elementami.

 

Klej do puzzli

Clementoni, klej do puzzli

 

Bardzo przydatna jest również mata do układania puzzli. Pozwala ona na zwinięcie ułożonego fragmentu i schowanie go na później. Dzięki temu układanka poczeka na nas bezpiecznie i nie dostaną się do niej żadne zabrudzenia. Inną opcją jest teczka na puzzle. Zamiast zwijać naszą układankę, zamykamy ją we wnętrzu wąskiej teczki, z którą możemy również podróżować. Należy jednak czynić to bardzo ostrożnie, by żaden z elementów nie osunął się pod wpływem turbulencji.

Jakie puzzle ułożyliście po raz pierwszy już jako dorośli? Dajcie nam znać w komentarzu! A jeśli szukacie więcej inspiracji dotyczących rozwijania waszych zainteresowań i pasji, zajrzyjcie na stronę Magazynu Empik Pasje.