Niezależnie od tego, czy mieliście już do czynienia z puzzlami jako dorośli, czy też dopiero stawiacie pierwsze kroki w świecie układania, na pewno macie świadomość, że praca nad jednym wzorem może być bardzo czasochłonna. Wiele puzzli wymaga dużego skupienia i opanowania. Dlatego też ten rodzaj rozrywki może pomóc wam się zrelaksować i wyciszyć. Puzzle ułatwiają również pracę nad samodyscypliną i konsekwencją.

Jeśli chodzi o estetykę, to wybór jest naprawdę ogromny. A ilustracja jest szczególnie ważna, jeśli chcecie skończoną układankę oprawić i powiesić na ścianie. Wśród dostępnych wzorów znajdziecie między innymi takie tematy:

Puzzle od 500 do 999 elementów

Mniejsza ilość elementów może okazać się dobry pomysłem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z układaniem puzzli. Oczywiście poziom trudności układanki zależy także od wzoru, ale w przypadku niewielkich zestawów, nawet ten bardziej skomplikowany będziemy układać krócej i łatwiej nam będzie ocenić, czy taka zabawa jest dla nas przyjemna. Ponadto mniejsze zestawy dają więcej możliwości, jeśli chodzi o kształt obrazu – zdecydowanie częściej występują w wersjach podłużnych lub zupełnie kwadratowych, podczas gdy te większe zwykle zamykają się w prostokącie.

Wśród zestawów puzzli do 999 elementów wyróżniają się te, które po ułożeniu przedstawiają panoramy słynnych miast lub budowli. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie ich później na ścianie, nie zajmą dużo miejsca, a nietypowy kształt układanki będzie przyciągał oko.

 

puzzle Panorama Big Ben i Pałac Westminsterski Trefl

 

Puzzle od 1000 do 1499 elementów

Jeśli nabierzemy wprawy w układaniu mniejszych gabarytów (lub od razu chcemy podjąć większe wyzwanie), sięgnijmy po puzzle powyżej 1000 elementów. Pośród tych zestawów również znajdziemy wiele pięknych wzorów. W tym przedziale elementowym bardzo popularne są reprodukcje dzieł sztuki. Rozmiary ułożonych obrazów są podobne tych prawdziwych, namalowanych na płótnie. To oznacza, że możemy mieć w domu własną Monę Lisę – samodzielnie ułożoną!

 

puzzle Narodziny Wenus Sandro Botticelli Trefl

 

Puzzle powyżej 1500 elementów

Dla tych, którzy mają wprawę i są wyjątkowo spostrzegawczy, nawet największe układanki zawierające ponad 1500 elementów, mogą okazać się bardzo proste, ale umówmy się – jak się wybierze odpowiednio skomplikowany wzór, to zabawa w układanie może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli szukacie wyzwania, spróbujcie ułożyć puzzle, które przedstawiają obraz z lustrzanym odbiciem, iluzją optyczną, mapą lub charakterystycznym elementem kolorystycznym, który powtarza się kilkukrotnie.

 

puzzle Świat polityczny ArtGlob

 

Puzzle dla fanów gier

Zupełnie osobną kategorię układanek stanowią zestawy zaprojektowane z myślą o miłośnikach gier komputerowych. Bardzo ciekawa kolekcja znajduje się w ofercie marki Good Loot. Coś dla siebie znajdą tu fani Wiedźmina, Cyberpunka 2077 czy Dooma. Po przejściu kilku misji w ulubionej grze będą mogli spróbować swoich sił w szukaniu odpowiedniego puzzla zamiast znajdziek ukrytych na wirtualnej mapie.

 

puzzle good loot

 

Puzzle 3D i 4D

Jeśli znużyło się wam układanie w poziomie, możecie swoje hobby przenieść na zupełnie inny poziom. Pośród zestawów wielowymiarowych puzzli również istnieje podział możliwość ze względu na ilość elementów:

 • do 50 elementów,
 • do 100 elementów,
 • do 200 elementów,
 • do 500 elementów,
 • do 1000 elementów,
 • do 3000 elementów.

 

puzzle 3D Gra o Tron  Red Keep Cubic Fun

 

W przypadku puzzli 3D i 4D prym wiodą rekonstrukcje znanych budowli. Bardzo ciekawą wersją puzzli wielowymiarowych są puzzle mechaniczne. To drewniane modele do składania, które dodatkowo posiadają ruchome elementy.

 

puzzle 3D drewniany model Diabelski Młyn Robotime

 


O puzzlach sporo pisalismy przed rozpoczęciem ferii zimowych i chociaż są one już za nami to propozycje zawarte w tych artykułach są nadal aktualne:


 

Akcesoria do układania puzzli

Jeśli zamarzy się wam, by dzieło wielotygodniowego układania zawisło na waszej ścianie w charakterze trofeum, przyda się wam kilka gadżetów. Akcesoriów do układania puzzli jest bardzo wiele. Jednym z najważniejszych jest specjalistyczny klej do puzzli. Ponieważ puzzle najczęściej wykonane są z papieru, substancja nie może ich w żaden sposób uszkodzić lub rozmoczyć. Dobry klej powinien być całkowicie bezbarwny i bezwonny. Dobrze, jeśli po wyschnięciu utworzy cienką powłokę o właściwościach antystatycznych. Klej w sztyfcie lub z o gąbkowej głowicy zdecydowanie ułatwi pracę. Pamiętajcie o ostrożnym przenoszeniu układanki nawet po jej uprzednim sklejeniu. Nawet najlepiej rozprowadzony klej może nie dostać się do każdej szczeliny między poszczególnymi elementami.

 

 klej do puzzli Clementoni

 

Bardzo przydatna jest również mata do układania puzzli. Pozwala ona na zwinięcie ułożonego fragmentu i schowanie go na później. Dzięki temu układanka poczeka na nas bezpiecznie i nie dostaną się do niej żadne zabrudzenia.

Jakie puzzle ułożyliście po raz pierwszy już jako dorośli? Dajcie nam znać w komentarzu! A jeśli szukacie więcej inspiracji dotyczących rozwijania waszych zainteresowań i pasji, zajrzyjcie na stronę Magazynu Empik Pasje.